Čtvrtek 27. února 2020, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Paroubek: Jsem lepší předseda než Zeman

  10:11aktualizováno  10:11
Michaela Jílková zpovídá předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Jeho strana skončila v opozici a on jako řadový poslanec. Cítí za to nějakou odpovědnost, nebo jen křivdu? Nenahlodalo to jeho sebevědomí? Počítá ve svých plánech s komunisty?

Jiří Paroubek si myslí, že je lepší vůdce sociálních demokratů než Miloš Zeman. | foto: David NeffMF DNES

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, jste úspěšným šéfem strany, nebo jste dopadl jako sedlák u Chlumce?
Tak podívejte, když dokážete mravně zdevastovanou stranu, která ztratila sebedůvěru, dostat z deseti procent na třiatřicet, tak to není špatný výsledek. Nebo když jsme v senátních volbách v době vlády Miloše Zemana získali jeden mandát a teď šest mandátů, tak to není vůbec špatný volební výsledek.

Ale v politice mluví konkrétní výsledky. A řekněme si na rovinu, vládu nemáte, předsedou Sněmovny nejste, přišel jste o dva poslance plus nemáte ani žádné opozičněsmluvní posty.
Tak máme vlastně všechny pozice ve Sněmovně, které měl v roce 1996 Miloš Zeman. Já nejsem toho času předsedou Poslanecké sněmovny, ale jiný sociální demokrat je. A kdybychom to měli přirovnat k Miloši Zemanovi, tak i jemu utekli dva poslanci.

Že se pořád srovnáváte s předsedou Zemanem? Vezměme si výsledky třeba Vladimíra Špidly. Ten vládl a byl i předsedou Sněmovny.
Ale pokud jde o procenta a počet mandátů, tak já jsem měl lepší výsledky.

Ale mocensky, vlivově byl Špidla lepší.
No to určitě ano. Ale v demokracii se tu a tam stává, že někdo musí být v opozici. My jsme v opozici a já to nevidím jako veliký problém.

Jestli nejste tak posedlý Milošem Zemanem...
Já nejsem posedlý. To některá média jsou posedlá Milošem Zemanem, když z něj dělají velkého státníka a úspěšného politika. Chci jen ukázat, že to, co Miloš Zeman dokázal za pět let svého předsednictví, já jsem dokázal za třináct měsíců.

Takže mi chcete tvrdit, že s tím, co jste od voleb dokázal, jste spokojen?
Proti nám přece byla široká fronta jako proti nikomu. Prezident republiky, lidé jako Miroslav Šlouf, pan Dalík, média.

Takže za to mohou jen ti ostatní a vy za nic nemůžete?
No tak za co bych mohl? Já kdybych byl na místě prezidenta, dal bych předsedovi druhé nejsilnější strany druhý pokus a věci mohly vypadat třeba jinak.

Poslanci Pohanka a Melčák mají jedno společné - až averzi vůči vaší osobě. Zda jste se přece jen na tom jejich odchodu nepodepsal i vy?
Ta nevraživost vznikla až po jejich odchodu, kdy dodatečně hledali důvody, proč vlastně odešli.

Poslanec Melčák doporučil sociální demokracii, aby zvažovala to, co činí vůči němu a Pohankovi. Cituji: "Protože pokud by nás ČSSD zatlačila do tábora koalice, tak by to bylo velice špatné." Tím naznačuje, že pokud na ně budete dál útočit, tak se ještě více naštvou a už s vámi nebudou hlasovat.

Tak jestli někdo očekává, že my zmírníme nějaký tlak na ty pány, tak se velice mýlí. Poslali jsme jim teď otevřený dopis, tak ať odpovědí desetkrát ne na otázky ohledně podpory vládních zákonů.

Pane předsedo, a uměl byste překousnout váš negativní názor na ně? Zakopat tu válečnou sekyru, aby hlasovali s vámi?
Aby nás mohli vydírat? Ne. My se rozhodně nenecháme vydírat a já už vůbec ne.

