Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Piráti navrhli pro učitele dalších pět miliard, Schillerová je proti

  • 257
Do boje o platy učitelů se vložili Piráti. Poslanci Mikuláš Ferjenčík a Lukáš Bartoň navrhují, aby Sněmovna v rozpočtu na příští rok přesunula pět miliard korun a přidala je učitelům. Ministryně financí za ANO Alena Schillerová je proti, aby se učitelům příští rok dávalo víc, než schválila vláda.

Ferjenčík to přesto navrhne celé Sněmovně, i když pro to ve středu nezískal dostatečnou podporu v rozpočtovém výboru.

A kde by jeho strana peníze na přidání vzala? Dvě miliardy korun navrhli Piráti ušetřit na plošných slevách na jízdném, miliardu by chtěli vzít ministerstvu obrany, škrtli by i půlmiliardovou podporu agropotravinářskému komplexu a půl miliardy korun také ministerstvu průmyslu a obchodu. Půl miliardy by vzali i z podpory sportu a přibližně stejnou částku z kapitoly všeobecná pokladní správa. Ferjenčík řekl, že po ohlasu z koalice ještě návrh upraví.

Rozpočtový výbor schválil přesuny za 1,2 miliardy Kč

Ve sněmovním rozpočtovém výboru ve středu uspěly jen ty návrhy, které podpořila ministryně financí za ANO Alena Schillerová a které podaly poslankyně Miloslava Vostrá a Hana Aulická Jírovcová z KSČM, která toleruje vládu. Jedná se například o navýšení částky na sociální služby o 600 tisíc korun. „Počítala jsem s tím, že návrh přidat na sociální služby podpořím,“ řekla Schillerová. Prošel i návrh přidat stejnou částku do programu na školy a školky pro malé obce. Celkově návrhy za cca 1,2 miliardy korun. Schillerová k tomu řekla, že podpořila jen ty změny, které jsou spojeny s aktivní podporou státního rozpočtu jako celku.

Vláda na začátku listopadu schválila růst platů učitelů v příštím roce. Do základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8 procent. Zbytek ze zhruba jedenácti miliard korun na jejich platy dostanou školy na osobní ohodnocení učitelů. Půjde o zhruba další dvě procenta. Premiér Andrej Babiš v této souvislosti argumentoval, že učitelé nikdy neměli tolik peněz, jako mají nyní.

Podle školských odborů je ale to, co vláda učitelům přidává, málo, méně, než původně učitelům slibovala. O dva dny později se tak uskutečnila stávka, do které se aktivně zapojila třetina škol. Ministr školství Robert Plaga to označil za debakl.

O návrhu Pirátů přidat učitelům dalších 5 miliard korun, stejně jako o dalších třech desítkách navržených přesunů ve státní rozpočtu, rozhodovali poslanci ve středu. Druhé čtení návrhu zákona o státním rozpočtu, při němž ještě mají poslanci šanci navrhnout další přesuny, bude příští týden a začátkem prosince bude Sněmovna schvalovat rozpočet na příští rok jako celek.

Koalice nepodpoří snahu dát příští rok kantorům ještě víc peněz

Ministryně financí Schillerová po jednání rozpočtového výboru novinářům řekla, že vládní koalice nepodpoří snahu opozice přidat více peněz učitelům. „Jsem přesvědčena, že ne. My jsme o tom jednali v pondělí na tripartitě. Tam to jasně zaznělo i z úst pana premiéra, že tato vláda plní vůči učitelům sliby,“ řekla ministryně.

„Troufnu si říci, že to je první vláda, která si dala určitý závazek do programového prohlášení, a ten drží. Průměrný plat učitele příští rok bude zhruba asi 42 500 korun a v roce 2021 to bude něco přes 45 tisíc,“ uvedla Schillerová. „Letos jsme navýšili patnáct procent, v rozpočtu 2020 deset procent, v rozpočtu 2021 devět procent, tak abychom tohoto výsledku dosáhli. A ten prostě splníme,“ prohlásila Schillerová.

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna 23. října v prvním čtení. Kývla na schodek 40 miliard korun, který se už nemůže měnit. Rozpočet přišel podpořit prezident Miloš Zeman a vláda ANO a ČSSD se mohla opřít o podporu KSČM, která Babišův menšinový kabinet toleruje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video