Předseda SPD Tomio Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura | foto: František Vlček, MAFRA

Okamura kroutí hlavou nad učebnicí. Odmítá text o mísení lidských plemen

  • 2708
Předseda SPD Tomio Okamura sdílel v neděli na svém facebookovém profilu fotografii a krátký text z učebnice přírodopisu pro základní školy a víceletá gymnázia. Popisek, který vyzdvihuje výhody mísení lidských plemen, označil jako „neuvěřitelný“. Diskutující vzápětí začali hodnotit Okamurův původ.

„Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8. třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace,“ komentoval předseda opoziční SPD obsah publikace určené pro náctileté žáky.

Na fotografii je skupina celkem jedenácti mladých lidí, kteří se dívají do objektivu fotoaparátu a usmívají se. Jsou mezi nimi zastoupeni běloši, černoši i Asiaté.

16.prosince 2018 v 08:00, příspěvek archivován: 16.prosince 2018 v 15:34

Neuvěřitelný text u fotografie v učebnici Přírodopisu pro 8.třídu základních škol a víceletá gymnázia (autorka Vaněčková I. a kol., 2006), kde se v kapitole „Lidská plemena“ na straně 52 píše: „Mnohonásobné mísení mezi jednotlivými lidskými plemeny je pro lidskou společnost význačným přínosem. Díky tomu se vytváří tělesně i duševně zdravé a vyspělé populace."

Co si o tomto textu v učebnici pro děti myslíte Vy? Napište mi do komentářů. Přeji hezký den

„Ten text je z hlediska evolučního poznání platný, ale každá podobná generalizace má samozřejmě své výjimky z pravidla. Podle mého Tomio Okamura tuto výjimku zosobňuje a protože se nebojí podívat pravdě do očí, veřejně na sebe v tomto smyslu upozorňuje. Není to poprvé a není to určitě naposledy,“ říká Bohumil Kartous z organizace Eduin.

Podle něj je to z hlediska relevance výroku stejné, jako když se kdokoliv nedostatečně vzdělaný vyjádří k témuž. „Skutečnost, že je tento jedinec v danou chvíli poslancem, mu neupírá svobodu projevit svou hloupost. Je to ústavní právo,“ doplňuje Kartous odpověď na otázku, jestli je v pořádku, že se politik vyjadřuje k obsahu učebnic.

Dva nesmiřitelné tábory opět stojí proti sobě

Okamurův příspěvek vyvolal řadu protichůdných reakcí. Někteří uživatelé se nad obsahem učebnice otevřeně pohoršovali. „Pak nemají z těch dětí být blbci. Tohle mít v učebnici moje dítě, tak stránku vytrhnu a spálím. A učitelům dojdu vymezit jasné mantinely, co budou moje děti učit a co ne. No fuj tajbl,“ napsala jedna z diskutujících.

„Těžké zneužívání školství. Marie Terezie se obrací v hrobě,“ reagovala další přispěvatelka.

Jiní diskutující, naopak obsah publikace hájili: „Příroda to sama tak zařídila, že si i v rámci jedné rasy podvědomě vybíráme geneticky co nejodlišnějšího partnera, protože genetická různorodost opravdu znamená třeba lepší imunitu nebo nižší riziko genetických defektů,“ uvedl jeden z nich.

Kritici se však pustili i přímo do předsedy SPD a v komentářích se objevila řada poznámek k jeho původu. Jak sám Okamura uvádí, zatímco jeho matka pochází z Moravy, otec je původem asiat. „Pane Okamuro, jen pro připomenutí, i vy jste se narodil díky křížení ‚plemen’,“ upozorňuje jeden z uživatelů sociální sítě. V podobném duchu reaguje také řada dalších.

Učebnice jsou na ředitelích, ministerstvo jen schvaluje

Schvalování knih je na ministerstvu. To uděluje a odnímá učebnicím a učebním textům pro základní a střední vzdělávání schvalovací doložku. A to na základě posouzení, zda jsou v souladu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy a právními předpisy. 

„Školy mohou při výuce kromě učebnic a učebních textů uvedených v seznamu učebnic se schvalovací doložkou používat i další učebnice a učební texty, pokud nejsou v rozporu s cíli vzdělávání stanovenými školským zákonem, rámcovými vzdělávacími programy nebo právními předpisy a pokud svou strukturou a obsahem vyhovují pedagogickým a didaktickým zásadám vzdělávání. O výběru a použití učebnic a učebních textů rozhoduje ředitel školy, který zodpovídá za splnění uvedených podmínek,“ popisuje celý proces cesty učebnic do školních lavic ministerstvo. 

K samotnému příspěvku Tomia Okamury se ministerstvo nechtělo vyjadřovat, protože nepovažuje za korektní, aby se úřad vyjadřoval k politickým názorům. Redakce iDNES.cz se snažila s Tomiem Okamurou dva dny spojit, ale na vyjádření zatím čeká. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video