Melčák hodlá být na straně vlády i příští týden při pokusu omezit poplatky ve zdravotnictví.

Melčák hodlá být na straně vlády i příští týden při pokusu omezit poplatky ve zdravotnictví. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přeběhlík Melčák stojí dál při vládě, ruku zvedne i pro radar

  • 191
Nezařazený poslanec Miloš Melčák v rozhovoru pro MF DNES vůbec poprvé řekl, že podpoří vládu při hlasování o vybudování amerického radaru v Česku. Dodal, že v žádném případě nebude následovat dalšího přeběhlíka Michala Pohanku, který ve čtvrtek složil poslanecký mandát.

Nevyslyší tak přání lídra ČSSD Jiřího Paroubka, který po Pohankově odchodu vyzval ke složení mandátu i ostatní "zběhy" z ČSSD.

"Je třeba ocenit krok Michala Pohanky, který je krokem možná časově opožděným, ale o to významnějším, učiněným v době, kdy Českou republiku čekají nelehké úkoly, které současná vláda objektivně už nemá sílu řešit a vyřešit. Chybu je možné stále napravit. A proto ČSSD znovu vyzývá poslance Miloše Melčáka, Petra Wolfa i Evžena Snítilého, aby následovali Pohankova příkladu a rezignovali," uvedl včera Paroubek.

Poslanec Melčák na to ale odmítá jakkoliv reflektovat. "Výkřiky pana Paroubka mě nezajímají," řekl redaktorovi MF DNES. Na straně vlády hodlá být i příští týden, až se opozice pokusí omezit poplatky ve zdravotnictví.

NEZAŘAZENÍ POSLANCI

Věra Jakubková (dříve SZ)
Miloš Melčák (dříve ČSSD)
Juraj Raninec (dříve ODS)
Jan Schwippel (dříve ODS)
Evžen Snítilý (dříve ČSSD)
Petr Wolf (dříve ČSSD)
Olga Zubová (dříve SZ)

I přesto, že Melčák chce být vůči vládě loajální, kabinet Mirka Topolánka je po Pohankově odchodu značně oslabený - a to hlavně ve věci radaru. Premiér pro něj potřebuje získat 101 hlasů, což bude nejspíš komplikované. Pohanku, zvoleného původně za ČSSD, totiž ve Sněmovně nahradí Irena Kočí, která je věrná socialistům. A proti radaru chtějí zvednout ruku i někteří zelení.

Dolní komora parlamentu se tak nyní ocitá v situaci, kdy opozice začíná být silnější než koalice. Socialisté s komunisty mají 97 hlasů, vládní strany 96. Mezi nimi pak lavíruje sedm nezařazených poslanců, kteří pomáhají vládě jen někdy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video