Tištění odposlechů není takto omezeno nikde v Evropě. Ilustrační foto

Tištění odposlechů není takto omezeno nikde v Evropě. Ilustrační foto

Odložte zákaz zveřejňování odposlechů, žádají šéfredaktoři Senát

  • 10
Šéfredaktoři osmi předních českých médií žádají dopisem zákonodárce, aby ještě zvážili přijetí novely trestního řádu a trestního zákona, která zakazuje zveřejňování odposlechů. Autorům článků, kteří odposlech zveřejní, by podle návrhu hrozilo až pětileté vězení a pokuta pět milionů korun.

Zveřejněné odposlechy v Česku už pomohly odhalit závažná fakta, jako uplácení rozhodčích ve fotbale nebo kontakty zavražděného podnikatele Františka Mrázka v politice.

Dopis podepsaný vedoucími redaktory MF DNES, Lidových novin, Hospodářských novin, Práva, Novy, Reflexu, Respektu a Eura, odeslaný včera, míří do rukou předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Senátoři budou nyní zákon, který již přijali poslanci, posuzovat. "Změna byla přijata bez jakékoli diskuse se zástupci odborné veřejnosti," uvedl šéfredaktor MF DNES Robert Čásenský. Doplnil, že jde o nejvýznamnější zásah do mediálního práva od roku 2000, kdy byl přijat tiskový zákon.

Šéfredaktoři zároveň senátorům nabízejí v dopise setkání, v němž by svůj postoj k návrhu vysvětlili obšírněji. "Dovolujeme si vás požádat o odložení projednávání zákonné úpravy, než příslušná diskuse proběhne," uzavírají svůj dopis šéfredaktoři. Před pár dny už proti "odposlechovému zákonu" vystoupilo pětadvacet vydavatelů evropských novin, kteří se sešli na konferenci v Praze.

V Evropě není tištění odposlechů nikde takto striktně  omezeno. Záleží na tom, jestli je článek, který z nich čerpá, v souladu s veřejným zájmem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video