Proč rovnou nezakázat živnosti?

  • 37
Drobných a středních podnikatelů ubývá. Nikoho to nevzrušuje, natož aby bil na poplach. Předvolební řeči opět sebrala voda. Postavení živnostníků se pomalu ale jistě posouvá na okraj zájmu politiků. Co by mělo živnostníky nadále držet u jejich činnosti? Snad to, že zahraniční investoři dostávají pozemky téměř zdarma, ale domácí je trvdě platí.

 

Nebo to, že dostávají státní příspěvky na nově vytvořená pracovní místa většinou v maximální výši ( 70.tis.Kč), zatím co ti domácí vyprosí částku podstatně nižší, případně obdrží pouze sdělení, že "nejsou peníze". Daňové prázdniny v délce až 10 let mohou být pro domácí podnikatele jen snem. A co na to Úřad na ochranu hospodářské soutěže? Nic! Co páni poslanci? Že by se někteří  obrátili na Ústavní soud, aby zrušil příslušný diskriminační zákon? Kdepak!
Každý průměrně vzdělaný člověk ví, že zahraniční kapitál jde tam, kde má vytvořeny požadované podmínky. Každý také ví, že se za těmito podmínkami stěhuje ze země do zěmě. Až nám tito zahraniční investoří zamávají na pozdrav, snad si někdo opět vzpomene na živnostníky (ti se nemají kam odstěhovat).
Samostatnou kapitolou je oddlužování firem. Zná někdo firmu živnostníka, který byl státem oddlužen? Opět asi nelze očekávat zásah Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Dlužíte na sociálním, zdravotním pojištění, či na daních? Pak ve velmi krátké době je u Vás exekutor, v lepším případě máte obstavený účet. A velké firmy? Měsíce a roky dluží milionové částky. Ačkoliv to odporuje zákonu, nikdo je do konkurzu nepošle. Kontroly Finančních úřadů. Stovky malých postižených živnostníků, proti tomu nezvládnutelné sousto velkých firem s kvalitními právníky a ekonomy. Co říká ukazatel "počet provedených kontrol"?  Nenabádá k tomu, že je lepší kontrolovat a postihovat malé firmy, než strávit měsíce v jedné velké firmě s pochybným výsledkem kontroly? Do ovlivňování života živnostníků se dnes zapojily dokonce i odbory. Ačkoliv jim přísluší starat se o své "ovečky", navrhují zvýšení odvodů podnikatelů na sociální a zdravotní pojištění. Stát jen mlčky přihlíží, ačkoliv by mohl lehce argumentovat statistikou "kolik bylo vybráno od osob samostatně výdělečně činných a kolik těmto osobám bylo vyplaceno v porovnání se stejnými údaji u zaměstnanců". Tato čísla se však jaksi "nehodí do krámu" zřejmě z důvodu udržení sociálního smíru, pochlebování odborům, či z důvodu usilování o voliče, kterých je jistě více mezi zaměstnanci než mezi živnostníky. Nebo si snad myslí ti "odpovědní", že ostudnou nemocnost v našem státě způsobují živnostníci?
Výplodem lobbyngu v kombinaci s potřebami státní pokladny mohou být změny zákonů, tvrdě dopadajících na živnostníky.
"Přitvrzení" norem s odvoláním na požadavky EU (s častou záměnou doporučení s požadavkem) má několik dopadů.
Náklady pro živnostníky na úpravy, které nejsou běžné ani v zemích EU, extrémní nárůst obratu (a zisku) firem dodávajících komponenty potřebné pro splnění těchto norem a v neposlední řadě výnos státu z DPH. Jediný, kdo je v tomto případě opět bit, je živnostník. Ostatní se smějí. A to nás ještě čeká projednávání například registračních pokladen a dalších bohulibých věcí. Zůstává jedna nezodpovězená otázka. Co komu prospívá? Aby nebylo nutné hledat na tak velkou řadu problémů řešení, navrhuji zakázat živnosti jako takové. Čest jejich památce.    


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video