S unesenými Češkami musí pomoci běžní Pákistánci, míní exvelvyslanec

  10:04aktualizováno  11:55
K objasnění případu unesených Češek dojde jen s aktivní pomocí pákistánského obyvatelstva, míní bývalý velvyslanec v zemi Petr Přibík. "Ví vždycky víc než policie. Otázka je, zda je ochotno vám poskytnout informace," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Věří, že dívky žijí a po čase se vrátí domů.

"Místní obyvatelstvo podle novinářky Petry Procházkové, která v Afghánistánu strávila několik let, a také mého mínění ví vždycky víc než policie. Otázka je, zda je ochotno vám poskytnout informace, které vás povedou dál," uvedl Přibík.

Odpovědi Petra Přibíka najdete ZDE

Bývalý velvyslanec v Pákistánu byl hostem on-line iDNES.cz

Podle něj je nutné zachovat trpělivost, na první informace o unesených Češkách se totiž prý může čekat i několik měsíců.

"Nám se zdá, že od únosu uteklo mnoho dní. Sloužil jsem jako velvyslanec v Pákistánu a v Afghánistánu a vím, že pět dnů pro tamější místní úřady nic neznamená. Proto jsem nadále optimista. Věřme našemu velvyslanci v Islámábádu, že dělá, co může," napsal jednomu ze čtenářů.

Přibík v chatu spekuloval i o motivech únosu. "Zpočátku jsem byl přesvědčen, že jde o peníze. Později jsem začal zvažovat možnost, že šlo o politicky motivovaný čin. Nyní si myslím, že někdo při přechodu hranic vytipoval obě dívky a navrhl, aby byly vyvedeny z mikrobusu a nabídnuty jako možné výkupné rodičům a přátelům. Nepozbývejte naděje, že k tomu, i když se zpožděním, ještě dojde," uvedl. Nevyloučil ani možnost, že únos zorganizovali náboženští fanatici.

Petr Přibík

Bývalý velvyslanec v Pákistánu Petr Přibík

Původním vzděláním chemik. V roce 1965 emigroval na Západ a 28 let pracoval jako redaktor Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Vystudoval tam při práci obor dějiny jižní a jihovýchodní Evropy. Po návratu do Prahy v roce 1995 se dal do služeb ministerstva zahraničí a později se stal velvyslancem v tak zajímavých zemích, jako je Kuba, Pákistán či Afghánistán. Po roztržce s vedením ministerstva byl nakonec odvolán a od té doby se těmto regionům věnuje jako expert a publicista.

Zdroj: Česká televize, web pořadu Krásný ztráty

Čeští diplomaté, politici i členové krizového štábu podle něj dělají vše pro rychlé vyřešení případu. "Rozhodně nejsem pro to, hrát si na detektivy, vysílat na místo nezkušené civilisty a vyvíjet tlak konkrétně před pákistánským velvyslanectvím v Praze. To vše věc jenom zkomplikuje," míní. 

Čtenáři se tázali také na situaci v oblasti, podobné případy z minulosti či vztah domorodců k evropským turistům. "Zažil jsem mnoho prostých Pákistánců, kteří byli zvědaví, vždycky milí, a pokud to bylo v jejich silách, i nápomocní," zmínil Přibík.

Dívky jsou už týden nezvěstné

Dvě pětadvacetileté Češky ozbrojenci unesli v pákistánské provincii Balúčistán před týdnem, ve středu 13. března. "Když jsem se o únosu dozvěděl, říkal jsem si, že je potřeba pomoci. A také, že ty dívky jsou určitě naživu," zmínil někdejší velvyslanec.

Petr Přibík v Pákistánu působil jako velvyslanec od prosince 1999 do konce června 2003. Velvyslancem byl i v sousedním Afghánistánu nebo na Kubě.

Pákistán je podle něj zemí zcela vzdálenou Evropě. Například v Balúčistánu fungují majitelé vesnic, ostatní jsou jim podřízeni. Velmi špatné postavení tam mají ženy. "Neexistuje, že si jich někdo váží nebo že by jim někdo umožnil, aby se naučily číst a psát," popsal Přibík.

"Nade vším se tam vznáší to, že vám neřeknou pravdu. A kdyby tam z Islámábádu poslali speciální detektivy, tak pro místní budou většími nepřáteli než unesené dívky," podotýká někdejší diplomat. Podle něj proto nemusí být pravdivá ani slova řidiče, který v době únosu seděl za volantem mikrobusu. Uvedl, že vozidlo zastavilo sedm mužů, pět z nich mělo uniformy. Jeden měl vysílačku a další dva samopal (více o svědectví řidiče čtěte zde).

Ministerstvo zahraničí opětovně varovalo před cestami do Pákistánu. Sám Přibík tvrdí, že s bezpečností nebyly problémy u horolezeckých výprav. "Horolezců bylo třeba 15 nebo víc a měli dalších 30 lidí - nosiče, doprovod vojáků... Tyto výpravy nebyly v nebezpečí, že je někdo unese. Jsou prakticky nedotknutelní. Ale když tam cestuje někdo ve dvou, všichni doporučují, aby cestu nevedli po souši přes Pákistán, ale jeli lodí nebo letěli," doplnil Přibík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Prezident jmenuje ministrem kultury Zaorálka. Sejdou se v pondělí

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz