V minulosti Čang Ťien-min vedl na čínském ministerstvu zahraničních věcí odbor pro tlumočení, vyslán byl také na čínskou ambasádu do Spojených států.
Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz působil jako tlumočník čínských prezidentů či premiérů. Označují ho za zkušeného profesionála, který má za úkol uklidnit situaci po skandálech spojených se společností CEFC.
Zeman na Hradě zároveň přijal pověřovací listiny od nových velvyslanců Norska, Finska a Polska.
Podle životopisu, který poskytla čínská ambasáda, se Čang narodil v březnu 1970, od roku 1990 působil na ministerstvu zahraničí v oblasti tlumočení a překládání. V roce 2009 odjel jako rada na čínské velvyslanectví do USA. Po návratu do Číny se stal radou na tiskovém oddělení čínské diplomacie a od roku 2013 vedl kancelář a později odbor překladů a tlumočení. Podle pražského velvyslanectví je Čang ženatý a má jednoho syna.
Sinolog Martin Hála z portálu Sinopsis.cz ve středu sdělil, že nový velvyslanec je „vysoce specializovaný kádr ministerstva zahraničí, jeden z předních specialistů pro překlad z angličtiny“. Je podle něj „jedním ze tří rytířů“, tedy jedním ze tří nejvýznačnějších pracovníků ministerstva zahraničních věcí, kteří pracují především s angličtinou. Tlumočil z angličtiny bývalým generálním tajemníkům a prezidentům Ťiang Ce-minovi a Chu Ťin-tchaovi i premiérům Ču Žung-ťimu a Wen Ťia-paovi.
„To odpovídá novému důrazu na jazykovou vybavenost velvyslanců, byť je trochu překvapivé, že zaměření nového velvyslance je na angličtinu, nikoli spíše na češtinu či jiný východoevropský jazyk,“ poznamenal Hála.
Profesionál s důvěrou
Sinoložka Kateřina Procházková ze Sinopsis.cz dnes řekla, že v osobě nového velvyslance je vidět zvyšování profesionality vysílaných diplomatů. Podotkla, že Čína se nyní snaží uklidnit situaci po aférách CEFC. Jejího předsedu a zároveň Zemanova poradce Jie Ťien-minga v Číně zadrželi kvůli podezření z ekonomické kriminality. Finanční vstup do CEFC poté oznámil čínský státní konglomerát CITIC Group.
Čanga Procházková označila za profesionála, který se těší důvěře nejvyššího vedení. Zároveň poznamenala, že zahraniční politiku určuje v Číně vedení komunistické strany, nikoli ministerstvo zahraničních věcí. Neočekává proto změnu přístupu Číny vůči ČR.
Zeman dnes vedle čínského velvyslance přijal na Hradě i tři další nové členy diplomatického sboru. Norsko nově zastupuje Robert Kvile, který nahradil Siri Ellen Sletnerovou. Kvile v minulosti působil jako generální konzul v ruském Murmansku, byl norským velvyslancem v Pákistánu nebo u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Finským velvyslancem se stal Jukka Uolevi Pesola, který vystřídal Helenu Elisabet Tuuriovou. Polskou republiku bude nově zastupovat Barbara Ćwiorová. Polsko nemělo v Česku velvyslance od loňského prosince, kdy ve funkci skončila Gražyna Bernatowiczová.