Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Ministerstvo přibrzdilo nákupy přístrojů za miliony, naštvalo nemocnice

  18:59
Projednaných 52 žádostí, z toho devět zamítnutých. Taková je dosavadní bilance práce přístrojové komise při ministerstvu zdravotnictví. Ta se vyjadřuje k nákupům či obnově medicínských přístrojů nad pět milionů korun a její souhlas je podmínkou pro úhrady pojišťoven. Systém jejího rozhodování ale není transparentní.
Počítačová tomografie. Ilustrační foto

Počítačová tomografie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odmítavé stanovisko komise vydala například v případě nemocnic v Jihlavě, Karlových Varech či Rokycanech. Stejně skončila i žádost jedné z píseckých firem. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulé pondělí projednala vláda. Ve zprávě stojí, že šlo o plány nakoupit přístroje za celkem 99,8 milionu korun bez DPH.

Asi nejpozoruhodnější byla žádost písecké společnosti Consult Pro, s. r. o. Firma nemá předmět podnikání spojený se zdravotnictvím a ještě předloni uváděla, že má jednoho zaměstnance. Přitom na ministerstvo odeslala žádost o nákup magnetické rezonance za 41 milionů korun. Právě této společnosti komise ale vystavila jedno ze zamítavých stanovisek.

„Žádost nebyla doporučena jednak z důvodu nedostatečného personálního zabezpečení, žadatel dále nedoložil oprávnění k poskytování zdravotních služeb a ve studii proveditelnosti, kterou předložil, absentoval komplexní záměr rozsahu poskytovaných služeb, především návaznosti na další zdravotní služby v kraji,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Byli jsme překvapení, protože jsme žádali v regionu, kde pokrytí magnetickou rezonancí je hrozně slabé. Splňujeme veškeré předpoklady. Zaměstnance máme a oprávnění k poskytování zdravotnických služeb uděluje krajský úřad, odbor zdravotnictví. Ten jej udělí, až když prokážete, že máte odpovídající vybavení. Nejsme schopní investovat čtyřicet milionů do magnetické rezonance, aby nám to přístrojová komise potom neodklepla,“ řekl iDNES.cz Zdeněk Prokopec ze společnosti Consult Pro.

Podle něj se na rezonanci v neakutních případech čeká až dva měsíce. „Takové pracoviště se úplně běžně uživí. Na naše odvolání nikdo nereagoval. Tím rozhodnutím nám zablokovali podnikatelský záměr, takže jsme podali podnět paní ombudsmance Šabatové a chceme se dál bránit,“ dodal.

Zamítavé stanovisko neznamená, že si firma či nemocnice nemůže přístroj koupit. Vyšetření na něm by ale pak neměly proplatit zdravotní pojišťovny, což znamená, že by si je musel hradit pacient.  Pojišťovny a ministerstvo uzavřely loni 10. dubna memorandum, ve kterém zástupci uvedených institucí prohlašují, že budou postupovat v souladu s doporučeními komise. „Předpokládáme tedy, že případný provoz těchto přístrojů nebude hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ podotkla Čechová.

Nedoporučující stanoviska přístrojové komise
ŽadatelPřístrojUmístění přístroje
Consult Pro, s. r. o., Písekmagnetická rezonanceTřebíč
Rokycanská nemocnice, a. s.počítačový tomografRokycany
Karlovarská krajská nemocnice, a. s.počítačový tomografKarlovy Vary
Nemocnice Jihlava, p. o.magnetická rezonanceJihlava
Fakultní nemocnice v Motolerobotický systém Da VinciPraha
Irmed Vision, a. s., Brnomagnetická rezonanceÚstí nad Labem
Irmed Vision, a. s., BrnoPET/CTÚstí nad Labem
Podřipská nemocnice s poliklinikou PET/CTRoudnice nad Labem
Medihope, s. r. o, Prahahyperbarická komoraOlomouc

Odmítnutým žadatelům se proto postup nelíbí. „Jsme rozhodnuti dále o CT bojovat, protože se domníváme, že toto zařízení do nemocnice tohoto typu patří,“ uvedl mluvčí Rokycanské nemocnice Jiří Kokoška.

„Znamená to komplikace pro naše pacienty, neboť budou muset dál kvůli CT vyšetření zbytečně cestovat, ekonomickou zátěž pro nemocnici, neboť musí toto vyšetření v jiných zařízeních hradit a stejně tak i dopravu a doprovodný personál, a je to i částečně komplikace pro nemocnici ve Stodu. Předpokládali jsem, že pro obě nemocnice se bude CT kupovat společně, a tím se sníží cena jednoho přístroje,“ popsal případné dopady Kokoška.

