Ministryně obrany Jana Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová | foto: ČTK

Armáda posílila ostrahu strategických objektů, řekla ministryně Černochová

  • 62
Objekty, které by se v Česku mohly stát cílem teroristického útoku, jsou po výbuchu Nord Streamu v Baltském moři pod zvýšenou ochranou, řekla ministryně obrany Jana Černochová v Otázkách Václava Moravce. Jde například o muniční sklady nebo místa důležitá pro kritickou infrastrukturu Česka. Více je však nechtěla specifikovat.

„Z ruské strany hrozí snaha oslabovat zbrojní průmysl v zemích, které pomáhají Ukrajině,“ řekla ministryně Černochová v České televizi.

Potvrdila, že nyní bezpečnostní složky zvýšili hlídání určitých objektů. Jaká konkrétní místa nyní armáda v Česku monitoruje, však nechtěla komentovat. Řekla pouze, že jde například o sklady munice nebo místa důležitá pro kritickou infrastrukturu.

Z toho důvodu se i domluvila s ministrem vnitra Vítem Rakušanem pouze na dočasné pomoci armády s hlídáním hranic Česka a Slovenska. „Potřebujeme mít vojáky někde jinde,“ řekla.

„Předkládám změny legislativy, které umožňují rychlejší reakci na tyto pokusy a jejich následný postih,“ uvedla Černochová. Změny se podle ní týkají oprávnění vojenské policie a Vojenského zpravodajství.

S ruskou hybridní válkou vůči Západu může podle ministryně souviset sabotáž na kabelech, která v sobotu ráno zastavila vlaky na severu Německa. Dopad na český zbrojní průmysl bude mít podle Černochové i úterní výbuch v bulharské zbrojovce kvůli výrobě součástek do dělostřelecké munice. Podle bulharského žalobce se v závodě nevyráběly produkty pro vojenské účely. Ministryně připomenula výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích v říjnu 2014, za nimiž podle českých úřadů stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.

Černochová počítá s dalším posilováním obrany východního křídla NATO nad rámec dohodnutý na červnovém summitu aliance v Madridu. Vhodná by byla podle ní i přítomnost aliance na Blízkém Východě a v Africe, aby se tyto oblasti nedostaly pod ruský vliv.

30. září 2022

„Posilování východního křídla NATO zcela určitě odstrašující efekt má,“ uvedl v pořadu bývalý předseda Vojenského výboru NATO a kandidát na prezidenta Petr Pavel. Podle něj Rusko vůči Západu vede hybridní válku, kterou nazývá nelineárním válčením.

„Bylo by naivní se domnívat, že Rusko proti nám válku nevede. Vede ji pouze jinými prostředky. Považuje nás za nepřítele,“ uvedl Pavel. Riziko, že Rusko použije jaderné zbraně, podle Pavla nelze podceňovat, ale jeho naplnění by vedlo k tomu, že by se od Ruska odvrátila Čína.

Rusko hledá viníka

V Otázkách Václava Moravce ministryně rovněž komentovala sobotní poškození Kerčského mostu, který je pro Rusko zásadním strategickým místem. Událost se podle ní projeví v personálních změnách v ruské armádě. „Vladimir Putin bude muset udělat silné gesto,“ řekla Černochová.

Pod posty náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova i ministra obrany Sergeje Šojgua se podle ní nyní otřásá zem. Spekuluje se o tom, kdo by je mohl nahradit. „I kdyby je vyměnili, v průběhu války to podle ní nic nezmění,“ míní Černochová.

Hledá se obětní beránek. V Kremlu zuří boj elit, jeho zdmi obchází strach

Je však těžké odhadnout, kdo by na prestižní posty mohl přijít. „Problém je v tom, že ruský režim nefunguje tak, jako fungují ostatní evropské země. Při analýze, kdo má vliv na co a kdo má jakou funkci, se nemůžeme opírat o nic, ani o ústavu,“ vysvětlil v ČT politický geograf Michael Romancov.

Podle Černochové se Rusku nedaří z velké míry proto, že mobilizovalo vojáky bez základního výcviku. „Rusko mělo a chtělo být nejlepší armádou na světě, nyní je nejstarší armádou na Ukrajině,“ poznamenala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video