Nemocnice mohou koupit přístroje, rozhodla komise. Ceny nezveřejnila

  10:05aktualizováno  10:05
Ministerstvo zdravotnictví se při zřizování komise, jež posuzuje nákup nových přístrojů nad pět milionů, zaklínalo transparentností. Po prvních rozhodnutích komise je však jasné, že se veřejnost o nákupech opět nic nedozví. Detaily rozhodování totiž úřad nezveřejnil. Stejně tak složení komise.

Stanoviska přístrojové komise | foto: MZČR, koláž iDNES.cz

První nákupy přístrojová komise schválila na začátku července. Týkají se Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice České Budějovice. Ve všech třech případech chtějí nemocnice vyměnit přístroje užívané pro léčbu a diagnostiku nádorových onemocnění za nové.

Ministerstvo zdravotnictví závěry komise zveřejnilo na webu. Informace říká, která nemocnice o nákup žádá, a stručně také to, o jaký jde požadavek. Následuje rozhodnutí komise, které ve všech třech případech zní „doporučeno“.

Žádnou další informaci ministerstvo nezveřejnilo, přestože nemocnice pro komisi musí vyplnit obsáhlou žádost, ve které uvádějí přesný technický popis přístrojů včetně toho, kolik je budou stát (formulář žádosti i rozhodnutí komise najdete zde).

Ministerstvo tvrdí, že informace zveřejnit nemůže. „Součástí žádosti jsou i neveřejná data a je nutno zajistit i určitou ochranu záměru žadatelů,“ sdělila mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Podle ní jde například o analýzu trhu.

Hodnotu nákupu podle ní není možné uveřejnit, protože konečná cena přístroje vyjde až z tendru. „Může ji tedy sdělit pouze poskytovatel služeb,“ dodala Čechová.

Nákupy za desítky milionů

iDNES.cz všechny nemocnice oslovil a požádal je o sdělení ceny. Všeobecná fakultní nemocnice počítá, že nový hybridní CT přístroj ji vyjde na 120 milionů bez DPH. „Jde o obnovu po velmi dlouhé době, jsme jedno z nejvýznamnějších onkologických pracovišť, částka bude hrazena v několika splátkách a nákup máme schválený od ministerstva už z doby Leoše Hegera,“ vyjmenoval důvody výše částky mluvčí nemocnice Filip Brož.

Nic neřekne ani zveřejňování smluv

Větší transparentnost mělo přinést i zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven a nemocnic. Ani ty ale nic zásadního neřeknou. Jednak proto, že smlouvy popisují jen zálohy, nikoliv skutečné vyúčtování péče. Pak také proto, že z nich nikdo nevyčte cenu konkrétních úkonů. Navíc zveřejnění odmítají ambulatní specialisté a chybějí i provozní smlouvy, které v minulosti byly občas problémové. Například u elektronické knížky pacienta IZIP či ty na nákup pojištěnců.

Nemonice České Budějovice už zveřejnila předběžnou informaci o vypsání tendru. Vyplývá z ní, že pořízení nového lineárního urychlovače vyjde na 88,5 milionu korun bez DPH (oznámení najdete zde). Tendr chce vypsat poté, až si ujasní způsob financování. „Nemocnice usiluje o podporu nákupu tohoto přístroje i z evropských dotačních programů,“ podotkla její mluvčí Ivana Kerlesová.

Předpokládanou částku u nového lineárního urychlovače odmítla sdělit Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Bude předmětem výběrového řízení, proto nebudeme odhadované náklady zveřejňovat,“ uvedl její mluvčí Lukáš Matýsek s tím, že tendr bude vypsán tento měsíc.

Složení komise není známé

„Máte pravdu, že zveřejněné stanovisko přístrojové komise je překvapivě stručné,“ uvedla Helena Joachimsthalerová, právnička organizace Transparency International s tím, že právě nákupy přístrojové techniky patří mezi citlivé oblasti, které čelí podezření z předražování. „Jako nevládní nezisková organizace, jejímž posláním je mimo jiné monitorování hospodaření s veřejnými prostředky, bychom vetší penzum informací dostupných formou dálkového přístupu samozřejmě uvítali,“ dodala.

Joachimsthalerová chce ale vyčkat s případnou kritikou ministerstva. „Hodnotit celý proces komise jako netransparentní jen z důvodu, že další relevantní informace nejsou zveřejněny na internetu, by bylo z mého pohledu poměrně přísné,“ dodala. „Zřízení přístrojové komise, dle mediálních vyjádření pana ministra zdravotnictví Němečka, má být pouze jedním z prvních kroků vedoucích k větší efektivitě a transparentnosti nákupu ve zdravotnictví, následovat by mělo například zveřejnění jednotkových cen, za které státní nemocnice nakupují zdravotnický materiál, léky a jiné komodity. Budeme tedy napjatě očekávat, zda dojde i k dalším plánovaným krokům,“ uvedla Joachimsthalerová.

Podle ní ale platí, že by přínosné bylo znát konkrétní složení přístrojové komise nebo způsob nominace jejích členů. Ani to ale ministerstvo nezveřejnilo, byť o to iDNES.cz v minulosti žádal. Náměstek ministra Josef Vymazal v minulosti pouze informoval, že je předsedou tohoto poradního orgánu a že počet členů i složení komise je proměnlivé. K samotným okolnostem zveřejňování závěrů komise se zatím nevyjádřil.

„V komisi pracují vysoce erudovaní odborníci jak ze strany odborných společností, ministerstva a České lékařské komory, tak ze strany plátců péče,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

A co na stručnost informací říká ministr Svatopluk Němeček? „V případě požádání není problém jakoukoliv žádost k nákupu přístrojů zveřejnit,“ řekl iDNES.cz Němeček. Redakce iDNES.cz proto ministerstvo o údaje od nemocnic požádá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz