Fiala jednal se Scholzem. Německo nahradí Česku techniku dodanou Ukrajině

  • 216
Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek odpoledne sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Večer pak jednal s kancléřem Olafem Scholzem, který Česku přislíbil nahradit zbrojní techniku poskytnuté Ukrajině. Podle Fialy je podoba budoucí dohody velmi konkrétní a má se týkat těžké techniky.

Fiala v souvislosti s jeho návštěvou Berlína uvedl, že jedním z hlavních témat budou důsledky ruské agrese na Ukrajině. „Co to znamená pro Evropu a pro nás. Chci s kancléřem mluvit i o obranné spolupráci, protože dostává novou dimenzi právě s tím, co se odehrává na území Ukrajiny,“ zmínil.

Na úvod schůzky se Steinmeierem se český předseda vlády podepsal v pamětní knize hostů. Po jednání s prezidentem nebyla plánována tisková konference, Fiala však po setkání vystoupil na českém velvyslanectví s komentářem pro česká média.

Premiér Fiala ve věznici Plötzensee uctil památku popravených odbojářů

Po příletu do Berlína pak uctil ve věznici Plötzensee památku obětí, které tam popravili nacisté. Mezi popravenými bylo i 701 československých občanů. Poté navštívil Německou společnost pro zahraniční politiku (DGAP).

Odpoledne se premiér sešel na berlínském zámku Bellevue s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. V šest hodin se pak Fiala setkal s kancléřem Olafem Scholzem. Ten na tiskové konferenci oznámil, že Německo hodlá České republice pomoct nahradit zbrojní techniku, kterou poskytne Ukrajině.

„Pokud jde o dodávky zbraní, chceme úzce spolupracovat. Česko může dát k dispozici zbraně, které mají původ v ruské produkci a které by Ukrajina bezprostředně využila, a my můžeme pomoci české armádě, aby si udržela potřebnou sílu. Nazýváme to řetězovou výměnou,“ řekl Scholz.

„Domluvili jsme se na společném projektu, který se týká modernizace české armády a který, jak pan kancléř říkal, je spojen s konkrétní podporou ukrajinských ozbrojených sil. Naše týmy budou dál jednat o podobě spolupráce,“ řekl Fiala. „Jsem velmi rád, že jsme rychle nalezli v tak důležité věci shodu,“ uvedl český premiér. Doplnil, že Německo s Českem tak mohou využít svého potenciálu, kdy Praha může dodat Kyjevu zbraně, které ukrajinská armáda přímo potřebuje.

„Jsme velmi daleko a víme, co chceme udělat,“ uvedl Scholz na dotaz novinářů, jaké konkrétní požadavky Česko má a v čem by Německo mohlo Praze vyhovět. Podrobnosti o výměně vojenské techniky ale nechtěl uvést. „Týká se to konkrétních věcí, týká se to těžké techniky,“ dodal Fiala.

Dalším stěžejním bodem jednání Scholze a Fialy byla energetická nezávislost na Rusku. Německo a Česko vytvoří podle Fialy pracovní skupinu, která rozpracuje možnosti případného českého využívání budoucích německých terminálů na LNG.

„Domluvili jsme se, že zahájíme rozhovory o této možnosti a vytvoříme pracovní tým, který bude hledat cesty k tomu, abychom mohli budoucí kapacity (terminálů) využít i pro Českou republiku,“ řekl český premiér.

Fiala také poděkoval Scholzovi, že je Německo připraveno jednat o tom, jak co nejefektivněji navýšit kapacitu Transalpinského ropovodu (TAL). Ten vede do Německa a Rakouska z italského Terstu, kam tankery přivážejí ropu z celého světa. Na TAL je Česko napojeno přes produktovod IKL. Posílení kapacity ropovodu TAL je pro Česko podle Fialy klíčem k tomu, aby mohlo zavést embargo na ruskou ropu.

Česko chce posílit ropovody, teprve pak vypnout ruskou ropu, řekl Fiala

Energetická bezpečnost Evropy bude podle premiéra Fialy jedním z klíčových témat českého předsednictví Evropské unie. „Je jasné, že české předsednictví bude výrazně ovlivněno ruskou agresí na Ukrajině a jejími důsledky. Určitě jedním z velkých témat českého předsednictví musí být energetická bezpečnost a energetická soběstačnost,“ zdůraznil.

Jednání se Scholzem, na které navázala společná pracovní večeře, bylo vrcholem Fialovy dnešní cesty do Berlína. Pro premiéra to byla první návštěva německé metropole od nástupu do funkce předsedy vlády.

Cílem Německa je, aby se Rusko stáhlo z Ukrajiny, říká Scholz

Spolkový kancléř Scholz v pondělí oznámil, že „cílem Německa je, aby Rusko ukončilo válku a stáhlo se z ukrajinského území.“ Podle něj Německo nikdy nepřijme ani anexi Krymu.

Veřejnoprávní televizi ZDF navíc řekl, že bez míru s Ukrajinou ruský prezident Putin nedosáhne ukončení protiruských sankcí. Slova šéfa německé vlády potvrzují tvrdší kurz, k němuž se Berlín v posledních dnech přiklonil poté, co týdny čelil kritice, že není dost rázný a Kyjev podporuje málo.

Po dlouhém váhání Německo poslalo minulý týden na Ukrajinu i těžké zbraně a v neděli, v prvomájovém projevu, Scholz Zelenskému přislíbil další pomoc, a to včetně té vojenské.

Před časem se Němci bránili i tomu, aby byli Rusové vyloučeni z finančního systému SWIFT, na vině může být pravděpobodobně i závislost na ruském plynu. Šéf největší německé energetické společnosti E.ON. navíc koncem března sdělil, že by jeho země k nezávislosti na plynu z Ruska potřebovala asi tři roky - tedy podobnou dobu, jakou potřebuje Česko k nezávislosti na ropě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video