Podnikatel chce od obce 100 milionů, nestihne včas zapojit solární elektrárnu

  8:38aktualizováno  8:38
Na malou obec Mariánské Radčice na Mostecku se valí obrovské finanční potíže. Stavitel dvou solárních elektráren ji chce žalovat kvůli zmařené investici o sto milionů. Komunisté tu totiž vystoupili ze zastupitelstva, vyvolali tím nové volby a teď není nikdo, kdo by dal podnikateli souhlas k dokončení stavby.

Ladislav Riegl, jednatel firmy Sanace, která kvůli politické krizi v Mariánských Radčicích nestihne do konce roku zapojit své solární elektrárny do sítě. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Tohle mi projekt úplně zhatí," zlobí se jednatel firmy Sanace Ladislav Riegl. Starostce obce Vlastě Tůmové z KSČM už poslal podklad pro soudní spor, v němž znalec vypočetl škodu. Za každou z obou elektráren 50 134 000 korun plus ušlý zisk.

"Tohle by pro obec s rozpočtem osm až devět milionů korun bylo likvidační," říká starostka Tůmová. "Věřím ale, že pan podnikatel uspět nemůže. Nemá ani stavební povolení."

"K tomu ale právě potřebujeme souhlas obce s připojením k síti, bez toho stavební povolení nedostaneme. Jinak už máme všechny ostatní dokumenty," oponuje Riegl.

Kabel od solárních panelů k rozvodné síti má být položen pod obecním pozemkem. Proto firma potřebuje souhlas vedení obce se vstupem na pozemek a připojením. Jenomže souhlas sotva získá včas. Staré zastupitelstvo mu ho nedalo a nové se utvoří pravděpodobně až začátkem nového roku.

V Mariánských Radčicích se musí zopakovat volby. Komunisté, kteří tu vládli 60 let, letos dostali jen tři mandáty, stejně jako ODS, která by s jedním sociálním demokratem měla v sedmičlenném zastupitelstvu většinu. Komunisté raději odstoupili. Počet zastupitelů tím však klesl pod zákonnou hranici pěti a volit se proto musí znovu. (více čtěte zde)

Kvůli výkupním cenám chceme zapojit elektrárnu letos

Jenže podnikatel potřebuje solární panely zapojit do konce roku. Od 1. ledna totiž dostane za výkup energie výrazně méně, neboť vláda se rozhodla korigovat příliš štědré výkupní ceny tím, že na ně uvalila speciální daň ve výši 26 procent, aby domácnosti ochránila před prudkým zvýšením cen elektřiny.

Ladislav Riegl u rozestavěné solární elektrárny.

Ladislav Riegl u rozestavěné solární elektrárny.

Firma Sanace vlastní dva pozemky v obci od roku 2002. Sedm let zvažovala, že na nich postaví rodinné domky, což bylo zapsáno i v územním plánu obce. Nakonec se firma rozhodla postavit zde fotovoltaickou elektrárnu, s čímž nakonec souhlasila i obec. Za miliony koupila panely, provedla terénní úpravy a oplotila pozemky. "Je to připravené k osazení panely," upozorňuje Riegl.

Jenže v létě starostka oznámila, že obec elektrárny nechce. "Já vím, že má zlost na mě, ale to byl názor zastupitelstva, který musím respektovat," namítla Tůmová.

Zatímco letos zvoleným zastupitelstvem by souhlas pro elektrárnu mohl projít, kdyby komunisté neodstoupili, nyní v obci rozhoduje jen starostka a místostarosta. "A my nemůžeme dát souhlas a původní rozhodnutí zvrátit, to mohou jen noví zastupitelé. My máme omezené pravomoci," říká Tůmová.

Spor se tak točí v bludném kruhu. Podnikatel potřebuje povolení, dát mu ho může jedině zastupitelstvo, jenže to v obci není. Mnohamilionové žalobě už stěží něco zabrání.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Ústavní soud rozhodl. Operátoři budou dál půl roku ukládat data uživatelů

Zákaz kouření platí, Ústavní soud jen upravil některé části zákona

Ústavní soud odmítl poslanecký návrh na škrty v současné právní úpravě, která ukládá operátorům, aby půl roku...

Radní, jenž vyzval k zabití Zemana, se omluvil. Jako šéf místní ODS končí

Zastupitel z Jesenice u Prahy a člen tamní ODS Martin Lang

Radní Jesenice u Prahy Martin Lang se omluvil prezidentu Miloši Zemanovi a vzdal se funkce předsedy místního sdružení...

Najdete na iDNES.cz