Specializovaná centra na léčbu rakoviny měla dosud limity na to, kolik pacientů smějí ročně léčit. Ilustrační foto.

Specializovaná centra na léčbu rakoviny měla dosud limity na to, kolik pacientů smějí ročně léčit. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rakovinu léčí Češi hůř a dráž než země západní Evropy

  • 254
Doposud se o tom jen špitalo, ale teď o tom onkologové chtějí začít mluvit nahlas. Rakovinu u nás léčíme hůř než v západní Evropě. Stojí nás to víc peněz a výsledkem přitom je vyšší úmrtnost pacientů.

Co do porovnání efektivnosti léčby dospělých a seniorů je na tom Česko o 20 až 30 procent hůř, než jaký je průměr západní Evropy.

K takovému závěru došel na základě porovnání statistik úmrtnosti a vynaložených peněz tým expertů pod vedením Ondřeje Mátla ve Zprávě o stavu českého zdravotnictví. A totéž nezávisle na týmu zjistili i onkologové, když porovnali výsledky léčby.

Například v roce 2003 měli čeští pacienti o polovinu horší dostupnost radioterapie (tedy léčby nádorů pomocí ozařování) než Evropané. "Během pětiletky 2003 až 2008 se to významně zlepšilo, ale stále ještě nedosahujeme průměru Evropy," říká ostravský onkolog David Feltl.

V praxi to znamená, že místo aby se pacienti v Česku s nádory léčili ozařováním, kdy paprsky ničí nádor cíleně, posílají je lékaři na chemoterapii. To je ale metoda léčby, která drasticky zasáhne celé tělo, nejen nádor.

Ve vyspělých zemích ozařováním léčí 70 procent pacientů, u nás je poměr těch, které lékaři pošlou na chemoterapii a na ozařování, zhruba půl na půl. A to je špatně. Proč? U nás jednak chybějí odborníci na radioterapii a lékaři nejsou zvyklí léčit ozařováním.

A pak – Česko historicky víc investovalo do léčby pomocí léků než do přístrojů. Ty tak byly donedávna pro pacienty špatně dostupné. Teprve v posledních dvou letech se to mění. Stejně tak až doposud měla specializovaná centra na léčbu rakoviny od zdravotních pojišťoven limity na to, kolik pacientů smějí ročně přijmout a léčit.

Teď, v roce 2009, je situace jiná. "Nikdy nešlo do léčby onkologických pacientů a do vybavení center moderními přístroji tolik peněz jako letos," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Na vybavení ozařovacími přístroji a další moderní technikou šlo do speciálních onkologických center 1,5 miliardy. A díky zrušeným limitům na počty léčených pacientů letos dostalo léčbu více lidí. V případě pacientek s rakovinou prsu to dělá například o třetinu žen více.

"V naší pojišťovně ve srovnání s loňskem a předloňskem o pětatřicet procent narostly peníze, které putují do specializovaných center. A to je nebývalý skok," potvrzuje šéf druhé největší zdravotní pojišťovny v zemi (ZPMV) Jaromír Gajdáček.

Než se však změny odrazí na výsledku léčby a na nižší úmrtnosti pacientů, potrvá to nejméně pět let.

Proč léčíme hůř?

– malé nemocnice léčí i nádory, na které nestačí a které patří na specializovaná pracoviště
– lékaři často ordinují chemoterapii místo efektivnějšího a šetrnějšího ozařování. Pokud chemoterapie zklame, není už pacienta jak léčit
– v řadě nemocnic lékaři neumějí spolupracovat s onkology a nepředají si pacienty včas
– mnozí lékaři v terénu (například gynekologové) nemají zkušenosti s nádory a nepoznají je včas
– pacienti nechodí na preventivní prohlídky a přijdou s nádorem pozdě


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video