Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanci a senátoři mají „tuhý kořínek“. Od roku 2007 si nemocenskou vybralo jen šest z nich

  • 3
Poslanci a senátoři mají zřejmě dobrou imunitu. Nebývají totiž vůbec nemocní. Tedy, ze schůzí se pro nemoc omlouvají, ale doma s teploměrem pod paží leží jen tak. Nemocenskou nevyužívají. A ze svých platů tak neztrácejí ani korunu, na rozdíl od běžných zaměstnanců.

Například poslanec David Šeich (ODS) se na dva dny z jednání Sněmovny omluvil kvůli nemoci na začátku minulého roku. Ale zatímco běžní zaměstnanci si musí vybrat nemocenskou, Šeich si ji nevybral a neztratil tak ze svého platu ani korunu. S informací přišel internetový deník iHNed.cz.

"Nenárokoval jsem si nemocenskou, protože jsem žádné peníze navíc nechtěl," obhajuje se pro server Šeich.

Přesto si nakonec Šeich něco přivydělal. Ani poslanec totiž za první tři dny nemoci nedostane žádné peníze, pokud si ovšem vezme neschopenku. Poslanec se místo neschopenky z jednání Sněmovny pouze omluvil a zůstal doma.

Argument, že to je pro běžné zaměstnance právě ta nejméně výhodná délka nemoci, nepřijímá. A dodává, že sám je pro, aby první tři dny nemoci nedostali lidé ani korunu.

A zatímco běžný zaměstnanec ztratí při několikadenní chřipce značnou část mzdy a za první tři dny nedostane ani korunu, pro poslance a senátory toto pravidlo neplatí, přestože jim to zákon už od loňského ledna nařizuje.

Šeich není sám, podobně to dělají i jeho kolegové. Podle iHNed.cz totiž od roku 2007 si vybralo nemocenskou jen šest poslanců a senátorů.

Nemocenská? Jen ve vážných případech

Poslanci a senátoři se podle informací serveru k nemocenské uchylují pouze v nejvážnějších případech. "Podle údajů kanceláří Poslanecké Sněmovny a Senátu si čerpali nemocenskou od roku 2007 jen tři senátoři a tři poslanci. A ve všech šesti případech to byli vážně a dlouhodobě nemocní," píše iHNed.cz.

Politiků, kteří se z jednání Sněmovny nebo Senátu omluví, je přitom vždy pokaždé několik.

Například poslanec Zdeněk Lhota (ODS) chyběl loni kvůli nemoci nejméně na čtyřech jednáních. "Přiznám se, že jsem ani nevěděl, že bychom měli být v případě nemoci na odměnách nějak kráceni," snažil se serveru Lhota obhájit, proč si po dobu nemoci nechal vyplácet svoji poslaneckou odměnu v plné výši.

Podobně to udělal i poslanec ČSSD Jindřich Valouch, když se zranil na lyžích. Ve Sněmovně nebyl přes deset dní, nemocenskou si ale nebral. "Se mnou to nikdo neřešil. Od toho je ve Sněmovně účtárna, aby to vyřešila," hájí se poslanec.

Julínek poplatek zaplatil, nemocenskou si nevzal

Ani senátoři nejsou poctivější. Na svých schůzích důvody omluv oproti poslancům raději vůbec neuvádějí. Například senátor Tomáš Julínek se loni ještě jako ministr zdravotnictví dokonce chlubil, že byl nemocný a zaplatil poplatek u lékaře. Nemocenskou si ale už napsat nenechal.

"Není to povinnost čerpat nemocenskou. Jsem velmi málo nemocný, a tak jsem se zkrátka na pár dní pouze omluvil a snažil se rychle vyležet," vysvětluje podrážděně Julínek. A dodává, že zákonodárci zase nemají dovolenou jako běžní zaměstnanci, kteří si ji mohou vybrat i na dobu nemoci.

Poslanci ovšem měli letos dovolené dostatek - Sněmovní prázdniny jim trvaly tři měsíce. Senátoři se v létě nesešli na schůzi téměř dva měsíce po sobě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video