Nápor nastávajících maminek se podle primáře jesenické nemocnice opakuje po několika letech.

Nápor nastávajících maminek se podle primáře jesenické nemocnice opakuje po několika letech. | foto: Profimedia.cz

Porodnice nestíhají, mají plno

  • 127
Babyboom pokračuje. Některé porodnice už na začátku října hlásí, že se narodilo víc dětí než jindy za celý rok. Pro ilustraci: zatímco loni se v Teplicích narodilo 454 dětí, letos to bylo zatím už 494 dětí. Maminky nápor pociťují, mnohde se nemohou spolehnout, že budou opravdu rodit v porodnici, kterou si vybraly.

Například v Ústí nad Labem podepisuje každá nastávající maminka formulář, že souhlasí s převezením do jiné nemocnice, pokud ve špičkové Masarykově nemocnici bude plno.

"V případě momentálního plného vytížení porodnice je rodička převezena do jiné z pěti nemocnic, které spadají pod Krajskou zdravotní stejně jako Masarykova nemocnice. Pokud je to v dané situaci možné a dovoluje-li to momentální stav rodičky, zohledňuje se její volba," přibližuje mluvčí nemocnice Jiří Vondra.

Maminky si tedy mohou dát podmínku, že v některé z nabízených nemocnic rodit nechtějí. "Podepsala jsem to, ani mi to moc nevadí. Jen jsem si vymínila, že nechci eventuálně rodit v teplické či mostecké nemocnici, protože jsem slyšela, že tam mají horší přístrojové vybavení. V Děčíně nebo v Chomutově by mi to nevadilo," sdělila třicetiletá nastávající maminka z Teplic, která se chystá porodit právě v Ústí.

Babyboom přinesl kvóty
Ústecká nemocnice po vypuknutí babyboomu také zavedla kvóty. Ty limitují počet maminek, které nemocnice přijímá z jiných oblastí než ze své spádové. Stejně jako v dalších městech se rodičky nemohou spolehnout, že budou na pokoji samy. Po nadstandardních pokojích je velká poptávka a nemocnice nemohou zaručit, že celou dobu bude samostatný pokoj s televizí k dispozici.

Nemocnice v Karlových Varech může nabídnout nastávajícím maminkám jen jeden. "Je o něj docela boj. Kdybychom jich měli víc, určitě by se naplnily. Na pokoj si dokonce dávají zájemkyně pořadníky. Bohužel to někdy nevyjde, protože porod si nelze přesně naplánovat," vysvětlil primář Miroslav Nesyba.

Nemocnice musí často improvizovat a posílat maminky i na jiná než porodnická oddělení. "Denně jsme teď měli až osm porodů. To je na tak malou porodnici vysoké číslo. Naštěstí to trvalo jen několik dnů," uvedl primář porodnicko-gynekologického oddělení jesenické nemocnice Antonín Kořenek.

Podle něj se takový nápor opakuje po několika letech. "Na oddělení máme třicet lůžek, většina je určena pro pacientky gynekologie. Na přelomu prázdninových měsíců jsme to museli změnit. Šestadvacet lůžek obsadily rodičky. Jinak bychom to nezvládli," sdělil primář.

V porodnici kratší dobu
Jinde zase zkrátili dobu hospitalizace po spontánních porodech i císařských řezech. "Že bychom maminku odmítli kvůli naplněné kapacitě, se nestalo," říká mluvčí kolínské nemocnice Gabriela Uriková. V této porodnici není nutná registrace, stačí, když těhotná žena přijde do porodnice zhruba měsíc před plánovaným termínem porodu.

Porodnice nesmí odmítnout rodící ženu, pokud tím může ohrozit její zdraví. Podle šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze ale nemocnice při plné kapacitě neváhají rodičku odeslat jinam, když lékař usoudí, že do porodu zbývá ještě třeba půlhodina.

"Nedávno jsme odmítli vozit maminky z Prahy třeba do Kladna, i když to po nás nemocnice žádaly. Nechtěli jsme riskovat, že po cestě dojde ke komplikacím," říká Zdeněk Schwarz.

Jeho podřízeným chodí na pager hlášení, když má nějaká porodnice plno, a tak se stává, že s ženou, která bydlí relativně blízko porodnice, musejí záchranáři až na druhý konec Prahy, kde ještě rodičky přijímají. "Někdy je těžké to ženám vysvětlovat," přiznává šéf záchranky.

Z jeho pohledu by bylo nejlogičtější, aby maminka rodila co nejblíže svého bydliště. Nemocnice často váhají, zda rozšiřovat kapacity, když demografové upozorňují, že do pár let babyboom zase opadne a dětí se bude rodit málo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video