Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu

Čeští vojáci na cvičení Allied Spirit II v bavorském Hohenfelsu | foto: DVIDS

Odnaučili jsme kocoura žrát, hájil Gabal návrh přidat dvě miliardy armádě

  • 119
Pohybujeme se v pozici „černého pasažéra“ a neodpovídá to změněné bezpečnostní situaci, argumentoval ve Sněmovně poslanec Ivan Gabal z KDU-ČSL, proč by podle výboru pro bezpečnost mělo dostat ministerstvo obrany pro českou armádu oproti návrhu rozpočtu o 2,28 miliardy korun navíc.

„Odnaučili jsem kocoura žrát, žije v salónu a teď bychom chtěli, aby chytal myši,“ použil Gabal přirovnání české armády k vyhladovělému kocourovi. Ministr financí Andrej Babiš z ANO s návrhem přihodit armádnímu „kocourovi“ 2,28 miliardy nesouhlasí.

Návrh rozpočtu na příští rok pro obranu počítá s 47,78 miliardy korun, což je o čtyři miliardy více než letos. Poslanec ale upozornil, že na požadavku přidat armádě 2,28 miliardy korun se výbor pro obranu shodl jednomyslně.

Dodal, že nyní není ani plněna dohoda koaličních stran o navyšování výdajů na armádu, podle které by mělo ministerstvo obrany do roku 2020 dostávat 1,4 procenta HDP. Nyní je to 0,98 procenta. Členové NATO by přitom měli na obranu vynakládat dvě procenta HDP.

„A na co by ty peníze měly jít? Na lepší zabezpečení hranic?“ ptal se poslanec opozičního Úsvitu Karel Fiedler. „Kdyby měla být naše armáda nasazena v nějaké další misi, neměla by na to ani logistické prostředky, abychom ji tam udrželi,“ řekl Gabal.

„Nikdo nepochybuje o tom, že ty požadavky jsou relevantní, je ale otázka, kde se na to vezme,“ opáčil mu poslanec ANO Karel Rais. Rozpočtový výbor Sněmovny nakonec na návrh jeho předsedy Václava Votavy z ČSSD o požadavku na zvýšení rozpočtu armády odmítl hlasovat.

„Není určeno z jaké položky Všeobecné pokladní správy by měly být peníze vzaty,“ vysvětloval před poslanci Votava, že výbor pro obranu, který se jednomyslně na požadavku přidat peníze armádě shodl, nedokázal dobře napsat svůj návrh. Gabal dal najevo, že se s tím nehodlá jen tak snadno smířit a vybídl poslance, aby tedy naformulovali návrh na přidání peněz armádě precizněji.

Přidáno mají dostat dobrovolní hasiči, vysoké školy či sport

Neprošel ani návrh přidat 869 milionů korun na dávky pro osoby se zdravotním pojištěním, s nímž přišel poslanec ANO Zdeněk Soukup. Neuspěla ani poslankyně Věra Kovářová z hnutí Starostové a nezávislí a klubu TOP 09, aby ministerstvo kultury dostalo navíc 342 milionů korun na záchranu a obnovu kulturních památek.

Poslanci rozpočtového výboru ve středu naopak doporučili v návrhu rozpočtu na příští rok, který počítá s celkovým schodkem 70 miliard korun (více zde), přesunout uvnitř kapitoly ministerstva vnitra 250 milionů korun ve prospěch dobrovolných hasičů, 200 milionů navíc mají dostat vysoké školy na úkor kapitoly obsluha státního dluhu a 250 milionů má jít podle doporučení výborů na podporu sportu, také na úkor položky „obsluha státního dluhu“.

O tom, které návrhy na změnu rozpočtu projdou a které ne, rozhodne Sněmovna jako celek definitivně na prosincové schůzi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video