Ombudsman pomáhá ženě v boji s nemocnicí

  • 19
Plzeň, Brno - Jaroslava Boháčová z Borovna už téměř sedm let usiluje, aby se dozvěděla více o tom, za jakých okoloností zemřel její muž ve Fakultní nemocnici v Plzni po operaci žlučníku. Pomáhá jí veřejný ochránce práv Otakar Motejl. Využil svých krajních možností a případ zveřejnil. Zároveň vyzval vládu, aby se sporem ženy s ministerstvem zdravotnictví zabývala.

Manželce muže, který zemřel tři dny po operaci nejvíce vadí, že lékaři a úřady zapírají a odmítají jí říci, na co přišla znalecká komise. "Napsali mi jen, že se jednalo o pochybení běžného rázu, ne už ale o jaké," uvedla Jaroslava Boháčová.

Z dokumentace, kterou poskytli ve fakultní nemocnici, má žena dojem, že se operatér rozhodl pro klasickou operaci, protože nemohl dosáhnout cíle laparoskopií, a při tom prořízl tepnu. "Viním bývalé vedení kliniky a nemocnice v tom, že manžela nepoučili a neměli jeho souhlas ke klasické operaci. Ministerstvo nechalo případ vyšetřit sedm měsíců po mé stížnosti a já dodnes nevím, na co komise přišla," podotkla Boháčová.

Kancelář ombudsmana se právem pozůstalých na informace zabývala už opakovaně. "Ombudsman se na vládu obrací proto, že ministerstvo zdravotnictví našemu úřadu neposkytlo informace ani stížnostní spis k případu," vysvětlila právnička kanceláře Eva Hodaňová.

"Ministerstvo tvrdí, že podle zákona o péči o zdraví lidu musí respektovat povinnou mlčenlivost a tento zákon nijak zvlášť nespecifikuje vztahy k pozůstalým. My si myslíme, že pozůstalí na informace právo mají podle obecnější normy, kterou je občanský zákoník," doplnila Hodaňová.

Právnička připustila, že neochota ministerstva zveřejňovat podobné informace může být důsledkem tlaku lékařské lobby, domnívá se ale, že nepřístupnost dat je spíše tradicí v tuzemské medicíně.

"Pozůstalí by měli mít právo na informace. Jednak totiž vykonávají posmrtnou ochranu osobnosti těch, kdo zemřeli, jednak ty informace mohou potřebovat i pro sebe - třeba v případě stanovení rodinné anamnézy, pokud by u nich existovalo podezření na nějakou nemoc," míní Hodaňová.

Plzeňská Fakultní nemocnice není v současnosti účastníkem sporu, operatér stejně jako přednosta a ředitel už v nemocnici nepracují. "Ústřední znalecká komise jmenovaná ministrem zdravotnictví, sestavená z odborníků z pražských nemocnic neshledala tehdy mezi léčebnými postupy a smrtí pacienta příčinnou souvislost," řekla k sedm let starému případu mluvčí plzeňské nemocnice Renata Veselá.

Nyní informace o zdravotním stavu pacienta poskytuje ošetřující lékař, a to výhradně osobám, které si pacient předem určí. V případě úmrtí pacienta zprávu pozůstalým podle Veselé sděluje vedoucí lékař oddělení.

Pokud nejsou pozůstalí s jeho informacemi spokojeni, mohou se obrátit na přednostu kliniky, jeho zástupce, nebo na primáře příslušného oddělení či jeho zástupce a tito jsou povinni informace poskytnout. Pokud ani tehdy nejsou pozůstalí spokojeni, mohou se se stížností obrátit na Kontrolní oddělení fakultní nemocnice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video