Bohuslav Sobotka, Pavel Kováčik, Cyril Svoboda, Přemysl Rabas, Petr Tluchoř, Miroslav Kalousek... Řečníci se u sněmovního pultíku s mikrofony střídali jako svatí na orloji.
KLÍČOVÁ SCHŮZELednová schůze Sněmovny je mimořádně důležitá. Co na ní poslanci nezačnou schvalovat, nestihnou už do voleb projednat. Každá strana se tak snaží dostat na program lednové schůze "svá" klíčová témata. |
Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř proto požádal šéfa Sněmovny Miloslava Vlčka, aby nechal zhotovit kompletní přehled pozměňovacích návrhů v písemné podobě. Vlček návrhu vyhověl a zároveň přerušil schůzi do druhého dne.
Poslanci se tak v úterý v jednacím sále na schůzi, která se konala poprvé po pauze, která trvala od 11. prosince, dlouho nezdrželi.
Tluchoř tvrdí, že chtěl o změnách hlasovat ještě v první den schůze, aby se mohlo jednat dál, ale marně. "Sněmovní legislativa řekla, že dříve než okolo půl sedmé nejsou schopni seznam změn připravit. Problém je v tom, že poté, co organizační výbor Sněmovny navrhl vyřadit z programu schůze všechna první čtení, kterých bylo asi osmdesát, tak poslanci navrhli zhruba 150 změn programu," prohlásil.
O programu se tak bude hlasovat až poté, co se na to poslanci vyspí. "Nepamatuji si, že by se to někdy stalo, také si ale nepamatuji, že by někdy zaznělo tolik návrhů na změny pořadu schůze. Přisuzuji to předvolebnímu období a že každý z poslanců chce najednou vytvořit zdání pracovitosti a navrhnout svůj geniální nápad k okamžitému projednání," řekl iDNES.cz Tluchoř.
Šéf komunistů Vojtěch Filip se nechal slyšet, že už jednou se něco podobného stalo. Nevzpomněl si ale přesně, při které schůzi to bylo.
CO strany prosazujíČSSD chce do programu sněmovny dostat návrhy na zavedení daňové progrese, na proplácení prvních tří dnů nemoci, zavedení náhradního výživného, na zákaz anonymních akcií či zákon regulující pravidla lobbingu. Poslanci by měli podle socialistů jednat také o novelách loterijního zákona, v čemž mají podporu KDU-ČSL. ODS kromě některých vládních novel včetně změny občanského zákoníku bojovala za projednávání stále odkládaného senátního návrhu zákona o protikomunistickém odboji. Strana zelených by chtěla dostat na program návrhy týkající se pravidel pro lobbing, o omezení poslanecké imunity či novelu horního zákona. Komunisté chtějí prosadit například jednat o možnosti zbavit poslaneckého mandátu poslance-přeběhlíky a o zdanění náhrad politiků, TOP 09 navrhuje snížit státní příspěvky politickým stranám. |