Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

  13:17aktualizováno  15:49
Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v tiskové zprávě. Zásah ale vstoupí v platnost až za tři dny, ministerstvo tak má čas reagovat. Příště by tomu tak být nemuselo - soud varoval, že příště už by mohl opatření zrušit bez odkladu. Resort totiž podle něj „systematicky ignoruje" jeho rozhodnutí. Ministerstvo v reakci uvedlo, že rozhodnutí respektuje a odůvodnění včas upraví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | foto: ČTK

Opatření ministerstva zdravotnictví ostatně Nejvyšší správní soud zrušil již několikrát. Šlo třeba o povinnost testování zaměstnanců ve firmách či uzavření středních škol nebo některých provozoven.

V tomto případě podnět k soudu podala fyzická osoba trpící dlouhodobým onemocněním dýchací soustavy. Té má podle vyjádření soudu činit nošení respirátoru značné obtíže. Současně má vysokou hladinu protilátek po prodělaném onemocnění covid-19. Podle jejích slov jí tak nošení respirátoru ohrožuje na zdraví více než jeho nenošení.

Respirátory v obchodech i MHD

Opatření, které soud svým rozhodnutím zrušil, ukládá povinnost nosit respirátory v celé řadě vnitřních prostor. Třeba v prodejnách, provozovnách služeb, v prostředcích veřejné dopravy a podobně. Nařízení se týká i zdravotnických zařízení či sociálních služeb.

Soud kritizuje, že ač ministerstvo nepopírá, že nošení respirátoru může být zejména pro některé nemocné osoby komplikované, opětovně se v odůvodnění opatření k této otázce nevyjádřilo. Soud totiž nedostatky v odůvodnění resortu vytkl vícekrát. Resort zdravotnictví ale odůvodnění patřičným způsobem neupravil.

„V právním státě není možné, aby moc výkonná nerespektovala jasně vyjádřený názor soudu a kladla překážky moci soudní při dbání na dodržování zásad demokratického právního státu, který je založen na úctě k právům a svobodám člověka a občana. Soud po ministerstvu pouze vyžaduje naplnění požadavků na odůvodnění, které jasně stanoví pandemický zákon. Přesto tomuto požadavku není ministerstvo schopno dostát,“ uvedl k rozhodnutí předseda osmého senátu Nejvyššího správního soudu Petr Mikeš.

Ministerstvo pak podle něj nenapravilo ani další vytýkané nedostatky, jako je zajištění funkčních odkazů na odborné studie nebo stručné shrnutí závěrů cizojazyčných studií v českém jazyce.

Příště může soud zrušit nařízení rovnou

Soud podle Mikeše zvažoval, zda nemá zrušit opatření s okamžitou účinností či dokonce zpětně. Neučinil tak proto, že opatření se vztahuje i na návštěvy pacientů ve zdravotnických zařízeních nebo uživatelů sociálních služeb v zařízení sociálních služeb, které by mohlo okamžité zrušení ohrozit. Proto ministerstvu poskytl alespoň krátký čas na zjednání nápravy.

„Soud si uvědomuje, že je nežádoucí, aby daná povinnost nebyla stanovena ani pro velmi rizikové situace po určitou dobu vůbec. K tomuto řešení však bohužel ministerstvo zdravotnictví soud postupně tlačí, jestliže přes opakované konkrétní výtky soudu není schopno napravit nedostatky. Takový postup proto nelze do budoucna vyloučit, neboť soud nebude mít jinou možnost, jak ministerstvo přimět k respektování jasně vyjádřeného právního názoru,“ dodal soudce Mikeš.

Nemocných přibývá. Ministerstvo je bez nouzového stavu bezzubé, míní právníci

Podle Nejvyššího správního soudu má opakované nerespektování závěrů soudu za následek nejistotu mezi lidmi i orgány, které mají dodržování nařízení kontrolovat, tedy policie či hygieny. Kromě toho podle něj takové chování ze strany ministerstva zahlcuje soudy, které musí o nařízeních opakovaně rozhodovat a vyplácet lidem náhrady.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci uvedlo, že respektuje rozhodnutí soudu a ve stanovené lhůtě doplní odůvodnění mimořádného opatření tak, aby vyhovělo jeho námitkám a opatření bylo nadále v platnosti. „Ministerstvo považuje za zcela klíčové, aby za současné situace, kdy v ČR ještě není dostatečná úroveň proočkovanosti a dochází k šíření nakažlivých mutací, byla povinnost ochrany úst a nosu ve vnitřních prostorách a prostředcích hromadné dopravy zachována,“ uvedla mluvčí resortu Gabriela Štepanyová.

