Studentům na víceletých gymnáziích odpadla jedna z povinností - postupové zkoušky.

Studentům na víceletých gymnáziích odpadla jedna z povinností - postupové zkoušky. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Postupovým zkouškám na gymnáziích definitivně odzvonilo

  • 3
Studenti víceletých gymnázií si můžou oddychnout - nemusí dělat postupové zkoušky. Ti, kteří úspěšně ukončí nižší stupeň školy, budou postupovat do vyššího stupně automaticky. Počítá s tím novela školského zákona, kterou podepsal prezident Václav Klaus.

Postupové zkoušky loni poprvé absolvovali studenti šestiletých gymnázií, v budoucnu měly čekat přijímačky i studenty osmiletých gymnázií.

Přijímací řízení do vyššího stupně zavedl školský zákon z roku 2004. Postupové zkoušky byly vlastně přijímací zkoušky, kterými gymnazisté museli projít, a na gymnázium se v podstatě znovu "dostat". Odhalit se tak měli gymnazisté, kteří na studium nestačí.

Cílem bylo také umožnit žákům devátých ročníků základních škol začít na víceletém gymnáziu studovat. Deváťáci ale neměli příliš zájem nastoupit do "rozjetého vlaku", tedy začít studovat s gymnazisty, kteří už jsou na škole dva nebo čtyři roky. Organizace přijímacího řízení tak prý byla pro mnohé školy jen zbytečnou administrativní zátěží. 

V praxi se nová pravidla příliš neosvědčila
"Včera bylo pozdě," reagoval na zrušení přijímacích zkoušek do vyššího stupně víceletých gymnázií ředitel pražského Gymnázia Jana Nerudy František Kopecký.

"Od začátku jsme byli proti. Bylo to nesmyslné, nikomu to nepomohlo a studenty to spíše poškozovalo," dodal Kopecký.

Gymnázium Jana Nerudy si vyzkoušelo postupové přijímačky loni, kdy je museli poprvé vykonat studenti šestiletého gymnázia.

"Všichni naši studenti byli u postupových zkoušek úspěšní. Na naši školu se loni hlásil pouze jeden student, který se chtěl dostat z devítky na druhý stupeň šestiletého gymnázia, a ten neuspěl. Byla to ztráta času, peněz a efektivita nulová," řekl iDNES.cz Kopecký.

Způsobilost ke studiu se pozná podle vysvědčení
Podle ČSSD a Strany zelených, jež Sněmovně novelu zákona předložily, byly ale postupové zkoušky nadbytečnou formalitou. Způsobilost studenta k postupu podle nich bez problémů prokáže samo vysvědčení.

Poslanci novelu podpořili již loni v říjnu. Senátoři ale nesouhlasili s jinou částí novely a Sněmovně ji vrátili.

"Záměrem školského zákona původně bylo omezit tzv. předčasné vyčleňování dětí, za které byla Česká republika kritizována. Šlo o větší propustnost mezi základním a středním školstvím. Způsob, který byl zvolen, se však neukázal jako šťastný, proto jsme také s některými poslanci připravili novelu, kterou pak oni předložili Poslanecké sněmovně," uvedl v říjnu Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video