I když by to pro tuto zemi z vašeho pohledu mohlo znamenat přijetí zákonů, s kterými nesouhlasíte?
To je jejich odpovědnost. To není moje odpovědnost. Oni selhali. Ne já. Ne sociální demokracie.

Píšete jim, aby vám odpověděli, zda jsou, nebo nejsou součástí "dalíkovské panské koalice". Proč nepíšete "šloufovské", když za tím podle vás stojí pan Šlouf.
Pan Šlouf stojí v zázemí těchto pánů. Ale pokud vím, tak nevládne. Vládne vláda, které my říkáme panská koalice.

Dalíkovská, takže podle vás ji řídí pan Dalík?
Pan Dalík řídí pana Topolánka a pan Topolánek řídí vládu, takže to má svoji logiku.

A máte nějaké důkazy, že pan Dalík řídí pane Topolánka? Přece jen jde o premiéra...
Tak já myslím, že jsou z toho všichni v ODS znepokojeni. Kromě toho připomínám, že to byl pan Dalík, který řekl: "Socany taháme za nos a chviličku to budeme ještě předstírat a pak si uděláme vládu s přeběhlíky, jako je Pohanka."

Může to být náhoda, že? Pokud máme mluvit korektně, tak by to chtělo alespoň dva důkazy.
Kdybych vám dal dva důkazy, tak byste chtěla čtyři, paní Jílková. Každý, kdo se v politice angažuje, tak dobře ví, o čem mluvím. Že vliv pana Dalíka na pana Topolánka je poněkud nepřiměřený.

Vy si tedy stojíte za tím, že Dalík řídí Topolánka?
Řídí nebo spravuje, to už je detail.

Melčák si s Langerem rozumí

Není dalším výsledkem vaší konfrontační politiky to, že nejste předsedou Poslanecké sněmovny? Kdybyste byl smířlivější, třeba byste jím byl.
Víte, já myslím, že by všichni měli držet své slovo. Přece jsme si v létě jasně řekli, že my zvolíme místopředsedkyněmi paní Němcovou a Talmanovou, a určitě jsme je nevolili s nadšením. A až bude definitivně uspořádána vláda, tak se přikročí k převolbě předsedy Sněmovny. Strany vládní koalice k tomu nejeví žádnou ochotu. Respektive ODS vyjádřila takové programové podmínky, že to bylo pro nás neakceptovatelné.

A co po vás požadovali? Protože předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř říká, že naopak vy jste požadovali různé funkce a pozice.
No tak já se nechci panem Tluchořem zabývat, to je nedůstojné...

No tak je to předseda poslaneckého klubu ODS. A když to neřeknete, tak si člověk může myslet...
...že si vymýšlím. Tak si to myslete. Já skutečně nebudu říkat, co bylo v rámci interních jednání. Je samozřejmě nepříjemné, že předseda Tluchoř obsah jednání zkresluje, ale to je u něj obvyklá metoda.

Ale nevíme, jestli ho nezkreslujete vy.
Tak abych ho nezkresloval, tak o tom raději nebudeme hovořit.

Předseda Tluchoř řekl, že tím předsedou nejste i proto, že jste to vy. Že jste s nimi hrál mnohdy až nedůstojnou hru a že post předsedy Sněmovny je významná pozice a je otázka, jestli ji má zastávat politik vašeho formátu.
Podívejte, já myslím, že pan Tluchoř nemá zrovna takovou kvalifikaci, aby mohl posuzovat formát jakéhokoli politika. Opakuji, že v této zemi je možná zvykem, především u ODS, že se nemusí plnit politické sliby. Ale mně osobně je to v tuhle chvíli vcelku jedno. Já klidně svoji ambici stát se předsedou čehokoliv potlačím.

Takže vám přijde normální, že jste jen řadový poslanec s třetinovou mzdou na rozdíl od vašeho spolustraníka Vlčka se základním platem 164 900.
To je přesně to, co voliči potřebují vidět. Že já politiku nedělám kvůli žádné funkci, že jsem za žádný kšeft, který mně byl nabízen, do té funkce nešel. Já si myslím, že tomu občané budou dobře rozumět.

