Na Šumavě bylo v noci -34,6 stupně, v Praze mráz zabil tři lidi

  7:18aktualizováno  18:50
Nejnižší noční teploty klesly na některých místech Česka pod minus třicet stupňů Celsia. Šumavská stanice Rokytská slať naměřila dokonce -34,6 stupně. Meteorologové varují i nadále před silnými mrazy. V Praze zemřeli v důsledku mrazů tři lidé, z toho dva bezdomovci.

Teploty v Olomouci klesly v noci až k -20 °C a ani přes den nevystoupaly nad -10 °C. Na sní­mku je zamrzlá hladina řeky Moravy v centru města (7. ledna 2017) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Nejextrémnější teploty jsme naměřili na Šumavě. Nejnižší na Rokytské slati, minus 34,6 °C,“ sdělila meteoroložka Jana Hujslová. Teploty pod minus třicet byly zaznamenané na sedmi stanicích, jak ale upozornila Hujslová, data ještě nejsou kompletní.

Více než třicetistupňové mrazy byly v noci také na Horské Kvildě, ve Volarech, Hliništi, na stanici Kvilda - Perla, na Březníku a na Rolavě.

Naopak nejtepleji bylo v noci pravděpodobně v hlavním městě. Stanice Klementinum naměřila nejvyšší noční teplotu, a to minus 10,1 stupně Celsia. Upozornil na to mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Uvedl také, že v sobotu se očekává trvalé sněžení.

Podle výsledků z automatických měřících stanic naměřila nejnižší teplotu v noci na sobotu stanice Orlické Záhoří u Rychnova nad Kněžnou. Teplota tam podle grafu z portálu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) klesla pod minus 32 °C. Podobné hodnoty naměřila stanice Jelení na Karlovarsku a dvě stanice na Prachaticku. ČHMÚ upozorňuje, že tato data, získávaná z automatických stanic nejsou verifikovaná.

Meteorologové na sobotu vyhlásili varování před velmi silným mrazem. Pro většinu České republiky platila do sobotního dopoledne výstraha s nízkým stupněm nebezpečí, v Plzeňském a Karlovarském kraji s vysokým.

Pod dvěma muži se propadl led, jeden zemřel

„Na severovýchodě území se bude velmi studený vzduch udržovat i v dalších dnech, nejnižší noční teploty se budou pohybovat většinou pod -12 °C,“ konstatuje k tomu zpráva ČHMÚ.

V Plzeňském a Karlovarském kraji byl vyhlášený vysoký stupeň nebezpečí. Uvedená varování platila v noci na sobotu a ráno do 10. hodiny dopolední. Později meteorologové uvedli, že výstraha před mrazem, ne ale tak silná, platí již jen na Moravě, konkrétně v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

V Praze zemřeli tři lidé

Silný mráz ohrožuje zejména lidi bez trvalého přístřeší. V Dolních Měcholupech v Praze zemřel 39letý muž, který měl provizorní obydlí pod starým viaduktem. Jak uvedl mluvčí pražských záchranářů Dominik Horn, příčina smrti není ještě potvrzena, pravděpodobně však půjde o následky silného podchlazení.

Celkem v Praze během pátku a dnešního dne zemřeli na následky pochlazení tři lidé. K lidem s podchlazením vyjížděli pražští záchranáři během pátku a soboty celkem devětkrát. „Tři lidé následky podchlazení nepřežili,“ uvedl Horn. Jednou z pátečních obětí byl hlídač na parkovišti v Praze-Karlíně, druhou bezdomovec, který umrzl na Libeňském mostě. Do smutné bilance pak přibyl člověk, který umrzl v Měcholupech.

Noclehárny v hlavním městě však dosud nejsou zcela plné. Podle ředitele Centra sociálních služeb Tomáše Jána je jejich obsazenost 85 procent. Lidé bez přístřeší, kteří nechtěli riskovat nocování venku, mohli zamířit do ubytovny na lodi Hermes a do nocležen na Vackově, v Michli a také v blízkosti hlavního nádraží.

Také v dalších městech nejsou noclehárny ještě zcela zaplněné. Například v Charitním domě svatého Benedikta Labre v Ostravě-Vítkovicích, kde je krizová noclehárna o 50 lůžkách, přespalo v noci na sobotu 38 lidí.

