Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Česko, země tomografů. Další nákupy už musí nemocnicím schválit komise

  7:03
Pokud bude chtít nemocnice nebo poliklinika přístroj dražší pěti milionů, musí mít nově posvěcení od komise, jež začala zasedat při Ministerstvu zdravotnictví. Brzy by k ní měly doputovat první žádosti. Nejtěžší přesvědčování dá nemocnicím nákup nových počítačových tomografů.
Počítačová tomografie. Ilustrační foto

Počítačová tomografie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítačových tomografů, které pacienti znají spíše pod zkratkou CT, je nyní v Česku 158. Alespoň podle ústavu, který se zabývá zdravotnickou statistikou.

Zhruba 140 z nich slouží k diagnostikování. Existuje ale doporučení, které říká, že na 100 až 120 tisíc obyvatel stačí jedno diagnostické CT. To znamená, že Česko jich potřebuje zhruba 83 až 100 kusů.

"Síť CT je dostatečná a prosadit si nový bude poměrně složité," řekl iDNES.cz náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. "Nijak výrazně nebudou přibývat ani angiografické přístroje," dodal.

Vymazal je předsedou nově ustavené přístrojové komise. Je to skupina do dvaceti lidí ze zdravotních pojišťoven, lékařské komory, odborných medicínských společností či odborů. Počet členů je proměnlivý, stejně jako se bude obměňovat složení podle toho, jaký případ komise bude mít zrovna na stole.

Poprvé se komise sešla v dubnu, podruhé jednala v úterý. To se usnesla, že posuzovat budou všechny investice do medicínských přístrojů, které přesáhnout pětimilionovou hranici. "Nechceme schvalovat každý ultrazvuk za statisíce," řekl Vymazal.

Podle náměstka ministra by komise mohla ročně řešit do dvaceti žádostí. Formulář, na základě kterého mohou nemocnice či polikliniky o posouzení žádat, ministerstvo ve čtvrtek zveřejnilo na svém webu (najdete jej zde). Vymazal očekává, že z velkých fakultních nemocnic doputují ke komisi ještě letos nejméně tři žádosti.

Jedna rezonance vedle druhé

Komise už sestavila více než 12 bodů, na základě kterých bude rozhodovat. Mimo jiné mají zohlednit, jak daleko je další obdobný přístroj či zda nákup vyžaduje investice do přestavby. Rozhodovat budou členové komise také na základě matematického modelu, který bude zahrnovat cenu přístroje a jeho potenciální využití.

Přístrojová komise už tu byla

Přístrojová komise při ministerstvu už v minulosti fungovala. Vznikla po dohodě mezi Ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Tento poradní sbor vznikl v roce 1996 a pracovala deset let. Excesům ale zabránit nedokázal. Například v dubnu 2006 podepsala VZP v nucené správě smlouvu s budoucím Protonovým centrem Praha. Tendr sliboval zařízení miliardu ročně po dobu 15 let. Nyní se VZP snaží dohodu zrušit.

Zavedení přístrojové komise zvažoval i ministr Leoš Heger. Za něj ale ministerstvo připravovalo mnohem podrobnější systém schvalování známý pod zkratkou HTA (Health technology assessment). Tedy systém, který má hodnotit vlastnosti, účinek a důsledky pořízení zdravotnických přístrojů.

Tento systém chce zavést i současný ministr Svatopluk Němeček. Přípravy zaberou nejméně 1,5 roku.

Podmínky komise by ovlivnily například nákup nové magnetické rezonance v Jindřichově Hradci. "Plánujeme takovou investici. Bylo by to zhruba 20 milionů korun. Musíme si ale udělat analýzu, zda bychom na to měli," řekl iDNES.cz předseda představenstva Miroslav Janovský.

Jenže magnetickou rezonanci už mají v Táboře, který je od Jindřichova Hradce zhruba 50 kilometrů. A táborská nemocnice ji nevytěžuje zcela. "Máme personál na jednu směnu. Magnetická rezonance je proto v provozu osm hodin denně. Pokud by bylo dostatek kvalifikovaných lidí, mohli bychom tuto dobu zdvojnásobit," popsal primář tamějšího radiologického oddělení Gábor Gyüre.

