Na pražském magistrátu zasahovala policie. Kvůli sportovním dotacím

  12:21aktualizováno  14:19
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý zasahovali na pražském magistrátu. Ve Škodově paláci se podle informací MF DNES zajímali o sportovní dotace. Předvolání dostal i zastupitel ANO Antonín Lébl, jehož sportovnímu klubu magistrát za poslední roky naposílal milionové dotace.

Zhruba před rokem právě na magistrát policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přivedli v poutech předsedu zastupitelského klubu ČSSD Karla Březinu, který dotační komisi dodnes šéfuje. Tehdy šlo o prošetřování podvodů s dotačními programy ministerstva školství pro sport.

Jestli nynější zásah se záležitostí nějak souvisí, ale NCOZ nechce komentovat. „Já to komentovat nemohu. Podávání informací má vyhrazené Městské státní zastupitelství v Praze,“ konstatoval mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Mluvčí pražských státních zástupců Štěpánka Zenklová zásah pouze potvrdila s tím, že dále ho komentovat nebude.

Lébl posílal milionové dotace vlastnímu klubu

Policie se podle několika zdrojů zabývá prací komise rady města Prahy pro udělování grantů v oblasti sportu a tělovýchovy. K výslechu si pozvali nejenom šéfa komise Březinu. Předvolání policie MF DNES potvrdili také někteří další členové komise.

„Policie se mě asi bude dotazovat na ty sportovní dotace, je to k té grantové komisi, ale nevím přesně na co. Mám předvolání na zítra nebo na kdy. Já to teď nemám u sebe. Je to poprvé, co mě policie kontaktovala kvůli téhle věci,“ reagoval zastupitel Jiří Haramul (ANO). 

Předvolání dostal i jeho stranický kolega Lébl. MF DNES už před rokem informovala, že Lébl sedí ve výkonném výboru TJ ABC Braník, jehož členem je i jeho syn Jakub, manželka Alena je předsedkyní.

TJ ABC Braník za dva roky získal dotace od magistrátu ve výši 8,5 milionu – třeba 2,9 milionu na opravu tělocvičny nebo tři miliony na pořízení přetlakové haly. Další milion získal přímo beachvolejbalový oddíl. 

Lébl dotace sám sobě vždy odmával s tím, že jedná podle zákona. Sedí přitom nejen v dotační komisi, ale dokonce i předsedá výboru pro sport, který dotace rovněž projednával. Nyní konstatoval, že souvislost s policejní razií nebude komentovat. 

„Před hlasováním jsem v souladu se zákonem nahlásil střet zájmu, a tudíž jsem neporušil zákon o střetu zájmů,“ uvedl Lébl.

Že se policie zajímá o práci komise, potvrdil MF DNES i radní Jan Wolf (KDU-ČSL), který je také jejím členem. „Já jsem žádné předvolání od policie nedostal. Mě se to netýká a netýká se to ani všech členů komise,“ uvedl Wolf.

Krnáčová: Prověříme odbor sportu

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se dušuje, že bude žádat důkladné prošetření magistrátních grantů. 

„Po ředitelce magistrátu budu chtít okamžité postavení ředitelky odboru sportu Soni Fáberové mimo službu. Zároveň také budu chtít vědět, jak ředitelka magistrátu prověřila činnost tohoto odboru a rozdělování magistrátních grantů po dotačním skandálu na ministerstvu školství v minulém roce,“ uvedla Krnáčová.

O Fáberovou se policisté zajímali už vloni právě v souvislosti s dotační kauzou na ministerstvu školství, ve které figuruje fotbalový boss Miroslav Pelta.   

„Já opravdu nevím, koho se to kromě paní Fáberové týká, ale budu chtít důkladné prošetření, padni komu padni. Za magistrát můžu přislíbit maximální součinnost,“ dodala primátorka.

Policie už vyslýchala i jejího náměstka Petra Dolínka (ČSSD), který má pražský sport na starosti. „Poskytl jsem policii maximální součinnost, odpověděl jsem na všechno, na co se mě ptali,“ uvedl Dolínek. Konkrétnější s odvoláním na probíhající policejní vyšetřování být nechtěl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Peníze neproběhly, zarazili to. Kauza ProMoPro otřásla politikou

Česko se v roce 2009 stalo teprve druhou východní zemí, jež předsedala Evropské unii. Příliš slavně to ale neskončilo....

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.

Najdete na iDNES.cz