Polovina propadlíků nezvládla opravný maturitní test (ilustrační foto).

Polovina propadlíků nezvládla opravný maturitní test (ilustrační foto). | foto: Dan Materna, MAFRA

Polovina propadlíků nezvládla maturitní test ani na podzim

  • 49
Necelá polovina propadlíků neuspěla ani u opravných maturitních testů. Žáci, kteří test psali poprvé, dopadli lépe. Zkoušku jich zvládlo osmdesát procent. Největší problémy měli maturanti s testy z matematiky. Pětina přihlášených středoškoláků nedorazila.

Celkově u didaktických testů neuspěla více jak třetina maturantů, kteří ke zkoušce dorazili. Mezi propadlíky test neudělalo 48 procent žáků. Celkem proběhlo v češtině, matematice a cizích jazycích necelých 18 tisíc testů. Zhruba polovinu psali studenti, kteří na jaře maturitu nedělali. 

Nejvíc středoškoláků (zhruba 8 300) psalo lehčí verzi matematiky. Druhým nejfrekventovanějším předmětem byla snazší úroveň češtiny. Nejméně úspěšní byli podzimní maturanti v matematice, kterou nezvládlo téměř 56 procent studentů. Potíže měli i s němčinou

Výsledky písemných a ústních zkoušek budou zveřejněné později.

K zářijovému termínu se přihlásilo celkem 23 314 studentů. Největší část - 16 831 - představovali studenti, kteří neuspěli v řádném jarním termínu, 6 192 středoškoláků si počkalo až na podzimní termín. Zbývajících 365 studentů se z jarního termínu omluvilo.

Každý středoškolák má k dispozici jeden řádný a dva opravné termíny maturit. Zkoušku z dospělosti musí stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku školy. Žáci opakují jen tu část zkoušky, ve které neuspěli.

Koronavirus

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se z Čínského města Wu-Chan rozšířil do více než 40 dalších zemí.