ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Každý čtvrtý se žádankou ve frontě má covid, přesto čekají s preventisty

  • 270
Jedna společná fronta pro zájemce o plošné antigenní testování i pro ty, kdo mají indikovaný PCR test. Tak to vypadá na řadě odběrových míst, která ve středu spustila projekt plošného screeningu. Podle epidemiologa to rizikové je, fronty by měly být ideálně oddělené.

Když ve středu započalo plošné testování antigenními testy, na řadě odběrových míst se tvořily fronty. Třeba v pražské Thomayerově nemocnici čekalo už před sedmou ráno na spuštění odběrů zhruba dvacet lidí. Společně tam byli samoplátci, lidé poslaní svým praktickým lékařem či hygienou a zájemci o antigenní test.

Podobně to vypadalo před odběrovým místem u polikliniky na Chodově. Po osmé hodině, kdy testování začalo, tam před ní stálo deset až patnáct lidí. A fronta se tvořila i během dopoledních hodin. I v té byli kromě zájemců o antigenní testování také lidé se žádankou od lékaře na PCR test a samoplátci.

Plošné antigenní testování na koronavirus

V Nemocnici Na Bulovce pak byla fronta na samotný stěr rozdělená. Společně ale čekali zájemci o antigenní testování i lidé se žádankou na PCR test před registračním místem, kde dostali svá pořadová čísla. Tam se také tvořila dopoledne kratší fronta, sestávala zhruba z deseti až patnácti lidí.

„Trochu mě překvapilo, že jsem se šel registrovat na společné místo s PCR testy. Ale jinak mi to přijde organizačně v pohodě,“ hodnotil třeba ve středu situaci Samuel, který se zúčastnil antigenního testování právě v Nemocnici Na Bulovce.

Každý čtvrtý se žádankou je pozitivní

Ideální toto kombinování front není ani podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. „Bylo by lepší, kdyby byly fronty oddělené. Pokud to ale z organizačních důvodů nejde, je třeba alespoň dodržovat dvoumetrové rozestupy a mít na sobě roušky,“ řekl na dotaz iDNES.cz epidemiolog. Právě dvoumetrové rozestupy ale ve středu část lidí nedodržovala.

Mezi lidmi, kteří jdou na PCR test, je totiž výrazně vyšší pravděpodobnost, že jsou covid pozitivní, než u lidí absolvujících antigenní test. „Podle prvotních výsledků u učitelů, a to bude platit i tady, se pozitivní výsledky u antigenních testů pohybovaly někde mezi 2,3 procenty a 4,1 procenty. Takže průměrně dejme tomu kolem tří procent. A co se týče těch, kteří chodí na PCR testy, tam teoreticky každý čtvrtý, to znamená 25 procent, je pozitivních,“ vysvětlil Prymula.

Jásot po zjištění výsledků i čekání. Jaký byl první den plošného testování

Většina lidí, kteří na PCR test jdou, má ostatně žádanku od lékaře či od hygienické stanice. Znamená to tedy, že byli v epidemiologicky významném kontaktu s nakaženou osobou, případně že vykazují příznaky nákazy.

Třeba na zmíněném odběrovém místě na pražském Chodově proto od pátku bude dodržování rozestupů a dalších opatření kontrolovat příslušník bezpečnostní služby. „A pro lepší orientaci testovaných budou místa bezpečných rozestupů vyznačena na chodníku sprejem,“ popsala mluvčí EUC klinik, které odběrové místo provozují, Eva Pánová Hokrová.

Zároveň apelovala na občany, aby dodržovali bezpečné rozestupy a dodala, že vedení odběrového místa je v kontaktu s Oddělením krizového řízení Prahy 11, a když by to situace vyžadovala, bude možné obrátit se i na místní strážníky.

Ministerstvo zdravotnictví v reakci uvedlo, že každé odběrové centrum musí splnit požadavky zákona o zdravotních službách. „Podmínkou je tedy schválený provozní řád od místní hygienické stanice a registrace na příslušném krajském úřadě. Každé odběrové centrum si poté zajišťuje provoz a organizaci místa na základě lokálních možností a podmínek ,“ uvedla mluvčí Barbora Peterová.

16 tisíc otestovaných denně

Plošné antigenní testování začalo ve středu, potrvá až do 15. ledna. Ve středu jej absolvovalo podle dat twitterového účtu Chytré karantény 15 499 lidí. Na čtvrtek se objednalo přes 16 tisíc lidí, celkem se již lidé objednali na více než 210 tisíc testů. Termíny jsou na mnoha odběrových míst již zabrané minimálně do konce vánočních svátků. Právě před svátky se chce totiž řada lidí ujistit, že se mohou bezpečně potkat se svými staršími příbuznými.

Plošné testování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, zdarma na něj tak může každý, kdo si jej v Česku platí. A to maximálně jednou za pět dní. Dorazit ale může jen člověk, který se předem objednal na konkrétní termín přes internetové stránky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video