Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Ministerstvo přibrzdilo nákupy přístrojů za miliony, naštvalo nemocnice

  18:59
Projednaných 52 žádostí, z toho devět zamítnutých. Taková je dosavadní bilance práce přístrojové komise při ministerstvu zdravotnictví. Ta se vyjadřuje k nákupům či obnově medicínských přístrojů nad pět milionů korun a její souhlas je podmínkou pro úhrady pojišťoven. Systém jejího rozhodování ale není transparentní.
Počítačová tomografie. Ilustrační foto

Počítačová tomografie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odmítavé stanovisko komise vydala například v případě nemocnic v Jihlavě, Karlových Varech či Rokycanech. Stejně skončila i žádost jedné z píseckých firem. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulé pondělí projednala vláda. Ve zprávě stojí, že šlo o plány nakoupit přístroje za celkem 99,8 milionu korun bez DPH.

Asi nejpozoruhodnější byla žádost písecké společnosti Consult Pro, s. r. o. Firma nemá předmět podnikání spojený se zdravotnictvím a ještě předloni uváděla, že má jednoho zaměstnance. Přitom na ministerstvo odeslala žádost o nákup magnetické rezonance za 41 milionů korun. Právě této společnosti komise ale vystavila jedno ze zamítavých stanovisek.

„Žádost nebyla doporučena jednak z důvodu nedostatečného personálního zabezpečení, žadatel dále nedoložil oprávnění k poskytování zdravotních služeb a ve studii proveditelnosti, kterou předložil, absentoval komplexní záměr rozsahu poskytovaných služeb, především návaznosti na další zdravotní služby v kraji,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Byli jsme překvapení, protože jsme žádali v regionu, kde pokrytí magnetickou rezonancí je hrozně slabé. Splňujeme veškeré předpoklady. Zaměstnance máme a oprávnění k poskytování zdravotnických služeb uděluje krajský úřad, odbor zdravotnictví. Ten jej udělí, až když prokážete, že máte odpovídající vybavení. Nejsme schopní investovat čtyřicet milionů do magnetické rezonance, aby nám to přístrojová komise potom neodklepla,“ řekl iDNES.cz Zdeněk Prokopec ze společnosti Consult Pro.

Podle něj se na rezonanci v neakutních případech čeká až dva měsíce. „Takové pracoviště se úplně běžně uživí. Na naše odvolání nikdo nereagoval. Tím rozhodnutím nám zablokovali podnikatelský záměr, takže jsme podali podnět paní ombudsmance Šabatové a chceme se dál bránit,“ dodal.

Zamítavé stanovisko neznamená, že si firma či nemocnice nemůže přístroj koupit. Vyšetření na něm by ale pak neměly proplatit zdravotní pojišťovny, což znamená, že by si je musel hradit pacient.  Pojišťovny a ministerstvo uzavřely loni 10. dubna memorandum, ve kterém zástupci uvedených institucí prohlašují, že budou postupovat v souladu s doporučeními komise. „Předpokládáme tedy, že případný provoz těchto přístrojů nebude hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ podotkla Čechová.

Nedoporučující stanoviska přístrojové komise
ŽadatelPřístrojUmístění přístroje
Consult Pro, s. r. o., Písekmagnetická rezonanceTřebíč
Rokycanská nemocnice, a. s.počítačový tomografRokycany
Karlovarská krajská nemocnice, a. s.počítačový tomografKarlovy Vary
Nemocnice Jihlava, p. o.magnetická rezonanceJihlava
Fakultní nemocnice v Motolerobotický systém Da VinciPraha
Irmed Vision, a. s., Brnomagnetická rezonanceÚstí nad Labem
Irmed Vision, a. s., BrnoPET/CTÚstí nad Labem
Podřipská nemocnice s poliklinikou PET/CTRoudnice nad Labem
Medihope, s. r. o, Prahahyperbarická komoraOlomouc

Odmítnutým žadatelům se proto postup nelíbí. „Jsme rozhodnuti dále o CT bojovat, protože se domníváme, že toto zařízení do nemocnice tohoto typu patří,“ uvedl mluvčí Rokycanské nemocnice Jiří Kokoška.

„Znamená to komplikace pro naše pacienty, neboť budou muset dál kvůli CT vyšetření zbytečně cestovat, ekonomickou zátěž pro nemocnici, neboť musí toto vyšetření v jiných zařízeních hradit a stejně tak i dopravu a doprovodný personál, a je to i částečně komplikace pro nemocnici ve Stodu. Předpokládali jsem, že pro obě nemocnice se bude CT kupovat společně, a tím se sníží cena jednoho přístroje,“ popsal případné dopady Kokoška.

