Policie vycvičí odborníky na Romy. Za práci v ghettu dostanou příplatek

  0:08aktualizováno  0:08
Do oblastí obývaných Romy brzy zamíří speciálně vyškolení policisté. Pro čtyři desítky strážců zákona chystá stát odborné kurzy, aby se v ghettech perfektně vyznali a mohli tam lépe předcházet kriminalitě. Jejich absolventy čeká 500 korun navíc k výplatě.

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Policie hledá nové způsoby, jak řešit dlouhodobé potíže s vysokou kriminalitou v sociálně vyloučených oblastech, kde žijí především Romové. Vybrané řadové policisty proto vyškolí tak, aby z nich byli znalci poměrů a aby se výborně orientovali v tradicích a vazbách mezi Romy.

„Slibujeme si od toho zejména snížení majetkové a organizované kriminality, lichvy a prostituce, ale také posílení vzájemné spolupráce a důvěry mezi romskou menšinou a orgány vymáhajícími právo,“ popisuje Václav Vlček z policejního prezidia, který se projektu věnuje.

Už nyní sice na každém krajském ředitelství působí odborníci na národnostní menšiny, nově vyškolení policisté však nebudou nic koordinovat z kanceláří. Zůstanou v terénu, kde pracují i nyní.

„V první vlně půjde o Karlovarský, Ústecký, Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Věříme však, že později budou takoví specialisté zavedeni v celém Česku,“ doplňuje Vlček.

Policisty proškolí Slováci, Rumuni i Britové

Ve zmíněných čtyřech krajích vybralo prezidium dohromady čtyři desítky policistů, kteří projdou školením od českých i zahraničních odborníků na romskou problematiku.

„Mezi vybranými je i několik Romů. Důležité pro nás bylo, aby tuto práci chtěli sami dělat. Nikoho jsme nenutili, aby se tomuto tématu věnoval,“ zdůraznil Vlček. O své zkušenosti se s českými kolegy podělí policisté z Německa, Anglie, Slovenska a Rumunska.

Pilotní program bude trvat 16 měsíců a vyjde na šestnáct milionů korun. Osmdesát procent zaplatí grant z norských fondů. Z něj půjde i pětisetkorunový měsíční příplatek, který budou vyškolení policisté za svoji specializaci pravidelně dostávat k platu. Obdobně dostávají speciální vzdělání třeba policisté z antikonfliktního týmu nebo ti, kteří se specializují na domácí násilí.

Policisté se znalostí romské problematiky budou mít podobnou úlohu jako civilní asistenti prevence kriminality. Ti pomáhají v mnoha městech především tím, že problematické lokality dobře znají - často jsou to totiž právě Romové, kteří z nich pocházejí.

Romské asistenty si strážníci pochvalují

Například Brno má takové asistenty čtyři a jejich pomoc si velice pochvaluje. „Jejich vhled do majetkových vztahů a vazeb v komunitě je pro nás nedocenitelný,“ popisuje zkušenosti brněnských strážníků mluvčí Jakub Ghanem. Snadno podle něj upozorní například na to, kdo na koho vyvíjí nátlak nebo v jakém případě hraje roli lichva.

Těchto znalostí pak mohou využít jak strážníci či policisté, tak školy nebo úřady. „Asistenti také mohou poskytnout motivaci k zaměstnání pro dlouhodobě nezaměstnané,“ doplňuje ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Jitka Gjuričová.

Obdobnou pomoc zajišťují domovníci, které platí radnice a kteří pak pomáhají s dodržováním pořádku v problematických domech. Podle nejnovějších statistik je nyní využívá dvanáct obcí.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz