Odpůrci olympiády se bojí, že přinese zisk jen Praze. Ilustrační foto

Odpůrci olympiády se bojí, že přinese zisk jen Praze. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Praha odmítla žádost obcí, aby o olympiádě rozhodl plebiscit

  • 29
Pražský magistrát nevyhověl starostům menších měst a obcí, kteří peticí požadovali, aby o pořádání olympiády v roce 2016 rozhodlo referendum. Zastupitelé argumentují tím, že verdikt o konání her nelze považovat za výkon státní moci, referendum proto podle nich není možné.

Proti všelidovému hlasování se vyslovilo 43 zastupitelů, jedenáct bylo pro a stejný počet se zdržel.

Magistrát navíc s projednáváním petice otálel. Na program ji zařadil až poté, co si její autoři stěžovali u Ústavního soudu, že nedodržel zákonnou šedesátidenní lhůtu. - více zde

Hlavním argumentem iniciátorů petice bylo, že by Praha kvůli olympiádě odčerpala peníze menším obcím. To se stalo rozbuškou sporu mezi primátorem Pavlem Bémem a zástupkyní rozhněvaných starostů z venkova, senátorkou Janou Juřenčákovou.

Juřenčáková Bémovi připomněla jeho dřívější slova, podle kterých dával primátor celostátnímu referendu přednost. Primátor to podle agentury ČTK popřel.

V rok a půl starém záznamu z televizních Otázek Václava Moravce, umístěném na webu Bémovy ODS, se však primátor kloní k tomu, aby rozhodovali lidé. "Mandát k rozhodování musejí mít nejen Pražané, ale i Severomoravané, Brňané a lidé v Liberci, protože i těch se bude olympiáda bezprostředně dotýkat," řekl tehdy primátor.

Nechte si hry i případný zisk, vzkazují obce Praze
Podle Béma by však všelidové hlasování bylo možné například v otázce vystavení státní záruky pro financování olympiády. "V případě her jde o vztah uchazečského nebo kandidátského města, Českého olympijského výboru a Mezinárodního olympijského výboru. Referendum tedy není pro olympiádu použitelné," zdůraznil.

"Pokud by si pražští radní náš návrh dobře přečetli, zjistili by, že jde o návrh ústavního zákona a je tudíž na stejné úrovni jako ústava," odmítla Bémův výklad Juřenčáková. Ústava podle ní vypsání celostátního referenda nebrání.

Bém také tvrdě odsoudil námitky oponentů, že budou hry ztrátové. "Je to prachsprostý, mimořádně vulgární, ten nejzemitější politický populismus. Výnosy z případných her budou vyšší než náklady," řekl.

Jeho vyjádření příznivce referenda zaskočila. "Ta slova mne šokovala. Vyjádření pana Béma jdou za hranu snesitelné výměny názorů v demokratické diskusi,“ uvedla Juřenčáková. "Stydím se za našeho primátora," přisadil si signatář petice Aleš Moravec ze sdružení Smlouva měst a obcí proti daňové diskriminaci.

Podle členů tohoto uskupení by Praha měla financovat olympiádu sama a ponechat si též případný zisk.

Senátorka Juřenčáková se ale i přes zamítavé stanovisko magistrátu nevzdává. "Na nejbližší schůzi horní komory Parlamentu zřejmě na konci února předložím návrh příslušného zákona. Již jsem tuto věc projednávala s kolegy, kteří se pod návrh chtějí také připojit," uvedla Juřenčáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video