Podle Vymazala může být obtížné získat souhlas přístrojové komise, pokud nově plánovaný přístroj bude poblíž takového, který není maximálně vytížen. Jindřichohradečtí by proto u komise nejspíš narazili. Janovského to ale zatím netrápí, krajská nemocnice si totiž musí nejprve vůbec vyřešit, zda na novou investici má.

V Česku je nyní 73 magnetických rezonancí. Některé kraje jich mají více než deset. Výjimkou je Kraj Vysočina, který má takový přístroj jen jeden. Přesvědčit komisi o nákupu nového by tam proto mělo být nejméně složité.

Nová přístrojová komise

Bude vydávat doporučující či zamítavá stanoviska k nákupu nových přístrojů ve zdravotnictví. Nebo také v případech, kdy starší přístroj nahradí nový. To je třeba případ lineárních urychlovačů, používaných k ozáření nádorů. Tyto přístroje za desítky milionů se ve zdravotnictví obměňují zhruba za osm až deset let.

Stanovisko komise bude na základě podepsaného memoranda závazné pro zdravotní pojišťovny. Zamítnutí tedy znamemá, že pojišťovny by neměly na takovém přístroji proplácet vyšetření.

Nespokojení žadatelé se mohou obracet na ministra zdravotnictví. Ten je v tomto případě odvolací instancí.

Komise funguje od dubna, zasedá dle potřeby. Zatím se sešla dvakrát.

Do Plzně míří novinka za 139 milionů

Jiná situace je ve Fakultní nemocnici Plzeň. Tam už loni vypsali tendr na českou novinku s názvem PET/MR. Je to magnetická rezonance, která dokáže číst radiofarmaka (reportáž o jejich výrobě si přečtěte zde). "Tendr jsme vypsali loni a nyní čekáme, až budeme moci komisi podat žádost o vyjádření," popsala ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.

Pořízení přístroje s osmiletým servisem by nemocnici vyšlo na 139 milionů.

Tento přístroj zatím v Česku není. Šlo by proto o novinku. A právě u nich má komise největší šanci ovlivnit hustotu jejich sítě. Zdravotní pojišťovny už se ministerstvu písemně zavázaly, že v případě nesouhlasu přístrojové komise nebudou hradit vyšetření.

Kunová věří, že před komisí pořízení přístroje uspěje. Zároveň říká, že je připravena i na variantu, že by jej komise neposvětila. "V takovém případě bychom neuzavřeli smlouvu s vítězem tendru," uvedla ředitelka FN Plzeň.

Pokud zdravotnické zařízení s žádostí u komise neuspěje, může se odvolat ještě k ministrovi zdravotnictví. Vymazal ale tvrdí, že kvůli případným zamítnutím neočekává žádné velké spory. Jednak proto, že z veřejného zdravotního pojištění nelze platit úplně vše, co si nemocnice či soukromá centra přejí, ale také proto, že i dnes se snaží zařízení investici předjednat se zdravotními pojišťovnami. Provoz drahých přístrojů totiž z kapes pacientů nedokážou zaplatit.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový úřad by kvůli covidu mohl zavírat obchody i vidět do mobilů

Nový centrální úřad Státní hygienické služby spadající pod ministra zdravotnictví má mít možnost i bez nouzového stavu...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Pokus odvolat starostu opozici v Pelhřimově nevyšel, Med zůstává ve funkci

Starosta Pelhřimova Ladislav Med (ODS) i místostarosta Zdeněk Jaroš (TOP 09) zůstávají ve funkcích. Ustáli pokus o...

Doufám, že ji nebudou lovit jako zvěř, říká matka. Dcera před očkováním utekla oknem

Premium „Já svou dceru prostě očkovat nenechám. A doufám, že ji policajti nebudou lovit jako zvěř,“ vypráví chovatelka koní...

Komín bývalých lázní zkoumali vědci, museli vylézt na jeho okraj

Dříve odváděl kouř z kotelny, kde se ohřívala pára pro procedury. Dnes dominuje opravené budově lázní v Liberci, i když...

Zemanovo udání na šéfa BIS u poslanců neprošlo. Žádná selhání, míní komise

Dopis prezidenta Miloše Zemana pro premiéra Andreje Babiše, ve kterém se popisují manažerská selhání šéfa Bezpečnostní...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...