Věci veřejné šly do velké politiky s hesly o transparentnosti, ale až do dneška odmítaly zveřejnit, co přesně je obsahem zmiňovaného dodatku.

Věci veřejné šly do velké politiky s hesly o transparentnosti, ale až do dneška odmítaly zveřejnit, co přesně je obsahem zmiňovaného dodatku. | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslušnost v podání VV: Hlasujte podle ústavy, ale počítejte se soudem

  • 347
Věci veřejné částečně odtajnily dodatek ke smlouvě o poslušnosti, který podepisují jejich poslanci. Stojí v něm, že česká ústava je smlouvě nadřazena. Strana se tím brání kritice, že smlouva o poslušnosti bránila poslancům hlasovat podle vlastního svědomí, jak káže ústava.

Z odtajněné části dodatku se zdá, že má zejména deklarativní charakter - prostě tvrdí, že smlouva o poslušnosti je v souladu s ústavou.

POSLANCEM ZA VĚCI VEŘEJNÉ

Zástupci Věcí veřejných ve Sněmovně museli podepsat smlouvu, která jim ukládá sankci sedm milionů za hlasování proti linii vedení poslaneckého klubu.

Dále jako všichni ostatní poslanci slíbili, že budou mandát vykonávat dle nejlepšího vědomí a svědomí.

Teď podepsali deklaraci, že "smlouva o poslušnosti" je v souladu s ústavou.

"Dodatek není ničím jiným než písemným konstatováním toho, co je zřejmé už z ústavního pořádku, a to je, že ústava je nadřazena této smlouvě," uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Pro připomenutí: smlouva o poslušnosti poslance zavázala hlasovat v souladu s vedením poslaneckého klubu, a to pod pohrůžkou sedmimilionové finanční pokuty. Jenže ústava poslancům ukládá vykonávat mandát "v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí".

Zástupci Věcí veřejných nyní tvrdí, že bude velký rozdíl v závazných či nezávazných hlasováních. Finanční sankci by strana soudně vymáhala "jen" u závazných hlasování.

Z pohledu VV platí smlouva. Dál to bude na soudu

Dodatek by měli podepsat všichni poslanci, kteří ho ještě nepodepsali. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekla jeho předsedkyně Kristýna Kočí. (čtěte poslanci VV podepisují tajný dodatek) Strana má přitom ještě tři poslance, kteří nepodepsali ani samotnou smlouvu.

VOLBY DO SENÁTU

V obvodech, kde nemají VV vlastní kandidáty do Senátu, budou podporovat kandidáty jiných stran. Mezi nimi například bývalého lidoveckého poslance Jana Kasala.

Poslanci tak na jedné straně podepsali smlouvu, která je zavazuje k poslušnosti, vzápětí ale také dodatek, který je ze slibu vyvazuje. Zda lze poslance potrestat za rebelanství vůči straně v případě hlasování, na kterém se VV předem dohodly, bude muset podle Peake rozhodnout soud.

"Z našeho pohledu platí tato smlouva. Pokud by přišla k soudu, tak je na soudu, aby řekl, zda je tato smlouva platná a zdali povinnosti vyplývající z této smlouvy platí," dodala Peake.

Co je obsahem dodatku přitom strana jen popsala, celý ho stále odmítá zveřejnit. Věci veřejné šly přitom do velké politiky s hesly o transparentnosti. Tvrdí, že jde o vnitřní záležitost mezi poslancem a stranou. Nyní Peake připustila, že až ho podepíšou všichni poslanci, strana zřejmě zveřejní plné znění dodatku. Rozhodovalo by o tom zřejmě stranické grémium. Ale až po volbách.

Debatu o smlouvě o poslušnosti a vznik jejího dodatku inicioval čin poslance VV Stanislava Humla. Ten smlouvu straně vypověděl s ohledem na to, že se vedení partaje na jeho vkus příliš zastávalo skupiny bratří Mašínů. (čtěte Poslanec Huml vypověděl Věcem veřejným smlouvu o poslušnosti)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video