„Kouření patří do minulého století.“ Lidé berou ztečí odvykací centra

  0:10aktualizováno  0:10
Růst zájmu o své služby registrují poradny pro odvykání kouření i léčebná centra. Někde se na termín čeká až dva měsíce. Odborníci to připisují i tvrdšímu zákonu proti kouření, který platí od konce května. Kuřák, který vyhledá pomoc, zvyšuje svou šanci na úspěch až trojnásobně.

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jednou ráno jsem se probudil a řekl si, že už mě to štve, kouření naprosto zbytečně leze do peněz. Teď je budeme potřebovat na jiné věci, když s partnerkou čekáme rodinu,“ vysvětlil iDNES.cz své pohnutky Tomáš Katolický, který přestal kouřit na začátku letošního června.

Takřka dvacet let kouřil krabičku cigaret denně, tento týden absolvoval své první sezení v Poradně pro zdravou výživu a odvykání kouření při brněnském Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ). „Už jsem několikrát zkoušel přestat sám a nikdy to nedopadlo dobře. Věděl jsem, že bez odborné pomoci to určitě nezvládnu,“ doplnil.

Ke stejnému kroku se v uplynulých týdnech rozhoupaly stovky kuřáků. „Pozorujeme nárůst zájmu zhruba o dvacet procent. Připravovali jsme se na něj, zvětšili jsme kapacitu a poradnu otevřeli každý den. Motivace se rychle ztrácí, takže se ji snažíme uchopit co nejrychleji a zájemce objednávat do týdne,“ uvedla Iva Hrnčiříková z poradny při MOÚ.

Odbornice: Tlak se promítá do podvědomí

Třeba na plicním oddělení FN Brno mají ovšem čekací dobu až dva měsíce. Podobně jsou na tom i v Centru pro závislé na tabáku při 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. „Zájem byl vyšší po celý květen, čekací doby se prodloužily až na měsíc,“ sdělila Eva Králíková, asi nejznámější bojovnice s tabákovou závislostí v Česku.

Doplnila, že zájem kuřáků o jejich služby se zvedá dlouhodobě, nicméně v posledních týdnech je oproti normálu ještě výrazně vyšší. Částečně to připisuje i zákonným opatřením zakazujícím kouření ve veřejných prostorách, která začala platit na konci května (psali jsme o tom zde).

Týden od zákazu kouření. Z hospod zmizel kouř, hosté přešli na zahrádky

PŘED: Kavárna Jarda Mayer na pražském Smíchově (26. května 2017)
PO: Kavárna Jarda Mayer na pražském Smíchově (2. června 2017)

Kavárna Jarda Mayer na pražském Smíchově před zákazem kouření a po něm.

„Pokud by k nám nastoupil další lékař, určitě bychom to uvítali, ale nevím, kdo by ho zaplatil, snažíme se to vykrýt ve stávajícím režimu,“ podotkla.

V pardubické nemocnici mají s kuřáky víc práce už od začátku roku. „Vyšší zájem pozorujeme už tak půl roku, objednací lhůty jsou měsíc a půl až dva, což nikdy předtím nebylo,“ potvrdila trend Jana Nedbalová z tamního léčebného centra.

Podle ní je důvodem kromě nových restrikcí také celospolečenský zájem o problematiku. „Tlak sílí a promítá se to do podvědomí společnosti, trend je nastavený tak, že lidé budou mít větší zájem o zdravotní životní styl než o kouření. To je spíš záležitost patřící do minulého století,“ podotkla.

Tomáš Katolický však nepředpokládá, že by mu nová omezení odvykání usnadnila. „Určitě mi to na motivaci nepřidá. Cigaretu mám spojenou s pivem a je vcelku jedno, jestli si ho člověk dá na dvoře nebo doma u televize. Že si ji nově nemohu dát v hospodě, je zanedbatelné,“ uvedl.

Náplasti, spreje a žvýkačky jdou na odbyt

Jeden z největších českých e-shopů s léčivy zaznamenal od ledna do dubna nárůst prodeje prostředků na odvykání kouření o 35 procent, jak se pochlubil i v tiskové zprávě. Lékárníci to přitom dávají do přímé souvislosti se zákazem kouření v restauracích.

„Nárůst prodejů odvykacích přípravků je ve srovnání s předchozími třemi lety razantní. Loni ve stejném období představoval jen šest procent a před dvěma lety prodeje stagnovaly,“ uvedl k tomu ředitel e-shopu Karel Klodner.

Kuřáci se nejčastěji chtějí své neřesti vzdát v létě, když mají volno a tedy méně stresu, alespoň toho spojeného s prací. Oblíbené je i září, pro některé totiž může být impulsem právě návrat z dovolené. Obvyklý je také leden, spojený s novoročními předsevzetími.

Cigareta není práce. Přibývá firem, které kouření zakázaly

Kouří zhruba 2,3 milionu Čechů starších 18 let, čili zhruba 26 procent dospělé populace. V průměru se lidem podaří zbavit se závislosti až na čtvrtý pokus.

„Připadá mi trochu nezodpovědné pouze prodat nikotinové žvýkačky a člověka vypustit zpět na ulici. Když už někomu prodáváme substituční přípravky, snažíme se nabídnout i poradenství. U člověka, který je někde dlouhodobě vedený, se úspěšnost zdvojnásobuje až ztrojnásobuje,“ popsal Marek Lžičař z lékárny při brněnské nemocnici U sv. Anny, při níž také funguje poradna.

Odborné studie uvádějí, že nekouřit vydrží 25 až 30 procent pacientů, kteří vyhledají odbornou pomoc. Lidé z praxe jsou opatrnější. „Těch, kteří odvyknou a chodí říct, že jsou čistí, je do deseti procent. Zhruba dvacet procent klientů ovšem po čase ztratíme z dohledu a nevíme to o nich jistě,“ připustil Lžičař.

O tvrdším zákonu o kouření svedli v Rozstřelu souboj Jaroslav Kubera a Eva Králíková:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz