Peroutkova vnučka podala návrh na exekuci kvůli chybějící omluvě Hradu

  16:07aktualizováno  18:59
Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala návrh na exekuci proti Kanceláři prezidenta republiky. Chce se tím domoci omluvy za znevažující slova prezidenta o jejím dědovi. Omluvu nařídil soud, měla být zveřejněna do minulého pátku. To se ale nestalo. Miloš Zeman v reakci uvedl, že se nemůže omluvit za neexistenci článku, který četl.

Terezie Kaslová u soudu | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

Na podání návrhu upozornila Česká televize, serveru iDNES.cz informaci potvrdil právní zástupce Kaslové František Vyskočil. „Nejzazší termín pro omluvu byl v pátek minulý týden,“ uvedl (více o odmítnutí Hradu omluvit se čtěte zde).

Exekutor má právo udělit povinnému, tedy prezidentské kanceláři, pokutu až do výše 100 000 korun. „Tento návrh lze podávat opakovaně, moje klientka se rozhodla udělat to pouze jednou, opakovat to nebude,“ řekl právník Vyskočil.

Pokuta má sloužit k tomu, aby byla kancelář donucena ke kroku, který jí přikázal soud. Rozsudek je již pravomocný, omluva podle něj měla být do sedmi dnů zaslána Kaslové a také vyvěšena na webových stránkách Hradu. To se ale nestalo, přestože termín již vypršel. Návrh je podle Vyskočila již podán k exekutorskému úřadu.

Zeman: Musí rozhodnout soud

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci v Brně řekl, že o exekučním návrhu musí rozhodnout soud. Těžko se však může omlouvat za to, že článek s titulkem Hitler je gentleman neexistuje, když jej četl, dodal.

„Již před rokem jsem se omluvil, že se článek dosud nenalezl. Také jsem uvítal rozhodnutí odvolacího soudu, protože je prokázáno, že Peroutka byl na základě objevených textů fascinován nacismem,“ řekl Zeman.

Krok, ke kterému se Kaslová rozhodla, předvídal ústavní právník Jan Kysela (čtěte zde). Uvedl že Hrad v tomto případě používá stejnou taktiku, jakou využila ve sporu s právníkem Zdeňkem Altnerem ČSSD. Také on má v ruce pravomocné rozhodnutí soudu, podle něhož mu mají sociální demokraté zaplatit za právní služby 338 milionů korun. Strana se ale dovolala k Nejvyššímu soudu a zaplatit Altnerovi odmítla do doby, než tento soud rozhodne.

Také v případě výroků prezidenta o Peroutkovi bude rozhodovat Nejvyšší soud, dovolání hodlají podat obě strany. Nemá ale odkladný účinek. Obvodní soud pro Prahu 1 již na jaře rozhodl, že kancelář prezidenta se má omluvit jak za připsání článku Hitler je gentleman Peroutkovi, tak slova, kterými hlava státu spojila československého spisovatele s výrokem „Když nemůžeme zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Peroutka není autorem ani jednoho.

Odvolací soud ale rozhodl, že za druhou část svých slov se prezident, respektive jeho kancelář, omlouvat nemusí. „Články, které jsme tu četli, obsahují výrazy, které jsou obsahově totožné,“ vysvětlil soudce Tomáš Novosad, proč je podle něj na místě mluvit v souvislosti s Peroutkou o antisemitismu. S jeho závěrem nebyl spokojen ani Hrad, ani Peroutkova vnučka. Kaslová dokonce uvedla, že ji rozsudek rozhořčil snad ještě více než prezidentova slova o jejím dědovi.

Miloš Zeman se o Peroutkovi zmínil na konferenci Let My People Live!, která byla pořádaná u příležitosti 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Zeman tehdy uvedl, že ve 30. letech selhaly i některé významné osobnosti české kultury, když podlehly „fascinaci zrůdným učením“. Peroutku jmenoval jako příklad člověka, který podlehl nacistické propagandě a uvěřil Hitlerovi. Jako důkaz pro své tvrzení zmínil článek „Hitler je gentleman“ a výrok o andělech a vlcích, které mylně připsal Peroutkovi.

Zatímco problematický výrok pronesl jiný autor, na Peroutkově autorství údajného článku o Hitlerovi Zeman trval. Později upřesnil, že článek se mohl jmenovat „Hitler je přece gentleman“ a že si pamatuje, že byl uveřejněn v Přítomnosti vlevo dole. Nedávno se článek podobného názvu sice našel, ale v Rudém právu z roku 1937 a s Peroutkou nemá nic společného (více o nálezu článku zde).

Exekuce udělená kvůli tomu, že někdo nezveřejnil omluvu nařízenou soudem, by nebyla v Česku provedena poprvé. Takto si vymohl omluvu od České televize lobbista Ivo Rittig poté, co byl dán do souvislosti se zabaveným zlatem při zásahu policie na Úřadu vlády (čtěte zde).

Nevíme, kdo se má omluvit, řekl po rozsudku právní zástupce Hradu:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz