Policejní akce na kontrolu nalévání alkoholu nezletilým proběhla v celé republice. Na snímku policie ČR kontroluje konzumaci alkoholu mladistvých v barech okolo Václavského náměstí na Praze 1 (9. 10. 2015). | foto: František Vlček, MAFRA

Opíjejí se už ve dvanácti. Na kontroly prodejců vyrazí i nezletilí figuranti

  • 43
Průměrný věk první opilosti dětí je 12 let, opakovaně opilá bývá už třetina patnáctiletých. Do boje proti prodeji alkoholu mladistvým vytáhne proto policie i letos. A úřady chystají do boje i nezletilé figuranty, kteří se v daném podniku pokusí zakoupit alkohol. Úspěšnost načapání obchodníků je více než padesátiprocentní.

Policie navazuje svou akcí na poslední čtyři roky, během kterých prováděla kontrolu v nočních podnicích, barech a restauracích. Letos ji rozšíří i o večerky a supermarkety. Kontroly budou probíhat od června do konce roku. Zaměřovat se budou kromě alkoholu i na hazardní hraní. Takzvané mystery shoppery, nezletilé figuranty zmobilizuje Česká obchodní inspekce (ČOI).

„Za rok 2018 jsme použili figuranta v 519 případech. Alkohol byl prodán ve více než polovině z nich, 263 krát,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Věk mystery shopperů se většinou pohybuje v rozmezí patnácti až šestnácti let. Při kontrolách kupují tvrdý alkohol. „Obchody asi chtějí mít větší prodej a vyhnout se frontám u pokladen. Kolikrát jsem byl sám svědkem toho, že pokladní ani nezvedne oči, aby se podívala, komu alkohol prodává,“ doplnil Fröhlich.

Pokuta až ve výši jednoho milionu

Za loňský rok vybrala ČOI na pokutách přes tři a půl milionu korun. Za prodej alkoholu nezletilým může uvalit pokutu až ve výši jednoho milionu korun. K nejdrastičtějšímu kroku, zákazu činnosti, se zatím uchýlila jen jednou.

Kontroly reagují na výsledek studie, podle které opakovanou opilost zažilo třicet procent patnáctiletých, šest procent třináctiletých a jedno procento jedenáctiletých dětí. K požití pěti a více sklenic alkoholu během jednoho sezení v posledním měsíci se pak přiznalo 42 procent šestnáctiletých.

Akce HAD: policisté hledali opilé mladistvé, v Praze jich odhalili osm

Škodlivá je podle protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové i občasná konzumace alkoholu v prostředí domova. Má totiž negativní vliv na vývoj metabolismu a šedé kůry mozkové, který probíhá až do jednadvaceti let.

Dospělí nejdou dobrým příkladem

V České republice je podle Vedralové zvýšené riziko závislosti na alkoholu u 600 tisíc osob. „U dospělých je prevence hlavně o zvýšení informovanosti a uvědomění, jestli já už ten problém mám. Velmi často si alkoholici závislost nepřiznávají,“ sdělila Vedralová.

Za klíčovou považuje destigmatizaci celého problému. „Například praktičtí lékaři by měli poskytnou krátkou intervenci a včasnou diagnózu. Tyto kroky se budeme snažit uvést do praxe v budoucnu,“ nastínila Vedralová. Na rodiče chce působit i osvětnou kampaní prostřednictvím škol.

Do akce se kromě policie a ČOI zapojí další složky. Hasičský sbor se zaměří na kontrolu požární bezpečnosti a únikových cest v klubech, barech a dalších podnicích. Celníci pak budou kontrolovat registraci a hraní mladistvých na herních automatech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video