Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Paroubek je na vrcholu za pár měsíců

  1:00
Ještě před rokem ho znali nejvýš obyvatelé Prahy. Teď z něj má být nový český premiér. Třiapadesátiletý Jiří Paroubek tak završí rok, kdy se jeho kariéra vydala raketově vzhůru. Zdá se to poněkud absurdní. Před pár týdny Paroubek koalici sociálních demokratů, lidovců a unionistů odmítal.
Jiří Paroubek

Jiří Paroubek - Místopředseda ČSSD a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek je kandidátem předsednictva sociální demokracie na premiéra. (19. dubna 2005) | foto: Michal KamarytČTK

"Vytvoření stojedničkové koalice bylo snahou o revizi výsledků voleb," řekl před sjezdem ČSSD Právu.

Měl tím na mysli, že po volbách 2002 bylo chybou vůbec v této sestavě vládu vytvářet. Teď má však do čela téže koalice usednout.

V ČT navíc prohlásil, že si přeje, aby sobotní ústřední výkonný výbor ČSSD schválil dohody výraznou většinou. Dodal také, že ve Sněmovně by rád hledal podporu některým zákonům jak u KSČM, tak u ODS.

Kdo vlastně je pravděpodobný nový premiér? S jeho předchůdcem Stanislavem Grossem pojí Jiřího Paroubka jedno: oba čelili kritice kvůli tomu, jak přišli ke svému bydlení.

Svou vlastní "bytovou kauzu" si ovšem Paroubek odbyl už před rokem a dvěma měsíci. To když novináři zjistili, že si koupil byt postavený za pomoci státních dotací.
Paroubek se ovšem s kritikou rychle vypořádal.

"Za byt jsme s manželkou zaplatili plnou cenu. Ubanky jsem si vzal normálně úvěr na deset let, který nyní splácím. Byt stavělo družstvo a všechny takové domy byly dotované," řekl Paroubek a tím pro něj kauza skončila.

Mají-li lidé z Paroubkovy pražské ČSSD srovnat odcházejícího a příštího premiéra, vidí v nich pravý opak. Gross je člověk, který se obklopuje několikačlenným týmem. Paroubek nejradši pracuje sám.

KARIÉRA JIŘÍHO PAROUBKA
 • Jiří Paroubek se narodil 21. srpna
  1952 v Olomouci
 • vystudoval Vysokou školu ekonomickou
  v Praze
 • od roku 1976 pracoval jako ekonom,
  stal se členem Československé
  socialistické strany
 • před revolucí se vypracoval až
  do manažerských pozic
 • členem ČSSD je od roku 1990
 • po pádu komunistického režimu
  začal podnikat
 • od roku 1991 byl členem zastupitelstva
  hlavního města Prahy
 • letech 1998 až 2004 působil
  roli náměstka pražského primátora
  pro oblast financí, za
  jeho šéfování se rozhodovalo i o
  uvalení nucené správy na První
  městskou banku, Praha pak do
  banky vložila dalších 300 milionů
  a dočasně ji zachránila
 • roce 2000 pohořel jako kandidát
  ČSSD pro volby do Senátu,
  lidé ho loni nezvolili ani do Evropského
  parlamentu
 • 4. srpna 2004 se stal ministrem
  pro místní rozvoj
 • 26. března 2005 ho sjezd zvolil
  místopředsedou ČSSD
 • je ženatý, má syna
  loni v srpnu se stal kmotrem
  dvou koček stepních z Asie
  pražské zoo, už od roku 2001
  je adoptivním rodičem jelena
  wapiti. "Je to elegantní, chytré
  zvíře a zasloužilo si to," vysvětlil
  Paroubek
To se však proti němu mnohdy obrací: letos v zimě si nedokázal najít dost spojenců, když se chtěl stát šéfem pražské ČSSD. Jednoznačně ho porazil Petr Hulínský. Paroubek tak nemá podporu vlastní mateřské stranické organizace. V politice se jinak dobře vyzná, i když se až do loňska schovával na komunální - pražské - úrovni.

Vystudovaný ekonom byl v dobách komunismu členem Československé strany socialistické, součásti Národní fronty. Živil se jako manažer a postupně to dotáhl až na ředitele proslulého státního podniku Restaurace a jídelny.

Do ČSSD přestoupil záhy po pádu režimu. A zasedl v pražském zastupitelstvu. Výrazně však povýšil až v roce 1998,  kdy usedl do křesla náměstka pražského primátora a dostal na starost finance hlavního města.

"Pamatuji si, jak vždycky, když se řešilo uvolnění několika milionů, říkal, ať ho s tím neobtěžujeme, že on se stará jenom o miliardy," říká o Paroubkovi zdroj z pražského magistrátu.

Mezi politické špičky poskočil Paroubek loni v srpnu. Tehdy si ho Stanislav Gross vybral do své nové vlády a svěřil mu lukrativní ministerstvo pro místní rozvoj. Resort rozdělující miliardové dotace z Bruselu, o které ČSSD vedla urputný boj s Unií svobody. A Paroubek se činil: nový úřad hned začal ovládat pevnou rukou. Ze všeho nejdřív z ministerstva "vymetl" všechny úředníky, které si tam přivedl jeho předchůdce Pavel Němec.

Při této příležitosti pochválil někdejšího ministra pro místní rozvoj Petra Lachnita, na jehož práci prý chtěl navázat. Způsob, jakým Lachnit ministerstvo spravoval, přitom opakovaně kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad i auditor, kterého najal Němec. To proto, že po Lachnitovi zůstaly na ministerstvu smlouvy mimořádně nevýhodné pro stát.

Paroubek přesto povolal zpět na ministerstvo Lachnitova spolupracovníka Jana Krále a udělal z něj náměstka.

Co Paroubek vůbec nemá rád, je kritika ze strany médií. Nejnověji to ukázal v pondělí, kdy řekl, že si bude stěžovat na Českou televizi za to, že kritizuje počínání špiček ČSSD během uplynulých týdnů.

"To, co předvádějí, je na hranici politické pornografie," míní Paroubek. Před třemi týdny podobně spílal týdeníku Profit. To proto, že otiskl názor čtenáře, který napsal, že "politici jen melou naučené fráze" a nedají se poslouchat. A jako příklad uvedl právě jedno z Paroubkových televizních vystoupení.

Paroubek teď tvrdí, že chce novelizovat tiskový zákon, aby "občany-politiky" lépe ochránil.

Paroubek: Vzal jsem to, až když to Kohout a Sobotka odmítli

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek je po včerejšku velmi žhavým kandidátem na post premiéra.

"Nijak jsem o toto křeslo neusiloval," tvrdil v úterý navečer, když jej podpořila sociální demokracie, lidovci i Unie svobody.

Jak dlouho jste přemýšlel, že na tuto nabídku kývnete? A kdy jste souhlasil?
Dnes před čtvrtou hodinou odpoledne. Přemýšlel jsem zhruba hodinu a vymínil jsem si jasná stanoviska pana Kohouta a Sobotky, že tito pánové nemají o premiérské křeslo zájem. Já chci být jeden z těch, kteří budou sociální demokracii sjednocovat, a ne rozdělovat.

Klub ČSSD během vládní krize nepostupoval jednotně. Nemáte obavu, že tento stav bude v příštích týdnech trvat?
Já jsem byl korektně pro obě varianty, tedy jak pro koaliční vládu, tak menšinovou vládu. Myslím, že to členové našeho klubu vědí a toto řešení uvítají jako určité východisko ze současné situace.

Ano, vy jste byl skutečně pro obě varianty. A  také jste na pražském magistrátu vládl jako náměstek primátora s ODS. Nejste člověk, který je ochoten vládnout s kýmkoli?
Myslím, že nikdo nepochybuje o tom, že jsem sociální demokrat a že jsem  se choval na pražské radnici jako ekonomický odborník.

Ale nevládl byste s kýmkoli?
Podívejte, já se do žádných mocenských pozic nehrnu. Post ministra pro místní rozvoj mi byl nabídnut, přestože jsem o něj neusiloval. Stejné to bylo i s místem místopředsedy strany. A stejné je to i s nabídkou na premiéra. Myslím si, že za mého osmiměsíčního působení na ministerstvu byly připraveny zákony, na které se čekalo dlouhé desítky let.

Vy jste politik, který má velké sebevědomí. Je něco, z čeho máte obavu?
Ano, já jsem člověk, který má velké sebevědomí. Ale zároveň si uvědomuji, že musím na sobě trvale pracovat. Samozřejmě nejraději bych byl, kdybych měl alespoň půl roku na čtení knížek, které bych si po šesti a půl letech potřeboval přečíst.

V minulosti vám bylo velmi vytýkáno, že jste jako ekonomický náměstek značně zadlužil Prahu. Zadlužil jste ji?
Je potřeba se podívat na to, co bylo za ty peníze, které jsme si půjčili, ve skutečnosti postaveno. Za tyto peníze jezdíme v Praze tunelem, dostaneme se metrem skoro až na sever města, byla vybudována celá řada dalších akcí.

Autoři:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

 • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

 • Další z rubriky

Sbírka Dne proti rakovině startuje. Do ulic vyjdou lidé se žlutými kytičkami

Na nádory ledvin, močového měchýře a prostaty se zaměří letošní ročník českého Dne proti rakovině. Už ve středu 29....

Zemanovy hry s BIS. Jak prezident zjistil, že je Hrad odposloucháván?

Premium Před měsícem přišel prezident Miloš Zeman s třaskavým odhalením, že jeho blízké spolupracovníky odposlouchává...

STALO SE DNES: Tálibán bude sekat ruce a popravovat, kauza Feri se protahuje

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Jana...

Kostel ano, do hospody ne. Na traktoru ho neznáme, říkají o Jurečkovi sousedé

Na velké obecní akce zajde, hospodaří na poli, vyrazí na mši do kostela, ale v hospodě ho neviděli. Tak charakterizují...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...