Ptáci zpívají podle mobilů

  • 2
Brno, Bredfordshire - Ptačí samečci přišli na nový způsob, jak snadněji získat partnerku - učí se nové písničky a tím se podle ornitologů stávají pro samičky atraktivnější. Ptáci melodie kradou - napodobují například zvuk zvonění mobilních telefonů, poplašná zařízení, troubení aut, motorové pily a podobně.

Česká tisková kancelář už dříve uvedla, že podle britských ornitologů si při napodobování melodií mobilních telefonů počínají zvlášť dobře například špačci. "Jeden z mých zaměstnanců má na zahradě ptáka, kterému říká Nokia - kvůli tomu, jak napodobuje jeho telefon," potvrdil pro agenturu také konzultant kodaňské telekomunikační společnosti John Strand.

"Poznatky o takových symptomech jsou známé. Ptáci, kteří se často zdržují kolem městských aglomerací po celém světě, skutečně napodobují zvuky, které jsou kolem nich. A nemusí to být jen mobilní telefony. Imitují i mechanické zvuky, které jsou pro zóny obývané člověkem typické," řekl John Daw z Královské společnosti pro ochranu ptáků sídlící v britském Bredfordshiru.

Podle něho však ptáci rozhodně nezapomínají své vlastní melodie. "Tento nový syndrom se netýká jen některých druhů ptáků, ale obecně všech běžných druhů, jež žijí blízko velkých měst. Pro žádný druh ptáků nepředstavuje osvojení si nových zvuků, byť například mobilních telefonů, žádný problém," dodal John Daw.

Podle ornitologa Miroslav Čapka z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky existují studie o tom, že čím mají samečkové bohatší repertoár, tím jsou pro partnerky atraktivnější. Nejde však jen o libozvučné melodie. Například jeden autralský druh ptáka dokáže podle Čapka zcela perfektně napodobit zvuk motorové pily. "Z našich ptáků je perfektní imitátor rákosník zpěvný, slavík modráček nebo sedmihlásek hajní. Třeba slavík dokáže napodobit cvrčka. Mobilní telefon jsem tady od ptáků zatím neslyšel, ale není to vyloučeno. Lidé pořád blbnou s mobily a pokudby to uslyšel například rákosník zpěvný, mohl by to dokázat. Je to excelentní imitátor," dodal ornitolog.

"U nás jsem se s tím zatím v přírodě nesetkal, ale je pravděpodobné, že už tak ptáci někde zpívají i u nás nebo se tak brzy stane. Viděl jsem třeba film BBC, který se týkal afrických ptáků a jeden z nich tam napodoboval cvakot závěrky fotoaparátu. Bylo to k nerozeznání," řekl Mojmír Vlašín z brněnského Ekologického institutu Veronica.

Také podle něho patří k nejnáchylnějším napodobitelům právě špaček, slavík či sedmihlásek. "Ten dostal jméno ne proto, že zpívá sedmi hlasy, ale že napodobuje hlasy jiných ptáků. Špaček sice má svou melodii, ale dokáže napodobovat a jako jeden z mála našich ptáků se dokáže naučit i mluvit," uvedl Vlašín. Upozornil, že problémem mohou být nikoli nové ptačí melodie, ale to, že mnozí ptáci v hluku dnešních velkoměst hluchnou.

O napodobování zvuku mobilních telefonů ptáky ještě neslyšel ornitolog Karel Hudec. "Nelze to ale vyloučit. Je pravda, že špačci dokáží dobře napodobovat," řekl. Také Hudec soudí, že nová melodie může být pro ptačího partera přitažlivější než ta stará. "Ale já spíše věřím přírodní konkurenci," řekl nakonec ornitolog Hudec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video