Jestli se vám to nehodí tak říkajíc "do krámu", můžete teď říkat, že vám o funkce nejde.
Myslím si, že voliči ocení, když uvidí, že mně nejde ani o funkci, ani o peníze.

Pane předsedo, ale stále se vozíte luxusní limuzínou, Lidový dům vám platí ochranku. To je takový návyk vysokého funkcionáře, že?
Můj pracovní den má většinou 14 až 16 hodin, mám x jednání, tak to asi připustíte, že bych si neměl řídit sám. To byste mi možná dopřála toho řidiče-strejdu, který za den čtyřikrát zabloudí, a já budu na akce jezdit pozdě. Já potřebuji naprosto profesionální zázemí kolem sebe, abych se i já mohl chovat profesionálně.

K čemu je vám muž vybavený svaly, když vám jde o organizační záležitosti?
Ti muži jsou naprosto perfektní, co se týče organizace, a v případě, že bude potřeba mě chránit, tak mě budou chránit. To je celé.

Takže vy ochranku máte, ale poslanci Melčákovi ji vyčítáte...
Já jsem totiž nepochopil, proč ji má. S ministrem Langerem si mohou rozumět, když ministr udělá rozsáhlou policejní akci na letišti na základě toho, co mu řekne kávová sedlina - promiňte, co mu řekla vědma. Panu Melčákovi se zase zdá, že ho někdo pronásleduje. Je to prostě stav jeho mysli. My to můžeme dokumentovat nahrávkami z předsednictva strany, kdy Miloš Melčák vedl řeči, že je potřeba, aby si proťukal stěny bytu, a že ho chce někdo otrávit. Já bych to nazval možná stihomamem.

Rád říkáte, že se dokážete domluvit s každým. Ale advokát Altner, se kterým se soudíte o peníze za jeho služby, zdá se, už s vámi jednat nechce.
S panem Altnerem se mně bohužel nikdy nepodařilo jednat, takže by to možná měl zkusit. Protože jinak z toho budeme muset udělat trochu jiný závěr. Začíná to připomínat případ Pohanka-Melčák. Pan Altner se obrátil na ministra vnitra se žádostí o policejní ochranu, a to je velmi vážné. Začíná to připomínat scénář, který tady už byl použit, tedy ovlivňování čehosi ze strany policie.

A není to zvláštní, že se kolem vás objevují lidé trpící stihomamem? Melčák, Pohanka, teď Altner...
Já si myslím, že pan Altner netrpí stihomamem. To vypadá na něco jiného, ale nechme ještě pár dní ty věci uzrát.

Vy se domníváte, že jsou za tím policejní nebo politické tlaky?
Mohou tam být určité politické tlaky, to je zřejmé.

Spíše ze strany ODS, nebo Šloufa?
Já myslím, že tohle je ze strany ODS, jestli něco takového je. Protože pokud vím, tak pan Šlouf nemá k dispozici policii.

Před chvílí jste řekl, že jste s advokátem Altnerem nikdy nejednal. To jste s ním osobně ještě nehovořil?
Ještě ne. Zatím se se mnou nesešel. Mně je to v zásadě jedno, s kým se sejde. Jestli se mnou, nebo s právní firmou, kterou jsme najali jako prostředníka. On se v tuhle chvíli především nechce sejít se mnou.

A proč se s vámi nechce sejít, vždyť jste předseda?
Já nevím. Já to nechápu.

Většina voličů ČSSD je připravena na vládu s KSČM

Prohlásil jste, že jediný, kdo může KSČM pomoci z izolace a má na tom dlouhodobě zájem, je sociální demokracie. Jak jí chcete pomoci? Budete s nimi více spolupracovat?
Jen tak mimochodem, z našich voličů je pět procent pro zákaz komunistické strany, nadpoloviční většina je s KSČM připravena spolupracovat a zbylých nějakých čtyřicet procent voličů ČSSD bere komunistickou stranu jako stranu standardní. Takže my máme zájem na tom, aby se KSČM změnila tak, aby byla přijatelná k užší spolupráci.

Nadpoloviční většina vašich voličů by byla pro spolupráci s KSČM na vládní úrovni?
Ano, ano, ale já jsem přece mnohokrát řekl, co by komunistická strana měla se sebou učinit - změnit název, definitivně se vyrovnat se zločiny bývalého režimu, ale také změnit některé programové věci.

Prosím vás, a předseda Filip je pro vás zárukou modernizace strany, jak byste chtěl?
Tak jako nikdo z nás, ani on není ideální. Ale určitě je to moderní levicový politik.

A co říkáte jeho sobotnímu výroku, že by se KSČM měla stát hegemonem levice a společnosti? A jednou z nutných změn je podle něho návrat k Vladimíru Iljiči Leninovi?
Přiznám se, že tomu nerozumím. Takovým způsobem tu změnu asi těžko provedou. Ale on mluvil podle mého názoru především ke svým členům a svým voličům.

Zda si trošku nenasazujete vy sám růžové brýle na pana Filipa, když věříte, že se mohou zmodernizovat?
Ale já nevím, jestli věřím, nebo nevěřím. Říkám, že pro užší spolupráci je nezbytné, aby se modernizovali.

No a vám nevadí, že pan Filip říká, že komunistická strana by měla být z pohledu leninské teorie nejrevolučnější, nejpokrokovější, nejmasovější a také hluboce internacionální? Chcete, aby lidé s těmito názory podporovali vaši případnou vládu?
Já nevím, já tady nevážím jejich názory. Co ode mě chcete slyšet? Samozřejmě s těmi větami nesouhlasím, ale praktická politika je něco jiného. Pan Filip se pohybuje v nějakém stranickém prostředí a tam hovoří.

Právě to se komunistům vyčítá, že hrají jinou politiku před svými voliči a členy a jinou v parlamentu, kde se tváří jako moderní demokraté, ačkoliv jimi nejsou.
Díky komunistům jsme prosadili řadu důležitých zákonů. Nebudu je posuzovat jednostranně podle nějakých vět o Vladimíru Iljiči Leninovi. Samozřejmě, že tyto věty jsou znepokojivé. Ale pro mě je důležitá zkušenost, kterou mám v Poslanecké sněmovně.

Vojtěch Filip se ve svém projevu zeptal: "Je KSČM připravena ideově, teoreticky, ale zejména politicky a věcně vyvolat a postavit se do čela eventuálních revolučních procesů? Ano, či ne?" To je vám sympatické?
Tak samozřejmě, že ne. Přece i panu Filipovi musí být jasné, že se žádná revoluce v této zemi konat nebude.

A vám tedy není proti srsti spolupracovat s člověkem, který vypouští z úst takovéto věty?Samozřejmě, že je to nepříjemné. Stejně tak je mně nepříjemné, když pánové z ODS rozvíjejí bludné teorie o Evropské unii. Já to beru jako politický folklor. Nevidím, že by komunisté dělali některé praktické kroky, které třeba dělali před únorem 1948, jako příprava skladišť zbraní, příprava Lidových milicí, obsazování klíčových funkcí v bezpečnostním aparátu. To já prostě nevidím.


  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Co vypovídá o současné kondici ČSSD Foldynův útěk z ringu

„Na levý hák odpovíme pravým“, hlásala roku 2008 zoufalá ODS, kdy čelila takzvané oranžové tsunami. Sociální demokracie...

V Česku není chlorochin, děsí se lidé. Proti koronaviru nepůsobí, říká úřad

Internetem se šíří falešná alarmující zpráva, jak se ubránit koronaviru. Pomoci má podle příspěvků na sociálních sítí...

Česko je připraveno na příchod koronaviru, ujistil prezidenta Hamáček

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek sešel s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Na společném obědě, jejichž...

Nebudeme testovat každého, kdo se vrátí ze severu Itálie, řekl Vojtěch

O riziku rozšíření nového typu koronaviru do Česka ve čtvrtek jednala Ústřední epidemiologická komise. Podle ministra...

Najdete na iDNES.cz