Romové to zkoušejí s vlastní stranou. I my jsme Češi, říká její šéf

  14:39aktualizováno  14:39
Zbourat předsudky ve společnosti a dát rovné šance všem, tedy i Romům, je cílem nové Strany rovných příležitostí, kterou se rozhodli založit sami Romové. Strana chce například přehodnotit pravidla pro posílání dětí do speciálních škol nebo zatrhnout hrací automaty v lokalitách, kde žijí sociálně vyloučení.

"Považujeme se za Čechy, my jsme se tu také narodili," zdůraznil předseda nové strany Štefan Tišer po pátečním ustavujícím setkání Strany rovných příležitostí v Praze. Romové se rozhodli zkusit štěstí s vlastní stranou proto, že současní politici podle nich nedělají dost pro to, aby se neradikalizovala nálada v části společnosti vůči Romům.

"Chceme hájit zájmy sociálně slabých rodin, ne jenom Romů," řekl Tišer. Strana rovných příležitostí bude kandidovat už na podzim v krajských volbách, alespoň v některých regionech. Na jejích kandidátkách ale nebudou jen Romové.

"Naším cílem je zformovat systém tak, aby společnost vytvářela rovné příležitosti pro všechny občany bez ohledu na etnickou, národnostní, náboženskou či jinou příslušnost," píše se v programu strany, který má iDNES.cz k dispozici.

Pryč od hracích automatů a ze zvláštních škol

Strana bude prosazovat zvýhodnění a zpřístupnění dotačních programů pro malé a střední podnikatele zaměstnávající lidi vedené na Úřadu práce.

"Budeme prosazovat, aby výherní automaty byly provozovány pouze a výlučně v kasinech k tomu určených a mimo běžný dosah sociálně vyloučených lokalit a školních zařízení," slibuje Strana rovných příležitostí. Právě hrací automaty, které zamořily v minulých letech zemi, jsou jedním z největších problémů v místech, kde je větší koncentrace Romů. Mezi těmi, kteří pobírají dávky od státu, jsou totiž tací, kteří je hned běží prohrát v hracích automatech.

Fotogalerie

Povinností státu je podle nové romské strany, aby potíral jakékoli projevy nesnášenlivosti, rasismu, diskriminace a antisemitismu. Proto si strana přeje, aby vzniklo ministerstvo pro lidská práva a národnostní menšiny. Naposledy existovala funkce ministra s agendou lidských práv v úřednické vládě Jana Fischera, kdy toto místo zastával Michael Kocáb. Ve vládě Petra Nečase už tato pozice neexistuje.

Za jedno ze zásadních opatření nová
Strana rovných příležitostí považuje přehodnocení pravidel, která se používají při rozhodování, zda bude dítě umístěno do speciální školy. Rozřazování dětí a posílání některých do zvláštních škol považují Romové za nástroj nepřímé diskriminace sociálně slabých osob.

Romové jsou roztříštění. Předchozí pokusy uspět se stranou nevyšly

V minulosti už různé politické strany, které iniciovali Romové, existovaly. Žádná se ale více neprosadila. Romové jsou totiž hodně roztříštění a největší problém je v tom, aby se vůbec dokázali domluvit na tom, kdo je má společně reprezentovat.

I proto nedávají experti nové straně velkou šanci. "Existuje odhad, že v zemi je 250, maximálně 300 tisíc Romů. I kdyby 80 procent z nich šlo takovou stranu volit, pořád to nedává dost hlasů, aby se taková strana prosadila. Možná by si mohla volebním výsledkem vydělat na další činnost," řekl už dříve iDNES.cz Jan Hartl, šéf agentury STEM, která sleduje veřejné mínění. Upozornil navíc, že Romové tradičně chodí volit méně. I to její šance oslabuje (více zde).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz