Rebely z ČT podpořilo přes sto tisíc lidí

Po necelých třinácti měsících byla na Václavském náměstí v Praze opět hlava na hlavě. Zaměstnance ČT rebelující proti novému generálnímu řediteli Jiřímu Hodačovi přišlo podpořit přes sto tisíc lidí, další tisíce byly v Brně a Ostravě. Opakovala se tak situace z prosince 1999, kdy se na podobných manifestacích pod heslem Děkujeme, odejděte! sešli lidé nespokojení s opoziční smlouvou. O DEMONSTRACÍCH JSME INFORMOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI.

VÝVOJ KRIZE V ČT VE STŘEDU 3. LEDNA JSME SLEDOVALI PODROBNĚ ZDE

Vzbouřencům se několikrát podařilo dostat do vysílání přímé vstupy z Václavského náměstí. Lidé v Praze, v Brně a v Ostravě měli na demonstracích na obřích plátnech možnost sledovat zpravodajství stávkujících zaměstnanců ČT.

Zpravodajský tým Jany Bobošíkové vysílal v pravidelných časech souběžně svoje zprávy. V 18 hodin moderátorka Dušica Zimová oznámila, že petice na podporu Hodačova vedení podepsalo už deset tisíc lidí. Ve stejném okamžiku se v Praze, Brně a Ostravě  sešlo přes sto tisíc lidí podporujících rebelující zaměstnance. O demonstracích však nepadlo ve zprávách ani slovo.

Bobošíkové tým pak nestihl vysílat hlavní zpravodajskou relaci Události v 19:15, na obrazovce bylo oznámení, že Události začnou až v 19:30. Moderátorka Zimová se pak poprvé zmínila o demonstraci.

V relaci však úplně chyběla zpráva o tom, že Senát vyzval Jiřího Hodače k odstoupení a sněmovnu k odvolání Rady ČT. Stejně tak nepadlo slovo o změně postoje premiéra Miloše Zemana, který Hodače kritizoval za jmenování Jindřicha Beznosky, který pracoval v IPB, finančním ředitelem ČT. "Přiznávám, že tato chyba mě znepokojila natolik, že dovedu pochopit, plně pochopit žádosti o Hodačovu rezignaci," řekl premiér. (Podrobné reakce tří členů vlády najdete ZDE.) V relaci se naopak dvakrát (bez omluvy) objevila čtená zpráva o tom, jak bude vláda vybírat nové stíhačky pro armádu. Zprávy měly šest příspěvků, jen tři byly s obrazovým doprovodem a realce skončila po deseti minutách.

Odpoledne se zprávy na ČT1 vysílaly z falešného velína
V odpoledních zprávách nového týmu se za moderátorkou poprvé objevil zpravodajský velín.

Poprvé v historii českého internetu využíváme ve zpravodajství panoramatickou fotografii z místa události ZDE

Podle Martina Schmarcze z krizového výboru zaměstnanců ČT vysílala Bobošíková ze soukromého studia s naklíčovaným obrazem velína v pozadí, aby vznikl dojem, že velín byl vyklizen. Schmarcz tvrdí, že se tak ředitelka zpravodajství uchýlila k dezinformaci. V newsroomu je stále původní směna v plném počtu. "Proti Hodačovi stále stojí přinejmenším 1800 zaměstnanců, kteří podepsali petici vyzývající ho k odchodu," uvedl Schmarcz.

"Paní Zimová vysílá standardní zprávy České televize," odpověděla Jana Bobošíková na dotaz iDNES, odkud se zprávy vysílají.

Kazeta s nahraným prostředím velína je v televizi běžně k dispozici pro případ, kdy se v době vysílání zpravodajství musejí například provést nutné práce, které by vysílání rušily a pod. V takovém případě se za moderátora vysílajícího z náhradního studia pozadí velína promítne.

Za moderátorkou bylo v tomto případě při troše pozornosti vidět na jedněch digitálních hodinách v pozadí čas 19:32.

Soud Hodačovi nevyhověl
Obvodní soud pro Prahu 4 odpoledne odmítl návrh na předběžné opatření, který podal generální ředitel České televize Jiří Hodač. Hodač v něm po soudu požadoval, aby rebelujícím redaktorům zakázal používat televizní techniku. Potvrdil to předseda Obvodního soudu pro Prahu 4 Lubomír Novák. Novák odmítl sdělit důvody soudního rozhodnutí s tím, že mu zákon nedovoluje o tom veřejně informovat.

Přečtěte si komentář Lídy Rakušanové V boji o ČT nejde o ideály, ale o miliardy
Vláda schválila návrh novely zákona o ČT
Vláda schválila návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlase, která omezuje vliv politických stran v Radě ČT a Radě Českého rozhlasu. Rada by namísto dosavadních devíti členů měla mít 15, 17 nebo 19 členů. "Politické organizace by mohly mít pouze třetinu členů," řekl ministr kultury Pavel Dostál.

Vláda požádá sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném řízení.

"Úprava zvýrazňuje veřejnoprávní postavení České televize a Českého rozhlasu," řekl mluvčí vlády Libor Rouček.  Zasedání rad ČT a Českého rozhlasu má být podle novely veřejné. Generální ředitelé mají konzultovat s radami jmenování a odvolání vedoucích pracovníků v případech stanovených statutem.

EK zvažuje, že vstoupí do sporu
Evropská komise zvažuje, že vstoupí do sporu kolem ČT. Požádala jí o to Mezinárodní federace novinářů, podle níž se ČT dostala pod vliv politiků. MFN označila v úterý spor ohledně České televize za zkoušku svobody tisku a demokracie v České republice, která usiluje o členství v Evropské unii.

Do sporu zasáhli senátoři
Senátoři na mimořádném zasedání ke krizi v ČT vyzvali generálního ředitele Jiřího Hodače k okamžitému odstoupení a obnovení úplného, necenzurovaného a nepřerušovaného vysílání ČT. Poslaneckou sněmovnu pak k Senát, v němž má většinu Čtyřkoalice, vyzval k odvolání Rady ČT.

Více ze zasedání rady:
Hodač za nedostatky nemůže
Čtěte ZDE

Jak vidí Hodačovu volbu ředitelem ČT jeho bývalí kolegové z BBC?
Čtěte ZDE.

VÝVOJ PŘEDCHOZÍCH DNÍ
Rada ČT Hodače  neodvolala
Čtyři členové Rady ČT nominovaní ČSSD navrhli Jiřímu Hodačovi, aby odstoupil. Po téměř osmihodinovém jednání rady to bez dalších podrobností oznánil člen rady Václav Erben.

Erben současně uvedl, že rada není v takovém počtu, aby Hodače mohla odvolat, chybí dva členové. Připomněl, že k odvolání ředitele ČT je nutný souhlas dvou třetin nyní osmičlenné rady. "Tu jsme dneska neměli," vysvětlil. Novému generálnímu řediteli ČT Jiřímu Hodačovi v úterý vypršela lhůta, kterou mu dala Rada ČT na obnovení řádného vysílání.

Situací ve veřejnoprávní televizi se bude zabývat vláda, která má projednat novelu zákona o ČT (3. ledna 2001).

Situací ve veřejnoprávní televizi se bude zabývat vláda, která má projednat novelu zákona o ČT (3. ledna 2001).

Ministr kultury Pavel Dostál.

Situací ve veřejnoprávní televizi se bude zabývat vláda, která má dnes projednat novelu zákona o ČT (3. ledna 2001).

Situací ve veřejnoprávní televizi se bude zabývat vláda, která má projednat novelu zákona o ČT. Zasedání se účastnil i bývalý ředitel ČT a nynější kancléř prezidentské kanceláře Ivo Mathé (3. ledna 2001).

Zhruba dva a půl tisíce lidí přišlo manifestovat svou podporu stávkujícím zaměstnancům ČT před brněnské studio v Jezuitské ulici, 3. ledna 2001

Transparenty před budovou ČT v Brně, 3. ledna 2001

Zhruba dva a půl tisíce lidí přišlo před budovu brněnského studia ČT v Jezuitské ulici podpořit stávkující zaměstnance České televize, 3. ledna 2001

Zhruba dva a půl tisíce lidí přišlo před budovu brněnského studia ČT v Jezuitské ulici podpořit stávkující zaměstnance České televize, 3. ledna 2001

Přes sto tisíc lidí přišlo na pražské Václavské náměstí podpořit stávkující zaměstnance České televize, 3. ledna 2001

Přes sto tisíc lidí přišlo na pražské Václavské náměstí podpořit stávkující zaměstnance České televize, 3. ledna 2001

Na pražské Václavské náměstí přišlo manifestovat solidaritu s revoltujícími zaměstnanci České televize přes sto tisíc lidí, 3. ledna 2001

Na pražské Václavské náměstí přišlo manifestovat solidaritu s revoltujícími zaměstnanci České televize přes sto tisíc lidí, 3. ledna 2001

Na pražské Václavské náměstí přišlo manifestovat solidaritu s revoltujícími zaměstnanci České televize přes sto tisíc lidí, 3. ledna 2001

Na pražské Václavské náměstí proudily už před začátkem manifestace solidarity s revoltujícími zaměstnanci České televize tisíce lidí, 3. ledna 2001

Tisíce lidí očekávají na pražském Václavském náměstí začátek manifestace solidarity s revoltujícími zaměstnanci České televize, 3. ledna 2001

Na pražské Václavské náměstí přišlo manifestovat solidaritu s revoltujícími zaměstnanci České televize přes sto tisíc lidí, 3. ledna 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video