Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš | foto:  Petr Topič, MAFRA

Babiš odmítl kritiku Petříčka a Zaorálka vůči Izraeli. Ozval se i Zeman

  • 571
Premiér Andrej Babiš kritizoval sociálnědemokratické ministry zahraničí Tomáše Petříčka a kultury Lubomíra Zaorálka, který dřív také vedl resort diplomacie, za novinový článek napadající politiku Izraele vůči Palestincům. Text, který podepsal i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, odmítl také prezident Miloš Zeman.

V článku uveřejněném v sobotním Právu trojice politiků tlumočila otevřenou kritiku plánované izraelské anexe části palestinských území, přičemž dala najevo znepokojení nad tím, co se bude dít s Palestinci. Základní otázkou podle nich v této souvislosti i je, co bude s izraelskou demokracií.

„Samozřejmě vnímáme řadu závažných problémů na palestinské straně včetně vlády hnutí Hamás, designovaného celou EU jako teroristická organizace, v pásmu Gazy. Vždy také budeme apelovat na palestinské představitele, aby se aktivně a konstruktivně zapojili do všech mírových jednání. Ale Palestinci nyní nejsou těmi, kdo zvažují jednostranný krok hrubě porušující mezinárodní právo,“ uvádějí politici.

Namítají, že Izraelci ani Američané dosud nevyjasnili, co se má stát v dlouhodobé perspektivě s Palestinci na zbytku okupovaných území bez naděje na stát a především s Palestinci na anektovaných územích. „Co tedy bude s Palestinci bez palestinského státu? A co bude s izraelskou demokracií, půjde-li o stát s obyvateli první a druhé kategorie?“ ptají se Petříček se Zaorálkem a Schwarzenbergem.

Babiš a Zeman: Je to popření zahraniční politiky ČR

„Obecně platí, a toto je nepřekročitelné, že za českou zahraniční politiku odpovídá vláda jako celek. Proto je neakceptovatelné, aby v tak zásadní věci, jako jsou vztahy s Izraelem, vydávali jednotliví členové vlády, v tomto případě dva ministři, své vlastní stanovisko, které na vládní úrovni nebylo nikdy konzultováno, ale které je v zahraničí vnímáno jako stanovisko České republiky,“ sdělil Babiš exkluzivně na dotaz iDNES.cz.

„Ministr Petříček toto téma tak, jak jej nyní interpretuje, na schůzkách nejvyšších ústavních činitelů nikdy nevznesl ani nezmínil,“ pokračoval Babiš s tím, že jde o popření dosavadní politiky České republiky vůči Izraeli. „Jakýkoli obrat v tak zásadním tématu pochopitelně odmítám. O textu dnes zveřejněného článku jsem nebyl informován a četl jsem ho až dnes po jeho zveřejnení v novinách. O úmyslu jej vydat jsem byl informován až včera mým poradcem nikoliv ministrem Petříčkem ani ministrem Zaorálkem.“ dodal premiér.

S článkem zásadně nesouhlasí také prezident Miloš Zeman. Text „narušuje naše vztahy jak se Státem Izrael, tak s USA“, míní prezident. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček v reakci uvedl, že podle Zemana je článek „popřením dosavadní zahraniční politiky České republiky vůči Státu Izrael“.

„Jde o úvahu ministrů, kteří mají zájem na rozvoji spolupráce s Izraelem a opakovaně izraelské přátele podpořili,“ uvedla na dotaz ČTK k formě společného článku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Vzácný příklad demokracie na Blízkém východě

Trojice politiků v dokumentu dále uvedla: „Víme, že Izrael je vzácným příkladem demokracie na Blízkém východě, ale týká se to pouze jeho vlastních občanů, nikoli Palestinců na okupovaných územích. Víme také, že Palestinci v minulosti promarnili možnosti dosáhnout urovnání konfliktu. To ovšem neznamená, že mají být nyní obráni o úrodná území, klíčová pro vytvoření jakékoli formy palestinského státu.“

V osadách na Západním břehu postavíme tisíce nových bytů, plánuje Izrael

Ministři zahraničí si jsou podle svých slov vědomi dobrých vztahů České republiky s Izraelem. Vzpomněli tradici pevného přátelství už od dob prezidenta Masaryka, které pokračovalo i v době komunismu a nadále trvá. „Už prezident Havel přispěl aktivně a prakticky právě k vyjednáváním mezi Izraelem a Palestinci,“ shrnují.

„Jsme si však zároveň vědomi významu světového řádu založeného na pravidlech a vládě práva, a to i pro naši samotnou existenci,“ dodávají politici. Zároveň se odvolávají na koncepci zahraniční politiky, podle níž „Česká republika bude nadále podporovat cíle blízkovýchodního mírového procesu, směřujícího k uspořádání ve formě dvou samostatných států. Zároveň bude obě strany upozorňovat na škodlivost kroků tyto cíle podkopávajících,“ upřesňují ministři.

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami:

15. září 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video