Na pražském magistrátu zasahovala policie. Kvůli sportovním dotacím

  12:21aktualizováno  14:19
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý zasahovali na pražském magistrátu. Ve Škodově paláci se podle informací MF DNES zajímali o sportovní dotace. Předvolání dostal i zastupitel ANO Antonín Lébl, jehož sportovnímu klubu magistrát za poslední roky naposílal milionové dotace.

Zhruba před rokem právě na magistrát policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přivedli v poutech předsedu zastupitelského klubu ČSSD Karla Březinu, který dotační komisi dodnes šéfuje. Tehdy šlo o prošetřování podvodů s dotačními programy ministerstva školství pro sport.

Jestli nynější zásah se záležitostí nějak souvisí, ale NCOZ nechce komentovat. „Já to komentovat nemohu. Podávání informací má vyhrazené Městské státní zastupitelství v Praze,“ konstatoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová zásah pouze potvrdila s tím, že dále ho komentovat nebude.

Lébl posílal milionové dotace vlastnímu klubu

Policie se podle několika zdrojů zabývá prací komise rady města Prahy pro udělování grantů v oblasti sportu a tělovýchovy. K výslechu si pozvali nejenom šéfa komise Březinu. Předvolání policie MF DNES potvrdili také někteří další členové komise.

„Policie se mě asi bude dotazovat na ty sportovní dotace, je to k té grantové komisi, ale nevím přesně na co. Mám předvolání na zítra nebo na kdy. Já to teď nemám u sebe. Je to poprvé, co mě policie kontaktovala kvůli téhle věci,“ reagoval zastupitel Jiří Haramul (ANO). 

Předvolání dostal i jeho stranický kolega Lébl. MF DNES už před rokem informovala, že Lébl sedí ve výkonném výboru TJ ABC Braník, jehož členem je i jeho syn Jakub, manželka Alena je předsedkyní.

TJ ABC Braník za dva roky získal dotace od magistrátu ve výši 8,5 milionu – třeba 2,9 milionu na opravu tělocvičny nebo tři miliony na pořízení přetlakové haly. Další milion získal přímo beachvolejbalový oddíl. 

Lébl dotace sám sobě vždy odmával s tím, že jedná podle zákona. Sedí přitom nejen v dotační komisi, ale dokonce i předsedá výboru pro sport, který dotace rovněž projednával. Nyní konstatoval, že souvislost s policejní razií nebude komentovat. 

„Před hlasováním jsem v souladu se zákonem nahlásil střet zájmu, a tudíž jsem neporušil zákon o střetu zájmů,“ uvedl Lébl.

Že se policie zajímá o práci komise, potvrdil MF DNES i radní Jan Wolf (KDU-ČSL), který je také jejím členem. „Já jsem žádné předvolání od policie nedostal. Mě se to netýká a netýká se to ani všech členů komise,“ uvedl Wolf.

Krnáčová: Prověříme odbor sportu

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se dušuje, že bude žádat důkladné prošetření magistrátních grantů. 

„Po ředitelce magistrátu budu chtít okamžité postavení ředitelky odboru sportu Soni Fáberové mimo službu. Zároveň také budu chtít vědět, jak ředitelka magistrátu prověřila činnost tohoto odboru a rozdělování magistrátních grantů po dotačním skandálu na ministerstvu školství v minulém roce,“ uvedla Krnáčová.

O Fáberovou se policisté zajímali už vloni právě v souvislosti s dotační kauzou na ministerstvu školství, ve které figuruje fotbalový boss Miroslav Pelta.   

„Já opravdu nevím, koho se to kromě paní Fáberové týká, ale budu chtít důkladné prošetření, padni komu padni. Za magistrát můžu přislíbit maximální součinnost,“ dodala primátorka.

Policie už vyslýchala i jejího náměstka Petra Dolínka (ČSSD), který má pražský sport na starosti. „Poskytl jsem policii maximální součinnost, odpověděl jsem na všechno, na co se mě ptali,“ uvedl Dolínek. Konkrétnější s odvoláním na probíhající policejní vyšetřování být nechtěl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Klaus byl a je ruský agent, napsal Kalousek. Hulákání hňupa, vzkazuje mluvčí

Exprezident Václav Klaus při rozhovoru pro MF DNES (16. ledna 2019)

Exprezident Václav Klaus byl a je ruský agent, aktivovaný po roce 2010. S takovým vyjádřením přišel na Facebooku...

Vznikne Národní sportovní agentura, poslanci těsně přehlasovali Senát

Bývalý hokejista a nově zvolený poslanec za hnutí ANO Milan Hnilička hostem...

Poslanci v úterý prosadili vznik Národní sportovní agentury, když přehlasovali veto Senátu. Pro vznik agentury, která...

Rumun si za vraždu Ukrajinky odpyká 19 let, součást trestu je i vyhoštění

Marius Vasilica Ailieseie u soudu v Liberci (20. března 2018).

Rumun Marius Vasilica Ailiesei si odpyká 19 let vězení za vraždu mladé Ukrajinky, kterou ubodal v Liberci. Byla to...

Najdete na iDNES.cz