Diplomatické zdroje MF DNES potvrdily, že Česko je v jednání s USA mnohem dál než Polsko. Ilustrační foto.

Diplomatické zdroje MF DNES potvrdily, že Česko je v jednání s USA mnohem dál než Polsko. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pentagon: Dohoda o radaru s Českem je na spadnutí

  • 233
Česká republika a USA se velmi přiblížily k vyjednání dohody o umístění amerického radaru protivzdušné obrany na českém území. Mluvčí amerického Pentagonu Goeff Morrel v úterý podle agentury AFP naznačil, že by dohoda mohla být uzavřena "během několika týdnů".

"Blížíme se dohodě s Českem. Doufáme, že budeme moci něco oznámit v příštích týdnech," citovala agentura mluvčího.

Rovněž diplomatické zdroje MF DNES potvrzují, že jednání výrazně pokročila a že Česká republika je v jednání s USA mnohem dál než Polsko, kam by Američané rádi umístili raketovou základnu.

Oficiální místa jsou v předpovědích o něco rezervovanější. "Je možné, že během jara bude znění dohody vyjednáno, ale o pár týdnech se mluvit nedá," řekl v úterý pozdě večer MF DNES vicepremiér Alexander Vondra.

Podle amerických záměrů by v Polsku měla být do roku 2012 desítka protiraketových střel, v Česku pak protiraketový radar. Obě součásti systému mají být podle amerických představ propojeny a mají chránit USA a část Evropy před raketou vystřelenou například z Íránu.

Vše o americkém radaru v Česku

Premiéři obou zemí Donald Tusk a Mirek Topolánek se snažili zkoordinovat své postoje před několika dny v Praze před tím, než český premiér navštíví 27. února Washington. Tusk se zase chystá 8. února do Moskvy, která nese americký projekt velmi nelibě.

Čeká se na summit Severoatlantické aliance
Česko vyjednává o dvou smlouvách - jedna je pod dohledem ministerstva obrany a druhá pod dohledem ministerstva zahraničí.

Topolánek prohlásil, že vláda chce předložit parlamentu smlouvy o umístění amerického radaru v zemi v ideálním případě v dubnu po summitu NATO, který začne 2. dubna v Bukurešti, a že vláda žádný pevný termín pro konec jednání s USA nestanovuje.

Jednání o radaru mají pokračovat v Praze příští týden. Podle českých zdrojů však je vyloučeno, že by padl termín konečné dohody. "Tak rychle to rozhodně nebude," řekla MF DNES Veronika Kuchyňová-Špigolová, ředitelka odboru bezpečnostní politiky na ministerstvu zahraničních věcí.

"Pokud jde o smlouvu a dohodu o rozmístění amerických vojáků na našem území, určitě nebude podepsána před summitem aliance. A pak bude ještě věcí politiků, aby příslušné smlouvy ratifikovali. Pro nás je důležité, aby dohody byly dobré, a nikoli aby byly co nejdříve," dodala Kuchyňová-Špigolová.

Stejně mluvil i náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. "Dohodu nebudeme uspěchávat a oznámíme ji, jakmile budou splněny naše požadavky a budeme si jisti, že jsme dohodli nejlepší smlouvu garantující bezpečnost České republiky," řekl MF DNES.

"Mezi naše požadavky patří, abychom dostali dostatek záruk o bezpečném fungování protiraketového štítu z mezinárodního hlediska i přímo na českém území, aby byla zajištěna účast českých firem na budování štítu a aby dohoda zaručila i přínos pro českou ekonomiku a vědu," dodal Pojar.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video