Ministerstvo přibrzdilo nákupy přístrojů za miliony, naštvalo nemocnice

  18:59aktualizováno  18:59
Projednaných 52 žádostí, z toho devět zamítnutých. Taková je dosavadní bilance práce přístrojové komise při ministerstvu zdravotnictví. Ta se vyjadřuje k nákupům či obnově medicínských přístrojů nad pět milionů korun a její souhlas je podmínkou pro úhrady pojišťoven. Systém jejího rozhodování ale není transparentní.
Počítačová tomografie. Ilustrační foto

Počítačová tomografie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odmítavé stanovisko komise vydala například v případě nemocnic v Jihlavě, Karlových Varech či Rokycanech. Stejně skončila i žádost jedné z píseckých firem. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulé pondělí projednala vláda. Ve zprávě stojí, že šlo o plány nakoupit přístroje za celkem 99,8 milionu korun bez DPH.

Asi nejpozoruhodnější byla žádost písecké společnosti Consult Pro, s. r. o. Firma nemá předmět podnikání spojený se zdravotnictvím a ještě předloni uváděla, že má jednoho zaměstnance. Přitom na ministerstvo odeslala žádost o nákup magnetické rezonance za 41 milionů korun. Právě této společnosti komise ale vystavila jedno ze zamítavých stanovisek.

„Žádost nebyla doporučena jednak z důvodu nedostatečného personálního zabezpečení, žadatel dále nedoložil oprávnění k poskytování zdravotních služeb a ve studii proveditelnosti, kterou předložil, absentoval komplexní záměr rozsahu poskytovaných služeb, především návaznosti na další zdravotní služby v kraji,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Byli jsme překvapení, protože jsme žádali v regionu, kde pokrytí magnetickou rezonancí je hrozně slabé. Splňujeme veškeré předpoklady. Zaměstnance máme a oprávnění k poskytování zdravotnických služeb uděluje krajský úřad, odbor zdravotnictví. Ten jej udělí, až když prokážete, že máte odpovídající vybavení. Nejsme schopní investovat čtyřicet milionů do magnetické rezonance, aby nám to přístrojová komise potom neodklepla,“ řekl iDNES.cz Zdeněk Prokopec ze společnosti Consult Pro.

Podle něj se na rezonanci v neakutních případech čeká až dva měsíce. „Takové pracoviště se úplně běžně uživí. Na naše odvolání nikdo nereagoval. Tím rozhodnutím nám zablokovali podnikatelský záměr, takže jsme podali podnět paní ombudsmance Šabatové a chceme se dál bránit,“ dodal.

Zamítavé stanovisko neznamená, že si firma či nemocnice nemůže přístroj koupit. Vyšetření na něm by ale pak neměly proplatit zdravotní pojišťovny, což znamená, že by si je musel hradit pacient.  Pojišťovny a ministerstvo uzavřely loni 10. dubna memorandum, ve kterém zástupci uvedených institucí prohlašují, že budou postupovat v souladu s doporučeními komise. „Předpokládáme tedy, že případný provoz těchto přístrojů nebude hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění,“ podotkla Čechová.

Nedoporučující stanoviska přístrojové komise
ŽadatelPřístrojUmístění přístroje
Consult Pro, s. r. o., Písekmagnetická rezonanceTřebíč
Rokycanská nemocnice, a. s.počítačový tomografRokycany
Karlovarská krajská nemocnice, a. s.počítačový tomografKarlovy Vary
Nemocnice Jihlava, p. o.magnetická rezonanceJihlava
Fakultní nemocnice v Motolerobotický systém Da VinciPraha
Irmed Vision, a. s., Brnomagnetická rezonanceÚstí nad Labem
Irmed Vision, a. s., BrnoPET/CTÚstí nad Labem
Podřipská nemocnice s poliklinikou PET/CTRoudnice nad Labem
Medihope, s. r. o, Prahahyperbarická komoraOlomouc

Odmítnutým žadatelům se proto postup nelíbí. „Jsme rozhodnuti dále o CT bojovat, protože se domníváme, že toto zařízení do nemocnice tohoto typu patří,“ uvedl mluvčí Rokycanské nemocnice Jiří Kokoška.