„Rozhodnutí komise nás poměrně překvapilo, protože důvody pro pořízení druhého počítačového tomografu jsou poměrně závažné. Především pokud jde o rostoucí počet mimospádových pacientů, kteří s akutními problémy směřují do naší nemocnice,“ uvedl mluvčí karlovarské nemocnice Vladislav Podracký. „Nicméně chod nemocnice zamítavé stanovisko neovlivní, ošetření akutních případů také ne, pouze u neakutních stavů to může vést k prodloužení čekací doby na vyšetření v závislosti na již zmíněném počtu závažných pacientů,“ dodal Podracký.

Ministerstvo tvrdí, že u rokycanské nemocnice nákup nedoporučilo, protože CT je v ani ne dvacet kilometrů vzdálené Plzni. Karlovarská nemocnice by si zase nové CT neměla kupovat, protože už jeden přístroj má a ten podle ministerstva je v provozu teprve krátkou dobu. „Komise doporučila žadateli intenzivně jednat s dodavatelem o uvedení poměrně nového přístroje do plně provozuschopného stavu, než nákup dalšího zcela nového,“ upozornila u karlovarské nemocnice Čechová.

U Nemocnice Jihlava nákup nové magnetické rezonance ministerstvo nedoporučilo, protože již dříve komise vydala opačné stanovisko pro nákup rezonance v Novém Městě na Moravě, Havlíčkově Brodu a Třebíči. Navíc nemocnice už jednu magnetickou rezonanci má a ta bude potřebovat za pár let obnovu.

„O nový přístroj jsme žádali, protože v nemocnici máme centra, jejichž pacienti tuto technologii nejvíce využívají a my tu máme proškolený personál. Navíc tříteslový přístroj, který zatím na Vysočině není a asi ani nebude, by výrazně zvýšil prostupnost systému, protože bychom lépe rozložili spektrum vyšetřovaných pacientů. Nejde o to, aby každý měl magnetickou rezonanci, ale aby ji využíval smysluplně,“ řekl iDNES.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „S rozhodnutím komise nic neuděláme, ale z principu znamená neefektivní alokaci zdrojů,“ dodal.

Komise zamítla nákup devíti přístrojů včetně robotické věže

Kromě čtyř zamítavých stanovisek zmíněných ve vládní zprávě ale komise podle aktuálních informací nedoporučila ještě dalších pět žádostí z celkem 52. U 33 žádostí komise vydala doporučující stanovisko, v několika případech pak rozhodnutí o stanovisku odložila.

Z přehledu, který ministerstvo iDNES.cz poskytlo, vyplývá, že šlo o robotickou věž Da Vinci, kterou chtěla Fakultní nemocnice Motol nebo hyperbarickou komoru do Olomouce.

Stanoviska přístrojové komise ministerstvo zveřejňuje na webu (najdete jej zde). Potíž ale je v tom, že jsou příliš stručná. Ministerstvo nezveřejňuje odůvodnění komise, konkrétní technickou specifikaci přístroje ani předpokládanou hodnotu investice. Samotné členy přístrojové komise zveřejnilo až po urgencích médií (seznam jmen najdete zde). 

O přístrojové komisi přitom mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček i jeho náměstek Josef Vymazal, který je jejím předsedou, jako o důležitém nástroji, který pomůže transparentnosti při nakupování či obnově přístrojů. Možnost zpětné kontroly práce přístrojové komise je ale kvůli chybějícím dokumentům nemožná.

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechám se umlčet, popsala Bartošová svůj vyhazov a spory v týmu s Witowskou

Měla to být ideální spolupráce a nový začátek pro dvě bývalé výrazné tváře. Pro Lindu Bartošovou byl ale pořad...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

VIDEA TÝDNE: Loučení s knížetem, Putinův doprovod a další útok žraloka

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem se konalo v sobotu ve svatovítské katedrále za účasti politických špiček i...

Kdo je tu neschopný? Havlíček a Vystrčil se pustili do adventní televizní hádky

Kolem 45 procent lidí míní, že politická situace v Česku je velmi špatná. Vyšlo to z průzkumu agentury Kantar pro...

Řezbář udržuje staletou tradici. Králické betlémy vyřezává přes dvacet let

Rodák ze Slaného Oldřich Čech se v dětství s rodinou přestěhoval do Králík ve východních Čechách. Právě tam započala...

Europoslanci podpořili upevnění pravomocí EU, kývli i na návrh zrušení práva veta

Evropský parlament hlasoval v půlce listopadu o návrhu Výboru pro ústavní záležitosti, který se týká revize zakládacích...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...