Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Chcípl PES znovu dráždí. Úřadu neukázal všechny dary na volební kampaň

  10:55
Politické strany a hnutí musely do letošního 10. ledna předložit zprávu o financování svých kampaní v loňských volbách do Sněmovny. Z materiálů Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) vyplývá, že hnutí Chcípl PES neukázalo dary pod tři stovky. Zveřejňovat se ale musí všechny částky bez ohledu na výši, říká úřad. Ten posoudí, jestli hnutí spáchalo přestupek, kde hrozí pokuta až 300 tisíc korun.

V Praze demonstrovali odpůrci povinného očkování proti covidu-19. (9. ledna 2022) | foto: Michal Turek, MAFRA

Z předložených materiálů, které jsou dostupné na ÚDHPSH plyne, že hnutí Chcípl pes nezveřejnil nižší darované částky. „Dobrý den, neuváděli jsme dary pod 300 korun,“ uvedlo hnutí ve Zprávě o financování volební kampaně, kterou podepsal 1. místopředseda Jiří Janeček.

„Vykazovat se musí všechny dary a všichni dárci bez ohledu na výši poskytnutého daru. U darů přesahujících jeden tisíc korun musí být nadto uzavřena písemná darovací smlouva,“ vysvětlil obecná pravidla Jan Outlý z ÚDHPSH, který je pověřen koordinací kontrol voleb do Poslanecké sněmovny.

Outlý se však k případu Chcípl PES odmítl blíže vyjádřit. Obecně však platí, že se může při neuvedení všech částek jednat o přestupek. „Sazba je v tomto případě 20 až 300 tisíc korun. S tím, že do 1. dubna musejí strany předložit výroční finanční zprávu za celý kalendářní rok 2021 a tam také musejí být všichni dárci uvedeni a ztotožněni,“ doplnil Outlý pro iDNES.cz.

Podle zprávy o finančních darech od fyzických a právnických osob jsou skutečně uvedené dary až od 300 korun.  Podle 1. místopředsedy hnutí Jiřího Janečka se však na neuvádění darů do výše této částky hnutí dohodlo s úřadem.

Za nesplnění povinnosti předložit Úřadu zprávu o financování volební kampaně, zveřejnit zprávu o financování volební kampaně na svých internetových stránkách a předložit veškeré volební účetnictví, popřípadě za opožděné splnění těchto povinností, může Úřad uložit pokutu v rozmezí od 10 tisíc do 100 tisíc korun.

„Oni řekli, že je to pochopitelné,“ tvrdí Janeček

„My jsme se takhle domluvili, že uvedeme jen dary nad 300 korun. Oni řekli, že je to pochopitelné, protože nám to tam fakt chodí po korunách či padesátikorunách. Odevzdali jsme účetní finanční zprávu. Jinak všechny dary jsou vidět na našem transparentním účtu,“ řekl pro iDNES.cz Janeček.

Například Přísaha Roberta Šlachty, která se rovněž nedostala do Sněmovny, uváděla i peněžité dary ve výši 25 či 50 korun.

Zpráva o financování volební kampaně Chcípl pes.

Redakce iDNES.cz oslovila i ÚDHPSH, zda se s nimi hnutí skutečně domluvilo, že nemuselo do 10. ledna ukázat všechny peněžité dary, tak jako to musely udělat ostatní strany a hnutí.

„Celkový obrázek o darech a výdajích za rok 2021 si lze udělat teprve poté, co obdržíme Výroční finanční zprávu za rok 2021, což má termín do 1.4. 2022. Z tohoto pohledu prozatím nevidíme důvod k výzvě na doplnění dárců do zprávy o Financování volební kampaně,“ komentovala pro iDNES.cz mluvčí  ÚDHPSH Luisa Divišová.

Strany přiznávají, jak utrácely za kampaň. Nechybí kamion, zmrzlina či jarmark

Mezi dárci hnutí na předvolební kampaň do Sněmovny v roce 2021 je například spolek Čiperkov zabývající se zkvalitňováním pracovního a rodinného života členů a veřejnosti, na smysluplné využívání volného času, na edukaci a získávání dovedností napříč obory a tématy, jak říká popisek ve spolkovém rejstříku. 

Ten podle zprávy o peněžitých darech právnické osoby dal hnutí na předvolební kampaň 41 tisíc korun. Přes transparentní účet spolku lidé rovněž posílali dary pro Chcípl pes. Například loni v březnu spolek převedl na účet Chcípl pes dar ve výši 34 tisíc korun. 

Hnutí za předvolební kampaň podle odevzdané zprávy získalo od dárců 851 513 korun. Výdaje pak vyúčtovalo na 848 312 korun.

Hnutí Chcípl pes pravidelně pořádá demonstrace proti vládním opatřením. Naposledy například uspořádalo demonstraci 9. ledna, kdy se na pražském Václavském náměstí sešlo několik tisíc odpůrců povinného očkování proti covidu-19.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

Podle tiskové zprávy ÚDHPSH do volební kampaně vstoupilo v minulém roce 32 politických subjektů, 10 z nich nakonec vlastní kandidátní listinu neregistrovalo a buď se z voleb stáhlo zcela, nebo podporovalo jiný subjekt a umístilo své kandidáty na listinu takového subjektu.

„Pokud jde o volební účetnictví, z 22 politických subjektů, které do voleb postavily kandidáty, jich více než tři čtvrtiny předložily úplné volební účetnictví (14 subjektů), nebo takovou povinnost dle dosavadních poznatků neměly (3 uskupení), neboť z údajů ve zprávě plyne, že do kampaně neinvestovaly. Dva účastníci hlasování (9 procent) dodali účetnictví neúplné a Úřad je vyzve k nápravě. Tři subjekty (14 procent) účetnictví vůbec nepředložily, i když takovou povinnost měly,“ stojí v tiskové zprávě.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Vykopli mi dveře, říká ředitel. Ochranku má víc škol, bitkám brání preventisté

Premium Zaměstnanci ochranky na základní škole nejsou výjimkou. Případ školy v Bílině, na kterou upozornila MF DNES, se totiž...

Opičí neštovice se šíří v Evropě. Před nákazou varují už i čeští odborníci

Státní zdravotní ústav vyzval české lékaře, aby při diagnostice lidí s příznaky neštovic zvažovali, jestli se nejedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebudu poslouchat ministra neschopného zvládnout uprchlíky, napsal Babiš

S novým vysvětlením, proč nedorazil na mimořádnou schůzi Sněmovny k prodloužení nouzového stavu a věnoval se radši...

Rodáka Formana uctí v Čáslavi promítání jeho filmů i ochutnávka doutníků

Středočeská Čáslav nemohla nechat letošní devadesáté výročí narození legendy světové kinematografie bez náležitě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...