„Znamená to komplikace pro naše pacienty, neboť budou muset dál kvůli CT vyšetření zbytečně cestovat, ekonomickou zátěž pro nemocnici, neboť musí toto vyšetření v jiných zařízeních hradit a stejně tak i dopravu a doprovodný personál, a je to i částečně komplikace pro nemocnici ve Stodu. Předpokládali jsem, že pro obě nemocnice se bude CT kupovat společně, a tím se sníží cena jednoho přístroje,“ popsal případné dopady Kokoška.

„Rozhodnutí komise nás poměrně překvapilo, protože důvody pro pořízení druhého počítačového tomografu jsou poměrně závažné. Především pokud jde o rostoucí počet mimospádových pacientů, kteří s akutními problémy směřují do naší nemocnice,“ uvedl mluvčí karlovarské nemocnice Vladislav Podracký. „Nicméně chod nemocnice zamítavé stanovisko neovlivní, ošetření akutních případů také ne, pouze u neakutních stavů to může vést k prodloužení čekací doby na vyšetření v závislosti na již zmíněném počtu závažných pacientů,“ dodal Podracký.

Ministerstvo tvrdí, že u rokycanské nemocnice nákup nedoporučilo, protože CT je v ani ne dvacet kilometrů vzdálené Plzni. Karlovarská nemocnice by si zase nové CT neměla kupovat, protože už jeden přístroj má a ten podle ministerstva je v provozu teprve krátkou dobu. „Komise doporučila žadateli intenzivně jednat s dodavatelem o uvedení poměrně nového přístroje do plně provozuschopného stavu, než nákup dalšího zcela nového,“ upozornila u karlovarské nemocnice Čechová.

U Nemocnice Jihlava nákup nové magnetické rezonance ministerstvo nedoporučilo, protože již dříve komise vydala opačné stanovisko pro nákup rezonance v Novém Městě na Moravě, Havlíčkově Brodu a Třebíči. Navíc nemocnice už jednu magnetickou rezonanci má a ta bude potřebovat za pár let obnovu.

„O nový přístroj jsme žádali, protože v nemocnici máme centra, jejichž pacienti tuto technologii nejvíce využívají a my tu máme proškolený personál. Navíc tříteslový přístroj, který zatím na Vysočině není a asi ani nebude, by výrazně zvýšil prostupnost systému, protože bychom lépe rozložili spektrum vyšetřovaných pacientů. Nejde o to, aby každý měl magnetickou rezonanci, ale aby ji využíval smysluplně,“ řekl iDNES.cz ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. „S rozhodnutím komise nic neuděláme, ale z principu znamená neefektivní alokaci zdrojů,“ dodal.

Komise zamítla nákup devíti přístrojů včetně robotické věže

Kromě čtyř zamítavých stanovisek zmíněných ve vládní zprávě ale komise podle aktuálních informací nedoporučila ještě dalších pět žádostí z celkem 52. U 33 žádostí komise vydala doporučující stanovisko, v několika případech pak rozhodnutí o stanovisku odložila.

Z přehledu, který ministerstvo iDNES.cz poskytlo, vyplývá, že šlo o robotickou věž Da Vinci, kterou chtěla Fakultní nemocnice Motol nebo hyperbarickou komoru do Olomouce.

Stanoviska přístrojové komise ministerstvo zveřejňuje na webu (najdete jej zde). Potíž ale je v tom, že jsou příliš stručná. Ministerstvo nezveřejňuje odůvodnění komise, konkrétní technickou specifikaci přístroje ani předpokládanou hodnotu investice. Samotné členy přístrojové komise zveřejnilo až po urgencích médií (seznam jmen najdete zde). 

O přístrojové komisi přitom mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček i jeho náměstek Josef Vymazal, který je jejím předsedou, jako o důležitém nástroji, který pomůže transparentnosti při nakupování či obnově přístrojů. Možnost zpětné kontroly práce přístrojové komise je ale kvůli chybějícím dokumentům nemožná.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Šance na vydání Češky z Pákistánu jsou slušné, hned to nebude, říká exministr

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Vyhlídky Terezy Hlůškové na vydání do České republiky jsou dobré. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda....

Napravte situaci s byty, vyzvalo ministerstvo zahraničí ruského velvyslance

Budova ruské ambasády v pražské Bubenči

Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Upozornilo ho na problémy s využíváním...

Najdete na iDNES.cz