„Rozhodnutí komise nás poměrně překvapilo, protože důvody pro pořízení druhého počítačového tomografu jsou poměrně závažné. Především pokud jde o rostoucí počet mimospádových pacientů, kteří s akutními problémy směřují do naší nemocnice,“ uvedl mluvčí karlovarské nemocnice Vladislav Podracký. „Nicméně chod nemocnice zamítavé stanovisko neovlivní, ošetření akutních případů také ne, pouze u neakutních stavů to může vést k prodloužení čekací doby na vyšetření v závislosti na již zmíněném počtu závažných pacientů,“ dodal Podracký.

Ministerstvo tvrdí, že u rokycanské nemocnice nákup nedoporučilo, protože CT je v ani ne dvacet kilometrů vzdálené Plzni. Karlovarská nemocnice by si zase nové CT neměla kupovat, protože už jeden přístroj má a ten podle ministerstva je v provozu teprve krátkou dobu. „Komise doporučila žadateli intenzivně jednat s dodavatelem o uvedení poměrně nového přístroje do plně provozuschopného stavu, než nákup dalšího zcela nového,“ upozornila u karlovarské nemocnice Čechová.

U Nemocnice Jihlava nákup nové magnetické rezonance ministerstvo nedoporučilo, protože již dříve komise vydala opačné stanovisko pro nákup rezonance v Novém Městě na Moravě, Havlíčkově Brodu a Třebíči. Navíc nemocnice už jednu magnetickou rezonanci má a ta bude potřebovat za pár let obnovu.

„O nový přístroj jsme žádali, protože v nemocnici máme centra, jejichž pacienti tuto technologii nejvíce využívají a my tu máme proškolený personál. Navíc tříteslový přístroj, který zatím na Vysočině není a asi ani nebude, by výrazně zvýšil prostupnost systému, protože bychom lépe rozložili spektrum vyšetřovaných pacientů. Nejde o to, aby každý měl magnetickou rezonanci, ale aby ji využíval smysluplně,“ řekl iDNES.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „S rozhodnutím komise nic neuděláme, ale z principu znamená neefektivní alokaci zdrojů,“ dodal.

Komise zamítla nákup devíti přístrojů včetně robotické věže

Kromě čtyř zamítavých stanovisek zmíněných ve vládní zprávě ale komise podle aktuálních informací nedoporučila ještě dalších pět žádostí z celkem 52. U 33 žádostí komise vydala doporučující stanovisko, v několika případech pak rozhodnutí o stanovisku odložila.

Z přehledu, který ministerstvo iDNES.cz poskytlo, vyplývá, že šlo o robotickou věž Da Vinci, kterou chtěla Fakultní nemocnice Motol nebo hyperbarickou komoru do Olomouce.

Stanoviska přístrojové komise ministerstvo zveřejňuje na webu (najdete jej zde). Potíž ale je v tom, že jsou příliš stručná. Ministerstvo nezveřejňuje odůvodnění komise, konkrétní technickou specifikaci přístroje ani předpokládanou hodnotu investice. Samotné členy přístrojové komise zveřejnilo až po urgencích médií (seznam jmen najdete zde). 

O přístrojové komisi přitom mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček i jeho náměstek Josef Vymazal, který je jejím předsedou, jako o důležitém nástroji, který pomůže transparentnosti při nakupování či obnově přístrojů. Možnost zpětné kontroly práce přístrojové komise je ale kvůli chybějícím dokumentům nemožná.

Autoři: ,

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Italská televize zveřejnila video pádu lanovky. Policie to přitom zakázala

Italská veřejnoprávní televize Rai čelí kritice poté, kdy zveřejnila video květnové nehody, při které po pádu kabiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Od července v dopravě postačí rouška, chce Vojtěch. Stát uzná očkování z ciziny

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch příští týden vládě navrhne, aby lidé mohli od 1. července ve veřejné dopravě nosit...

V kroměřížské Lennonově uličce se propadla zem, v dlažbě zůstal kráter

Lennonova ulička v centru Kroměříže je uzavřená kvůli havárii kanalizace. V minulých dnech se tam propadla země a...

Mynář o pochybných dotacích. Hradní kancléř pohovoří v Rozstřelu

Hostem pořadu Rozstřel bude v úterý od 11 hodin vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Odpoví na...

Polyxena je schovala pod šaty, popisuje William Lobkowicz záchranu místodržících

Premium Lobkovicové v Praze otevřeli unikátní výstavu o třech stoletích potýkání jejich rodu s hudbou. Provádí tu i William...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...