Policie zatkla šéfa drogového podsvětí

Vasuf Sabani, mezi šéfy drogového podsvětí nejdéle hledaný muž, už sedí za mřížemi. Po osmi letech pátrání, které zaměstnalo policisty z celé Evropy, ho minulý týden dopadli v centru Prahy členové Národní protidrogové centrály. Jeden z nejvýznamnějších organizátorů obchodu s narkotiky, původem z bývalé Jugoslávie, byl už v roce 1992 odsouzen švýcarskými orgány na patnáct let. Po roce však z vězení uprchl a jako místo úkrytu zvolil Prahu. Odtud - pod falešnou identitou - řídil své obchody.

Balkánskou cestou zásoboval heroinem především švýcarský trh, část "zboží" však minimálně v posledních letech zůstávala v České republice, protože i zde se časem poptávka mimořádně zvýšila.

"Nedá se v číslech říct, kolik peněz a drog mu prošlo rukama, ale za ty roky určitě dost," uvedl šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

Švýcarští specialisté bezpečně zjistili, že Sabani převážel narkotika přes tehdejší Československo už v roce 1988. Jeho případ tak vyvrací domněnku, že obchod s drogami zachvátil Česko až po roce 1989


Drogový šéf se bránil

Závěry operací proti dealerům drog popisují policisté obvykle takto: zatčení proběhlo hladce, pachatelé nekladli odpor a nikdo nebyl zraněn. Poslední minuty dosud nejdelší akce Národní protidrogové centrály s pracovním názvem Vosa, při níž byl zatčen Jugoslávec Vasuf Sabani, tak jednoduchá nebyla.

Detektivové překvapili Sabaniho minulé úterý dopoledne v rušné Bělehradské ulici v Praze 2. Sabani - ač pochopil, že čelí obrovské přesile - se nechtěl jen tak vzdát. Bránil se a několikrát se pokusil o útěk. Policisté tedy museli použít hmatů a chvatů.

"Žádné střelné zbraně - po zákroku měl roztrženou kůži na čele. Nic vážného," popsal situaci šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Podle něho pracoval Sabani, který měl v Čechách na falešné jméno povolení k dlouhodobému pobytu a bydlel v Praze
9, jako jakýsi manažer pro šéfy několika odnoží takzvané balkánské cesty.

Česká republika je podle policistů pro narkomafii kvůli své výhodné poloze stále oblíbenou tranzitní zemí: na jejím území je křižovatka čtyř pašeráckých drogových cest, které vedou z Balkánu do zemí západní Evropy. První směřuje do Velké Británie, druhá do Německa a Švýcarska, třetí, jež vznikla teprve loni, vede do Itálie a čtvrtá do skandinávských zemí.

Před pár měsíci se však poprvé objevily náznaky, že některé skupiny se ze země začínají stahovat.

"Konečně snad pro ně přestáváme mít pověst bezpečné země," podotkl Jiří Komorous. Dodal však, že poptávka po tvrdých drogách v Čechách spíš vzrůstá, a tak se republika stává pro pašeráky často výhradně cílovou zemí.

Jen letos policisté ukončili několik větších akcí: v lednu operaci Hrnec (tranzit drog do Velké Británie), v květnu operaci Iridium (zatčení několika významných špiček gangu, který zásoboval italský trh s heroinem).

Loni detektivové Národní protidrogové centrály zorganizovali téměř sto sedmdesát akcí, při kterých zatkli na dvě stě padesát pachatelů, čtvrtina z nich byli cizinci, především občané bývalé Jugoslávie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video