Vojtěch: Respirátory jsou ve světě normou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že povinnost zakrývat dýchací cesty kvůli covidu-19 je ve světě normou. „Požádal jsem kolegy, aby to zanalyzovali, aby to odůvodnění, které musíme doplnit do tří dnů, skutečně odpovídalo těm předchozím rozsudkům,“ řekl Vojtěch. Nedokáže si představit, že by opatření o zakrývání dýchacích cest neplatilo. „Soud také neřekl, že to opatření jako takové je špatně, že bychom ho nemohli udělat. Řekl, že je problém v odůvodnění, což je myslím ta lepší varianta. Dal nám tři dny, abychom to doplnili. A to musíme udělat,“ shrnul ministr.

„Je otázka, jaká je ta míra zdůvodnění, která bude už soudu stačit. Nevím, jestli se to dá exaktně nastavit,“ doplnil Vojtěch.

Soud odmítl už 17 epidemických opatření. Celkově ale vyhráváme, řekl Vojtěch

Ochrana dýchacích cest je povinná prakticky po celém světě, doplnil ministr. „Není to tak, že by byla ČR nějakou anomálií. Je to zásadní protiepidemické opatření, které doporučuje Světová zdravotnická organizace a další. Říkat, že je to extenzivní, myslím neobstojí v mezinárodním srovnání,“ zdůraznil.

Vojtěch zatím neví, zda kvůli úpravě bude nutné svolat jednání vlády. „Nebude se měnit ten normativní text, nebude to nové opatření, bude se měnit pouze odůvodnění. Musíme probrat s právníky, jestli je nutné, aby pouze odůvodnění probírala vláda,“ uvedl. Pokud to ministerstvo bude považovat za nutné, požádá Vojtěch premiéra Andreje Babiše o mimořádné jednání kabinetu.

Pandemický zákon nestačí

Podle Lukáše Krause, právníka Frank Bold a Rekonstrukce státu, je problém v obecné formulaci pandemického zákona, podle kterého jsou nyní opatření vydávána.

„Cílem pandemického zákona bylo původně zajištění právního rámce šitého na míru zvládnutí pandemie covidu, aby nemusel být využívaný zbytečně restriktivní nouzový stav. Současná podoba pandemického zákona je ale nedostatečná pro nařizování určitých plošných opatření, typicky zákazů provozu obchodů nebo restaurací. Proto také Nejvyšší správní soud postupně většinu opatření zrušil nebo zpětně označil za nezákonná,“ míní Kraus.

Pokud podle něj vláda pandemický zákon nedopracuje, neupřesní a nová opatření nezačne důsledněji odůvodňovat, opět nebudou mít oporu v zákoně a soud je bude moci znovu začít obratem rušit. „To kromě chaosu nepochybně vyvolá další pokles důvěry veřejnosti v promyšlenost vládní strategie boje s covidem. Pokud k legislativní úpravě nedojde a epidemiologická situace se zhorší natolik, že bude potřeba plošných zákazů, bude zřejmě nevyhnutelné vyhlásit nový nouzový stav,” míní.

Dodržujete nošení respirátoru všude tam, kde je to povinné?

celkem hlasů: 13575

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 3. srpna 2021. Anketa je uzavřena.

ano5712
ne4862
už ani nevím, kde je povinný3001

28. května 2020

Autoři: ,

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Vláda schválila rozpočet, Janeček chce změnit volební systém

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Němci se v nedělních parlamentních volbách vyslovili pro vládu...

Lidé se stále častěji stávají hračkou státu, takovým zvířátkem, říká filozof Komárek

Premium Biolog, filozof a spisovatel Stanislav Komárek (63) tvrdí, že současné mezigenerační střety jsou umocněné technologiemi...

Babiš dal Zemanovi k narozeninám koňak. Radil se s ním, jak krotit inflaci

Koňak jako dárek k úterním 77. narozeninám přivezl do Lán prezidentovi Miloši Zemanovi premiér a šéf ANO Andrej Babiš....

Miliardář Janeček zvažuje kandidaturu na prezidenta, chce změnit systém voleb

Miliardář a spolumajitel společnosti RSJ Investments Karel Janeček údajně přemýšlí nad prezidentskou kandidaturou a...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...