Šimáček: V ghettech jsme zaspali v 90. letech, represe problém vyostří

  7:59aktualizováno  9:47
Problémy na Šluknovsku mají původ i v 90. letech, kdy podstatná část Romů ztratila práci, míní šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. Od té doby vyrostla generace, která neví, co je to živit se legální prací. "Represí vůči nezaměstnaným ale problém jen vyostříme," řekl Šimáček v chatu se čtenáři.

Demonstrace v Rumburku (26. srpna 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Je nutné lidem dát jasná pravidla, ale také příležitosti pro osobní rozvoj a úspěch. A ty v ghettech nemají. Jediná dlouhodobá šance je investice do vzdělání, krátkodobě pak do zaměstnanosti," dodal ředitel.

Čtenáři se zajímali především o činnost a výsledky agentury, kterou Šimáček vede. "Navrhnu zrušení agentury v okamžiku, kdy bude naše práce k ničemu. Teď je v agentuře na tři desítky velice kvalitních lidí, kteří s vypětím sil řeší jeden z největších sociálních problémů v Česku. Troufám si tvrdit, že bez agentury by situace v mnoha místech dnes byla mnohem horší," uvedl Šimáček.

Chat s Martinem Šimáčkem

Odpovědi šéfa Agentury pro sociální začleňování čtěte zde

Záleží však podle něj také na ochotě místních starostů spolupracovat. Na Šluknovsku se prý nejlépe daří v případě Krásné Lípy a Varnsdorfu. "Horší dohoda je především se starostou v Rumburku," odpověděl jednomu z tazatelů.

Podle Šimáčka individuální násilí, kterého se Romové v Rumburku dopustili, musí být potrestáno, ale ne lynčem celé skupiny.

"Běhá mi mráz po zádech, když vidím Josefa Mašína, místního rumburského radikála, jak křičí na 600 lidí na náměstí: Pojďte na cikány. Pod ním stojí desítky nacistů z Dělnické strany sociální spravedlnosti a pomáhají uvádět lidi do varu. A výsledek? Desítky, možná stovky lidí pochodují městem, ničí majetek, napadají lidi - prvního Roma, který se jim připlete do cesty. Takhle to začínalo ve 30. letech," uvedl. 

Demonstrace na náměstí v Rumburku (26. srpna 2011)

Demonstrace na náměstí v Rumburku (26. srpna 2011)

Hněv lidí je však podle něj oprávněný. "Ale každý, kdo se na náměstí či doma rozčiluje, by si měl sám pro sebe říci, zda má všechny informace. Například v Rumburku žijí Romové - grázlové a násilníci, ale také docela obyčejní chudí Romové, kteří nikoho neobtěžují, a pak Romové, kteří normálně pracují a fungují v rámci společnosti," dodal Šimáček.

Situace na Šluknovsku se vyostřila po incidentu z předminulé neděle, kdy přesila Romů napadla šest mladíků. Policie obvinila pachatele z ublížení na zdraví s rasovým podtextem. Na začátku srpna došlo k útoku i v nedalekém Novém Boru.

V pátek se v Rumburku a Varnsdorfu konala kvůli nespokojenosti s Romy protestní shromáždění. V Rumburku rozvášněný dav pochodoval městem a útočil na domy obývané romskými občany. Další demonstrace jsou naplánované na sobotu do Varnsdorfu. V regiony pomáhají policejní posily z Prahy.

Vládní agentura působí na Šluknovsku přes tři roky

Agentura pro sociální začleňování působí ve Šluknovském výběžku od svého vzniku v roce 2008. Zůstane tam do konce příštího roku. Celkově vyvíjí činnost ve 26 lokalitách. 

Pracovníci agentury v problematických místech spolupracují se samosprávou, školami, romskými poradci, neziskovými organizacemi či úřady práce. Pomáhají jim s přípravou dlouhodobějších koncepcí a vypracováním žádostí o granty a dotace na konkrétní projekty především v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti a bydlení.

Spolu s ministerstvy agentura připravuje systémová opatření, která mají zlepšit situaci sociálně vyloučených lokalit. Martin Šimáček stojí v jejím čele od začátku roku 2009. Před tím působil ve společnosti Člověk v tísni.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Najdete na iDNES.cz