Organizace se dočkala informace o Mynářově majetku. Po čtyřech letech

  • 15
Městský soud v Praze ve čtvrtek pravomocně rozhodl, že Kancelář prezidenta republiky musí organizaci Právo ve veřejném zájmu dát potvrzení, kdy kancléř Vratislav Mynář odevzdal majetkové přiznání za rok 2013. Organizace tak částečně uspěla po 4,5 letech sporů, kdy Hrad odmítal potvrzení vydat. Informaci obdržela hned na chodbě soudu.

Kancelář prezidenta republiky (KPR) po celou dobu odmítala poskytnout potvrzení s tím, že kancléř předal přiznání řediteli kanceláře jako soukromé osobě, nikoliv jako úředníkovi.

Organizace Právo ve veřejném zájmu podala správní žalobu poté, co od prezidentské kanceláře nezískala požadované údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Domáhala se samotného majetkového přiznání a také sdělení, zda a kdy ho Mynář podal.

Pražský městský soud i Nejvyšší správní soud (NSS) daly Hradu už dříve za pravdu v tom, že zákon o střetu zájmů v dané době na prezidentskou kancelář nepamatoval jako na takzvané evidenční místo, a že tedy Hrad neměl povinnost zpřístupňovat majetková přiznání veřejnosti.

NSS ale zároveň upozornil, že organizace žádala také o prostou informaci, zda a kdy kancléř oznámení odevzdal. Tuto informaci prezidentská kancelář podle NSS spolku poskytnout měla, a proto se tato část žaloby vrátila k novému projednání. Právní názor NSS byl nyní pro městský soud závazný.

Hrad odmítal sdělit informace, pokutu za něj musel platit stát

„Ohledně této otázky už najisto rozhodl Nejvyšší správní soud, který uvedl, že tato informace se netýká soukromé sféry, a právě proto podléhá zákonné povinnosti vést toto podání v evidenci dokumentů a evidovat ho jako doručenou písemnost,“ konstatovala předsedkyně soudního senátu Viera Horčicová s tím, že daný protokol tak není soukromou listinou mezi dvěma osobami a dopadá na něj zákon o svobodném přístupu k informacím.

Ředitel hradního legislativního odboru Václav Pelikán zastával opačný názor. U soudu argumentoval tím, že protokol o předání oznámení nemá s KPR nic společného.

„Když pan Mynář oznámení vyplnil, zavolal si mě s tím, že nechce novinářům říct, že ho má v zásuvce stolu, protože by to působilo nedůvěryhodně, a proto že ho dá mně,“ vylíčil. Podle něj nešlo o spis KPR, protokol neměl žádné číslo jednací a kancelář ho tak nebyla povinna poskytnout.

Potvrzení získala ještě na chodbě soudu

„To zásadní jsme se nedověděli, ale aspoň něco,“ komentovala verdikt Petra Bielinová z Práva ve veřejném zájmu s tím, že s Mynářovým majetkovým přiznáním za rok 2013 se už nikdo neseznámí. Pelikána po odchodu z jednací síně přesvědčila, aby jí protokol o předání oznámení vydal přímo na chodbě. Lze z něj vyčíst, že Mynář oznámení poskytl 3. dubna 2014.

Mynářovy majetkové poměry a akvizice bývají terčem mediálního zájmu, někteří kritici je označují za podezřelé. Bielinová trvá na tom, že rozruch a právní bitva kolem kancléřových majetkových přiznání měly smysl. Vedly totiž ke změně zákona o střetu zájmů. Přiznání nyní ve veřejném registru eviduje ministerstvo spravedlnosti. „Takže už i pan Mynář ví, kam má své majetkové přiznání odevzdávat,“ uzavřela právnička.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video