Kvůli překotnému projednávání ve Sněmovně se do zákonů dostaly i vyložené chyby.

Kvůli překotnému projednávání ve Sněmovně se do zákonů dostaly i vyložené chyby. | foto: David Port

Poslanci nevědí, co schválili, když šturmovali kvůli prázdninám

  • 150
Politici se ve středu tolik těšili na dvouměsíční prázdniny, že o překot hlasovali o desítkách pozměňovacích návrhů, jen aby už druhý den nemuseli do práce. Při tom nadělali ve velmi důležitých zákonech, které ovlivní životy milionů lidí, takový zmatek, že se v nich teď sami vůbec nevyznají.

Nejhůř odnesla řádění poslanců reforma policie. Den po hlasování nevěděli oni ani lidé z bezpečnostních složek, co všechno vlastně schválili. K novele zákona o policii předložili poslanci neuvěřitelných dvě stě pozměňovacích návrhů. Hlasovalo se ráz na ráz - tak ďábelské tempo parlament dlouho nepamatuje.

"V minulých týdnech jsme nabrali určité zpoždění, a museli jsme proto do středy projednat mnoho předloh, aby mohly začít platit už od ledna příštího roku. Připouštím, že jistou roli sehrály blížící se prázdniny a doba dovolených," vysvětloval předseda Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD.

Změna policejního zákona je jedním z nejdůležitějších počinů vlády, který ještě potřebuje do konce volebního období prosadit. Projeví se v každodenním životě lidí, například řidičů. Jednou z novinek je, že policisté už budou jezdit jen k nehodám se škodou vyšší než sto tisíc korun (pokud se při nich nikdo nezraní).

Janu Klasovi z ODS se podařilo protlačit proti vůli ministra vnitra a místopředsedy téže strany Ivana Langera návrh, který má připravit městské strážníky o pravomoc měřit řidičům rychlost.

Kvůli překotnému projednávání se do reformy dostaly i vyložené chyby. Poslanci, kteří mají ve stranách na starosti bezpečnost, o nich ještě ve čtvrtek vůbec nevěděli. Stalo se například, že ze zákona omylem vypadla nejdůležitější pravomoc Inspekce ministra vnitra - vyšetřovat policisty. Podle schválené verze by to měli dělat zase policisté, tedy jejich vlastní kolegové.

 "Ohrozí to nezávislost vyšetřování," zlobí se ministr Langer. Z chyby viní opozici, prý zablokovala schválení pozměňovacího návrhu poslankyně zelených Kateřiny Jacques, která chtěla, aby místo státního zástupce vyšetřovala trestnou činnost policistů jen Inspekce ministra vnitra. Návrh neprošel, ale kvůli zmatku si už poslanci nevšimli, že výsledná verze nezachovává ani dnešní stav.

"To ani nevím. Pokud je to pravda, byl by to dost problém," divil se ve čtvrtek bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. "Zavolejte mému kolegovi panu Bublanovi ten to bude vědět," radil reportérovi MF DNES. Avšak ani Bublan neměl o chybě v zákoně tušení.

Až po půlhodině se ozval s vysvětlením, že vlastně nejde o žádnou kardinální chybu. "Pan ministr už dávno slíbil, že do konce roku předloží speciální zákon o generální inspekci, která bude vyšetřovat všechny trestné činy členů bezpečnostních sborů. Takže se to snad vyřeší," mávl nad tím rukou Bublan.

Zmatky kolem odpadů
Podobné zmatky provázejí i novelu zákona o odpadech, kterou Sněmovna ve středu schválila až v půl jedenácté v noci. Na ministerstvu životního prostředí neměli ani včera pohromadě schválené změny.

A přesnou podobu novinky neznali ani poslanci, kteří by měli být nejpovolanější - členové podvýboru pro odpady. Nikdo nebyl schopen přesně vysvětlit, jak se mění pravidla pro vykupování kovového šrotu.

"Nemám teď ty papíry před sebou, ale odkážu vás na pana poslance Úlehlu. On to zná do písmenka," doporučoval místopředseda podvýboru pro odpady Radim Fiala.

Ani Tomáš Úlehla však nedokázal hovořit o detailech. "Netroufám si dělat nějaký bližší výklad. Myslím, že do konce příštího týdne by do toho měly být zapracovány všechny změny, a pak bude zcela jasné, jak to bude vypadat dál," řekl muž, který měl zákon znát do písmenka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video