Prahu trápí nedostatek strážníků

  • 5
Praha - V Praze chybí podle městského radního Rudolfa Blažka 1500 až 2000 uniformovaných policistů. Osobně by dal přednost tomu, aby se zvýšil stav republikových policistů. "Pokud se to Policii České republiky nepodaří, město bude muset zajistit vyšší počet strážníků, i když si to vyžádá nemalé finanční prostředky," řekl.

Policii ČR se podle něj nepodařilo za poslední tři roky zvýšit stav policistů, zatímco městské policii ano, a to o 20 procent z 1000 na 1200 strážníků. "Státních policistů je v Praze kolem 6000, z toho v ulicích je kolem 5000," řekl tiskový mluvčí pražské policejní správy Jan Holub.

Šéf policie chce zrušit strážníky

ON-LINE ROZHOVOR:
Policie potřebuje dostat lidi do ulic, říká její šéf
Mluvčí potvrdil, že ke zvládnutí všech úkolů by pražská policie potřebovala posílit asi o 1500 policistů pořádkové služby a o 300 až 500 dopravních policistů. V současné době ale může přijmout jen 150 nových policistů.

Hlavní město stojí jeden strážník zhruba 400 tisíc až 450 tisíc korun ročně. Letos Praha vyčlenila na činnost městské policie 552 milionů korun.

MĚSTSKÁ POLICIE

* Funguje od roku 1992.
* Zaměstnává 1000 strážníků.
* Rozpočet na letošní rok činil 473 milionů korun
* Strážníci mohou udělit pokutu do jednoho tisíce korun.
* Zatímco přestupky řeší sami, trestné činy pouze oznamují republikové policii.
* Strážníci mohou legitimovat a požádat o vysvětlení osobu podezřelou nebo podobnou osobě hledané.
* Dále mají například právo zakázat vstup na místo, kde je nahlášena bomba, nebo otevřít prázdný byt, v němž teče voda.
* Dávají "botičky" automobilům a zastavují vozidla, která nerespektují zákaz vjezdu.
* Kontrolují podávání alkoholu nezletilým.
* Sankcionují porušování městských vyhlášek.
* Strážníci využívají donucovacích prostředků - sebeobranu, obušky a pouta. Služební zbraň však smějí využít jen v případě krajní nouze.

Při zvýšení počtu strážníků o 1000 mužů by podle Blažka město ročně platilo miliardu. "Vím, že je to obrovská částka, ale myslím si, že by to byly dobře investované peníze," řekl radní.

Současných 1200 strážníků tvoří podle radního zhruba čtvrtinu uniformovaných policistů, kteří se pohybují v ulicích hlavního města.

"Krom toho, že městští policisté plní svou základní úlohu a řeší přestupky, ulehčují práci státní policii a významně napomohli ke snížení kriminality v Praze," uvedl Blažek.

Strážníci se potýkají s nejasným zákonem
Strážníci městské policie často narážejí na nevyjasněné kompetence, které jim dává zákon o obecní policii. Několik případů z nedávné minulosti ukazuje, že se potom ocitají na hraně zákona, nebo je jejich činnost nedostatečná.

Případ doprava

Strážníci v poslední době dávají stále víc takzvaných botiček špatně parkujícím autům. S vymáháním pokut je to již mnohem složitější. Například za šest měsíců tohoto roku strážníci zaznamenali přes dvě stě čtyřicet tisíc přestupků nepovoleného parkování, ale pokutu zaplatilo jen zhruba šestašedesát tisíc řidičů. "Ten rozdíl, to jsou neproplacené parkovací bloky. Řidiči často nemají peníze, a tak jim musíme vystavit pokutový blok," vysvětloval tehdy náměstek ředitele městské policie Václav Bláha. Řidičům se jednoduše daří městskou policii přelstít roční promlčecí lhůtou. "Nelze za tak krátkou dobu přinutit řidiče, aby přišli pokutu zaplatit," tvrdí Rudolf Blažek, radní pro bezpečnost.

Případ Ladronka
Až v trestné stíhání vyvrcholila před několika měsíci kauza břevnovského statku Ladronka. Strážníci, kteří jsou ze zákona pouze pochůzkáři a pomáhají republikové policii, se náhle proměnili v těžkooděnce, když jej na příkaz radního Filipa Dvořáka statek násilně vyklidili. Zasáhli s chrániči, bezpečnostními přilbami a ochrannými štíty. Připomínali tak více státní zásahovou jednotku. Právník Václav Vlk, který se specializuje na zákony související s prací policie, tehdy zdůraznil, že obecní policie zásahové jednotky mít nesmí. "Tehdy jsme jednali jen na popud města, našeho zřizovatele," říká dnes šéf strážníků Radim Chyba. Stíhání jeho mužů i radního Dvořáka bylo nakonec zastaveno.

Případ neprůstřelné vesty
Jak se pozná, že se obyčejná hospodská rvačka, kterou zákon o obecní policii chápe jako přestupek, nezmění v přestřelku, tedy v trestný čin, který by již strážníci řešit neměli? "Strážník je vycvičen v takové chvíli zhodnotit situaci a rozhodnout se, jestli je na zásah připraven," řekl Chyba Někteří jeho muži však v té době požadovali neprůstřelné vesty. I nám jde při výjezdech o život, prohlašovali strážníci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video