Pacienti by si měli hlídat, aby si za ně lékař u pojišťoven neoprávněně neúčtoval peníze. Ilustrační foto

Pacienti by si měli hlídat, aby si za ně lékař u pojišťoven neoprávněně neúčtoval peníze. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pražský lékař bral peníze za léčbu pacienta, který k němu léta nechodil

  • 170
Pacienti by si měli dávat pozor na to, aby si jejich lékaři u pojišťoven neúčtovali peníze za zákroky, které nikdy neprovedli. Na poslední takový podvod přišel sedmdesátník Antonín Trajer z Prahy. Z podrobného výpisu pojištěnce zjistil, že si jeho ortoped účtoval za fiktivní léčbu kyčelních kloubů.

K ortopedovi Trajer už navíc léta nechodil. Pojišťovna přesto lékaři nejrůznější zákroky, které pacient neabsolvoval, uhradila. A lékař si troufal čím dál víc.

"Z výpisu je zřejmé, že ortoped na mě zpočátku odebíral menší částky. Když to procházelo bez obtíží, tak se čerpání z mého účtu u zdravotní pojišťovny zvýšilo na téměř 4 500 korun za loňský rok," přiblížil Trajer, bývalý voják z povolání.

Ortoped popírá, že by úmyslně vykazoval fiktivní výkony. "Pokud si vzpomínám, revizní kontrola u mě byla pouze jednou. Tehdy se přišlo na to, že došlo k chybě v přepsání rodného čísla u jednoho z pacientů. Tím se objevovaly úkony u jiného člověka. Věřím, že kdyby mi dotyčný člověk zavolal, určitě bychom záhadě přišli i tentokrát na kloub," vysvětluje lékař Jiří Půlpán.

Podle pojišťoven by Antonín Trajer nebyl jediným podvedeným, a proto je dobré si výpis pojištěnce občas zkontrolovat. Stačí o něj požádat na pobočce a je zdarma.

Pojišťovny: Není to výjimečné

"Lidé mají stále spíše strach o podrobný výpis požádat. Bojí se, že si tím rozhněvají doktora, ke kterému jsou zvyklí chodit. Proto nad tím raději mávnou rukou," říká prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

"O výpis, který může nesrovnalosti odhalit, žádá pojišťovnu stále více lidí. Stává se, že občas některý z nich poukáže na chyby, které v něm najde. My pak věc prošetříme, a když se ukáže, že proplacený úkon lékař neprovedl, strhneme mu už zaplacené peníze z příští platby," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Podle něj však není podvádění s vykazováním úkonů masové, jde spíše o ojedinělé případy.

Neustálý přehled o tom, za co lékař dostává peníze, mají nyní jen držitelé elektronické zdravotní knížky iZIP. Tam si veškerou provedenou lékařskou péči mohou kontrolovat. "Ovšem pouze od té doby, co si elektronickou knížku pořídili, nikoli roky zpětně," doplnil mluvčí všeobecné pojišťovny Jiří Rod.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video