Naše zákony přebíráte pomalu, zlobí se Brusel a hrozí sankcemi.

Naše zákony přebíráte pomalu, zlobí se Brusel a hrozí sankcemi. | foto: Profimedia.cz

Právo: Česko nestíhá zavádět bruselskou legislativu

  • 6
Česku hrozí pokuty a žaloby za zpoždění v přijímání evropské legislativy. Nestíhá ji totiž zavádět v termínech, na kterých se s Evropskou komisí dohodlo, tvrdí dnešní Právo. Například v oblasti vnitřního trhu je na tom Česká republika nejhůř ze všech členských států EU.

Zatímco nejúspěšnějšímu Slovensku chybí v tuto chvíli zavést už jen devět eurounijních směrnic, Česká republika jich podle oficiálních dokumentů Evropské komise dosud do své národní legislativy nezačlenila 55, uvádí Právo.

Česko je tak jedním z pěti členských států, které nesplnily alespoň průběžný cíl EU. Ten požaduje snížit podíl nezačleněných směrnic pod 1,5 procenta celkového počtu direktiv. V případě České republiky jsou to tři desítky zákonů, které ji od tohoto cíle dělí.

Nejpomaleji ve schvalování požadovaných zákonů postupuje ministerstvo zdravotnictví, tomu chybí začlenit až dvacet směrnic. I další ministerstva se ale potýkají se zpožděním, třebaže některá jej zlehčují. "Nelze říci, že bychom byli horší než většina členských států," řeklo Právu ministerstvo financí.

Zemi tak mohou za pomalé zavádění bruselských zákonů hrozit pokuty. Evropská komise už na počátku února oznámila, že hodlá zažalovat Česko, Polsko a Španělsko kvůli směrnici o trzích finančních nástrojů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video