Kojenecký ústav s dětským domovem v Plzni

Kojenecký ústav s dětským domovem v Plzni | foto: Kojenecký ústav s dětským domovem Plzeň

Umisťování dětí do kojeneckých ústavů má skončit do konce roku 2024

  • 225
Poslanci podpořili, že umisťování dětí do kojeneckých ústavů má skončit do konce roku 2024. Podpořilo to 99 ze 113 přítomných poslanců. Návrh nyní dostane k posouzení Senát. „Nastal čas na to, aby Česká republika neumisťovala dětí do tří let do ústavních zařízení,“ řekla před hlasováním poslankyně ANO Helena Válková.

„Pro malé děti jsou ústavy poškozující,“ prohlásila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Počty dětí v kojeneckých ústavech klesají, na začátku letošního roku jich tam bylo jen 228. Česká republika nyní je jednou z posledních zemí Evropské unie, která děti do kojeneckých ústavů ještě umisťuje.

„Kam půjdou ty děti, o které pěstouni nebudou mít zájem, protože by to nezvládli? oponoval hlasům volajícím po konci umisťování dětí do kojeneckých ústavů poslanec ANO Milan Brázdil. Kojeneckých ústavů se zastávali i komunisté Hana Aulická Jírovcová a Leo Luzar.

Existující kojenecké ústavy se budou moci transformovat na ústavy, které se budou moci starat o děti s těžkým zdravotním postižením.

Poslanec ANO Patrik Nacher řekl, že návrh, kterým se Sněmovna v pátek zabývala, neznamená, že by si poslanci nevážili lidí pracujících v kojeneckých ústavech, ale že pro ústavy nejsou pro děti nejlepší řešení.

Odměny pro pěstouny navázané na minimální mzdu

Poslanci rozhodli také o zvýšení odměn pěstounů, o jejích navázání na minimální mzdu a také o automatické valorizaci odměn pěstounům.

„Jsem rád, že už nebudou muset pěstouni klepat na dveře Poslanecké sněmovny,“ řekl k tomu poslanec ANO Aleš Juchelka, který zvýšení odměn pěstounů prosadil.

Základní odměna při péči o jedno zdravé dítě by byla ve výši minimální mzdy. U pěstounů poskytujících péči na přechodnou dobu by činila základní odměna 1,8násobek minimální mzdy.

Příspěvek na dítě pro klokánky a podobné azylové domy vzroste podle návrhu novely zákona z 22 800 na 36 tisíc korun měsíčně.

Těsně neprošlo, aby do pěstounské péče mohl dostat dítě i pár v registrovaném partnerství

Sněmovna při hlasování o zákonu o tři hlasy nepodpořila návrh poslankyně ANO Karly Šlechtové, aby do společné pěstounské péče mohlo být dítě svěřeno i jiným dvěma osobám, než jsou manželé.

A to i osobám žijícím v registrovaném partnerství osob stejného pohlaví, nebo žijícím v nesezdaném soužití (tedy jako druh a družka).

Hlasovalo pro to po 54 ze 113 přítomných poslanců. Pro bylo třeba 57 hlasů, chyběly tak jen tři hlasy. Podporovala to většina přítomných poslanců ANO, Piráti, tři poslanci ČSSD, dva TOP 09 a dva za hnutí STAN. Proti byla ODS, KDU-ČSL, SPD, komunisté a zdrželo se jedenáct poslanců ANO. Sama Šlechtová, která to navrhla, ve Sněmovně nebyla, byla omluvena z jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video