Na některých silnicích leží ujetý sníh. Sůl už nezabírá

V pátek upozorňovali meteorologové také na nebezpečí sněhových jazyků, zejména na Vysočině. I v sobotu zůstávají vozovky na Vysočině sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. V regionu silně mrzne a na některých místech se po ránu vyskytují sněhové přeháňky.

Sjízdná jen se zvýšenou opatrností je rovněž dálnice D1 v úseku od 45. do 94. kilometru. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku správy a údržby silnic na Vysočině.

Fotogalerie

Sněhové přeháňky mohou komplikovat řidičům cestu na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku a Jihlavsku. Na Třebíčsku leží na vozovkách nižších tříd zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Na Vsetínsku pokrývá silnice druhé a třetí třídy ujetá vrstva sněhu krytá posypem nebo zbytky sněhové kaše s vyjetými kolejemi. Sníh je i na cestách v ostatních okresech kraje, někde se na silnicích tvoří sněhové jazyky. Dopravu navíc místy ztěžuje vítr a mlha. Cesty jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Silnice na Šumpersku a na Jesenicku pokrývá rozbředlý sníh po chemickém ošetření nebo ujetá sněhová vrstva ošetřená posypem. Na rozbředlý sníh, sněhovou kaši či na sněhové jazyky ale narazí i řidiči v ostatních částech Olomouckého kraje. Také zde je nutná zvýšená opatrnost.

V západní polovině republiky jsou silnice sjízdné. V Plzeňském kraji, kde platí zvýšená výstraha před mrazem, již ustaly problémy se sněhovými jazyky a náledím. Silnice jsou vymrzlé a suché. Vlhké nejsou nikde, protože sůl už nezabírá, jak uvedl dispečer správy silnic Jiří Slapnička. Policie nehlásí žádné větší nehody nebo problémy.

„Za této situace je to dobré, velký vítr nebyl nikde. Do terénu vyjely jen vozy, které přesypávaly vozovky ošetřené drtí a struskou,“ řekl dispečer. Jde o třetinu regionálních tahů, zejména v chráněných krajinných oblastech a šumavském parku, kolem zdrojů pitné vody a na koncových úsecích vozovek.

Smogová situace

Na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka platí od sobotního rána smogová situace, zůstane to tak pravděpodobně do pondělí. Zvýšené jsou hodnoty polétavého prachu. Nejhorší situace je ve Věřňovicích na Karvinsku. Tam byl imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, překročen o 58 mikrogramů.

Podobně je tomu v Karlovarském kraji, kde je také v platnosti výstraha před vysokým nebezpečím mrazu. Většina silnic je sjízdná, silničáři neřešili žádnou kalamitu. „V podstatě je to v klidu, vyjížděla jen některá střediska, zejména ve vyšších polohách Slavkovského lesa,“ řekl vedoucí zimní údržby Josef Bulka. Policie nehlásí žádné větší nehody nebo problémy.

Mrazem mohou praskat koleje, dva vlaky z opatrnosti nevyjely

Silný mráz způsobil po ránu problémy i na některých železničních tratích. Nejzávažnější bylo podezření na lom na trati 170, která spojuje Plzeň z Prahou. Jak uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík, kvůli podezření na vážnou závadu mezi Chrástem a Plzní dva vlaky z Plzně na Prahu ráno nevyjely, a protože fungují jako obratové, nejely ani následné spoje z Prahy zpět na Plzeň.

Problémy nastaly i na dalších tratích, například mezi Hradcem Králové a stanicí Předměstí, a dále také na Domažlicku. „V tuto chvíli se již na tratích nic dramatického neděje, problémy kvůli mrazu už nejsou,“ uvedl mluvčí Joklík kolem desáté hodiny dopolední. Lidem, kteří plánují cestu vlakem, doporučil zjistit si aktuální situaci na webu Českých drah, kde jsou uvedeny případné výluky.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Peníze neproběhly, zarazili to. Kauza ProMoPro otřásla politikou

Česko se v roce 2009 stalo teprve druhou východní zemí, jež předsedala Evropské unii. Příliš slavně to ale neskončilo....

Vstup jen s čipem a ostraha. Školy po žďárské tragédii posílily bezpečnost

Střední, základní i mateřské školy a družiny po celé republice v posledních letech výrazně zvýšily zabezpečení budov...

Premium

KOMENTÁŘ: Co se týče českého školství, Komenský už na všechno odpověděl

Pro inspiraci ohledně českého školství koukáme přes hranice. Přitom to byl jeden z českých velikánů, který před skoro...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz