Bývalý obchodní ředitel Pražských služeb Tomáš Kolinger. | foto: Pražské služby

Tunelování Pražských služeb míří po letech k soudu. Počet obviněných narostl

  • 54
Tři a půl roku vyšetřovali kriminalisté tunelování Pražských služeb. Nyní by měl konečně padnout návrh na obžalobu, zatím se všichni stíhaní seznamují se spisem. Jak zjistil iDNES.cz, počet obviněných narostl. Kromě někdejšího obchodního ředitele Pražských služeb Tomáše Kolingera a jeho švagrové stíhá policie další tři lidi.

Na konci července 2014 vtrhli vyšetřovatelé protikorupční policie do sídla Pražských služeb, hledali dokumenty. Brzy se ukázalo, že případ vede do nejvyšších pater Pražských služeb.

Policie zatkla Tomáše Kolingera, někdejšího obchodního ředitele Pražských služeb. Obvinila ho, ale záhy propustila a od té doby je stíhaný na svobodě. Kromě něj si už tehdy obvinění vyslechla i jeho švagrová Kateřina Korbelíková, které vyšetřovatelé prohledali dům.

V Pražských službách se dle závěrů vyšetřovatelů zadávaly pod Kolingerovým vedením nevýhodné zakázky. 

Pražské služby v metropoli zajišťují zpracování komunálního odpadu, vlastní například Malešickou spalovnu. Město usiluje o stoprocentní ovládnutí firmy.

Rodinný byznys

Celý systém tunelování Pražských služeb fungoval dle vyšetřovatelů zhruba takto: Kolinger založil několik společností, do kterých následně dosadil své příbuzné či známé. „Spřízněné“ firmy pak od Pražských služeb získávaly velice výhodně zakázky, které následně prodaly dál za vyšší cenu.

Toutu cestou získala levně zakázku od Pražský služeb například firma Ekolion, v jejímž čele stála právě Kolingerova švagrová. V představenstvu pak byli další Kolingerovi příbuzní, například jeho švagr Vojtěch Korbelík. Policie je přesvědčená, že Kolinger po celou dobu firmu skrytě ovládal a na základě jeho příkazů podepisovala Korbelíková další smlouvy.

Například v roce 2009 získala společnost Ekolion od Pražských služeb zakázku na zpracování plastového odpadu, za což firma prý dostala dle policie zaplaceno více, než bylo běžné. Následně si na práci za obvyklou cenu najala jinou firmu a rozdíl v obou částkách si ponechala. 

Dalším příkladem nehospodárného nakládání s prostředky byla zakázka na svoz odpadu, kterou Ekolion získal v říjnu 2009 od Pražských služeb. Jednalo se o tendr na služby v odpadovém hospodářství pro společnost Makro Cash & Carry ČR. Firma ji měla obratem prodat společnosti Marius Pedersen za 12,4 milionu korun. Na stejném principu pak Kolinger měl postupovat i v případě dalších „svých“ firem, konkrétně Eko-Sunrise, Limeg a Freko. Případy popsal v roce 2014 portál Lidovky.cz.

Pochybení odhalil hloubkový audit

Nehospodárné nakládání s prostředky odhalil v roce 2012 hloubkový audit společnosti Deloitte Advisory, který si nechaly zpracovat Pražské služby. Následně firma ukončila spolupráci s Ekolionem. V březnu 2013 pak byl Kolinger odvolán ze své funkce na návrh představenstva. Případem se začala zabývat i policie a po téměř čtyřech letech se blíží k závěru - alespoň část týkající se vyšetřování.

Informaci, že policie vyšetřování ukončila, sdělila iDNES.cz mluvčí pražského městského zastupitelství Štěpánka Zenklová. Kolinger sám pak portálu potvrdil, že už se jeho advokát seznamuje se spisem. 

Redakce se s ním snažila domluvit schůzku, z dojednaného setkání však nakonec sešlo. „V současnosti stále probíhá trestní řízení vedené příslušným orgánem Policie České republiky. Do doby skončení tohoto procesu se bohužel ani já, ani můj právní zástupce nemůže z pochopitelných důvodů k dané věci detailně vyjadřovat,“ napsal Kolinger. 

Další obvinění?

V kauze je podle Zenklové nyní pět obviněných. Kromě Kolingera a Korbelíkové by mezi nimi měla být i Helena Horová, někdejší kamarádka premiéra Stanislava Grosse. Policie jí v rámci šetření údajného tunelování Pražských služeb vyslechla. Ačkoli se později mluvilo o tom, že v kauze má pouze postavení svědkyně, loni jí ministerstvo spravedlnosti pozastavilo právo vykonávat činnost insolvenčního správce z důvodu jejího trestního stíhání.

Horová byla předsedkyní představenstva společnosti Freko, tedy firmy, která měla podle šetření policie získávat od Pražských služeb přes Kolingera podezřele výhodné zakázky.  

V současnosti je jediným členem představenstva společnosti Freko Tomáš Kolinger mladší, tedy syn obviněného. Ten může jako jediný společnost zastupovat ve všech záležitostech. Firmu, která má podle poslední uveřejněné účetní uzávěrky majetek ve výši 125 milionů korun, vlastní nedohledatelní akcionáři. Podle webových stránek je přitom ředitelem Tomáš Kolinger starší.

Podobně je na tom několik dalších firem, ve kterých dříve figuroval někdejší obchodní ředitel Pražských služeb. Například Gold Rent s.r.o., v níž byl jednatelem, prošla v roce 2016 fúzí s firmou Pit Bull. Nástupnickou společnost vede jeho syn. Obdobně dopadla i společnost Diboxera, kterou vlastní jiná firma Resilon Limited se sídlem v Hong Kongu. Na postu jednatele v roce 2014, krátce před obviněním Kolingera vystřídal jeho syn. Podobných firem s nedohledatelnou vlastnickou strukturou, v nichž nějak figuroval obviněný Kolinger a nyní je ovládá jeho syn, je podle obchodního rejstříku vícero.

OMLUVA A AKTUALIZACE: V článku bylo původně uvedeno, že zakázku na svoz odpadu získala společnost Makro Cash & Carry, nicméně jednalo se o chybu. Tendr na služby v odpadovém hospodářství pro společnost Makro Cash & Carry ČR vyhrál Ekolion. Za zavádějící a nesprávnou formulaci se redakce iDNES.cz omlouvá.

Podívejte se na zásah policie v roce 2014:

30. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video