Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dan Materna, MAFRA

Průměrný příjem poslance je 94 tisíc korun. Nejvíc berou komunisti

  • 427
MF DNES zmapovala, kolik opravdu berou členové zákonodárného sboru. Základní hrubý plat poslance je 75,8 tisíce korun. Ale ten ve dvousethlavé Sněmovně bere jen 17 „chudáků“. Ostatní mají víc, jsou totiž funkcionáři.

Po každých volbách poslanci sestavují výbory, v nichž zhruba dvakrát do měsíce probírají navrhované zákony. A v rámci výborů si rozdělí také funkce a příplatky, které jim za to náleží.

Tak například předseda výboru si ke svému základnímu platu nyní přilepší o více než 30 tisíc – v součtu téměř 106 tisíc hrubého. Stejnou částku pobírají také předsedové jednotlivých komisí, třeba pro dohled nad tajnými službami a podobně.

Poloviční příplatek dostávají také všichni místopředsedové výborů a předsedové podvýborů. Pod téměř každý výbor totiž spadá ještě několik podvýborů. A přilepšení v hodnotě 7,7 tisíce měsíčně připadne i na místopředsedy těchto podvýborů.

V tomto volebním období byli poslanci při rozdělování funkcí obzvlášť pečliví. Nedostalo se jen na 27 z nich. A to ještě mezi nimi je osm členů vlády, kteří dostávají vyšší ministerský či premiérský plat, a dva hejtmani. Základní plat tedy zbyl jen na 17 poslanců.

Tisícovky na účtě tak budou každý měsíc přibývat výrazně vyššímu počtu zákonodárců než minule.

Ve Sněmovně, která se loni na podzim rozpustila, placené funkce nedostalo 42 poslanců, z nichž 14 bylo členy vlády nebo hejtmany. Rozdíl oproti minulosti, kdy už tak bývali zákonodárci za inflaci funkcí kritizováni, je tedy značný.

„Byla dohoda mezi stranami pro všechny výbory. Výsledkem byla shoda, kolik má být místopředsedů,“ vysvětluje Marek Benda z ODS. Ten je předsedou ústavně-právního výboru, který má šest místopředsedů.

Nejvíc na rozložení funkcí ve Sněmovně vydělali poslanci z řad komunistů. Těm se očividně vyplatilo to, že při sestavování Sněmovny spojili síly s ANO a SPD. Nějaká funkce ve výborech totiž připadla na každého z nich.

Příjmy poslanců

Co komunista, to příplatek

Z patnácti komunistických poslanců dva výboru šéfují, devět je v některém z nich místopředsedy a tři vedou podvýbor. Například komunistický poslanec Leo Luzar je předsedou podvýboru pro svobodu slova a média. Předseda KSČM Vojtěch Filip je tak jako v minulém volebním období místopředsedou Sněmovny.

Výsledkem toho je fakt, že právě komunisté mají ze všech poslanců nejvyšší platy – průměrně více než 98 tisíc korun měsíčně.

Plat poslanců ANO je naopak v průměru nejnižší, nicméně jejich mzdy výrazně zkresluje to, že mají ve svých řadách devět členů vlády, kteří pobírají ministerský plat.

Kromě poslanců ANO mají nejnižší plat zákonodárci TOP 09 a KDU-ČSL. Pro lidovce to tak je opravdu výrazná změna k horšímu, protože v minulé Sněmovně naopak měli plat ze všech nejvyšší.

Průměrný poslanecký plat včetně příplatků za výbory přitom oproti předešlému roku vzrostl o 7 tisíc na 94,1 tisíce korun hrubého. K tomu je třeba připočíst ještě náhrady, na něž mají poslanci nárok. Třeba na provoz kanceláře nebo asistenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video