Zpozdily se vakcíny, strategie i kampaň. Doženeme to, říká koordinátor

  • 111
V průběhu prosince a ledna dorazí do Česka méně dávek vakcíny proti koronaviru, než se původně odhadovalo. „Domnívám se, že za poměrně velkého, ale zvládnutelného úsilí jsme schopni proočkovat šest a půl milionu pojištěnců do léta,“ přislíbil koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta v pořadu Interview České televize. Strategie se podle něj měla začít řešit už v létě.

Blahuta se však domnívá, že je Česká republika v relativně krátké době, během dvou až tří měsíců, schopna zpoždění dohnat. Řešení očkovací strategie není podle něj otázka na ministra zdravotnictví Jana Blatného, který to začal řešit nyní, ani na exministra Romana Prymulu, jehož úkolem bylo zastavit druhou vlnu. 

„Já se tím dostávám do období léta letošního roku, kdy měla být zpracována nějaká strategie a očkování se mělo začít řešit,“ míní koordinátor. Že vláda už dávno měla přesvědčovat občany k očkování proti covidu-19, řekl ve Sněmovně také premiér Andrej Babiš. Zároveň podotkl, že informační kampaň ministerstva zdravotnictví má zpoždění. 

Vláda je nyní terčem kritiky opozice za to, že Česko na rozdíl od okolních zemí není na očkování dostatečně připraveno, že chybí očkovací centra a jasný plán s termíny, jak se bude postupovat.

Prvních necelých deset tisíc dávek vakcíny Pfizer by mělo do Česka dorazit 28. prosince. Podle Blahuty se může začít očkovat bezprostředně, na což tlačí Babiš i Blatný.

V Praze se budou první vakcíny aplikovat zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Motol a ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Očkovací látky z první dodávky půjdou podle Blatného i do všech krajů.

„V první fázi budeme vakcínu aplikovat v takzvaných očkovacích centrech, což jsou především větší nemocnice, větší pracoviště zdravotních ústavů a vybraná síť krajských nemocnic,“ nastínil Blahuta. 

Dávku přednostně dostanou nejohroženější skupiny obyvatel. Jsou to tedy například lidé starší 65 let nebo pacienti s chronickými onemocněními. Podle Blahuty se však ze začátku bude muset selektovat i v této skupině. Prioritou je pak naočkování zdravotníků z první linie.

Domnívám se, že za poměrně velkého, ale zvládnutelného úsilí jsme schopni proočkovat šest a půl milionu pojištěnců řádově do léta.

Koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta

V lednu 2021 mělo dorazit spolu s prosincovou zavážkovou kolem 270 tisíc dávek, kvůli kapacitě dodavatele bude však podle Blahuty dodávka posunuta ve prospěch dalších měsíců kvartálu. „Dnes budeme rádi, když nám to bude dokompenzováno v průběhu února a března,“ řekl.

„Domnívám se, že za poměrně velkého, ale zvládnutelného úsilí jsme schopni proočkovat šest a půl milionu pojištěnců řádově do léta,“ přislíbil. Je však problém s plněním dodávek od všech dodavatelů.

Objednávku sbírala Evropská komise na základě požadavku vlády České republiky. Dávky jsou pro 7 milionů dospělé populace, z čehož je podle Blahuty nutné proočkovat 70 procent, aby vznikla kolektivní imunita.

Zájem má o očkování zatím asi 40 procent lidí, dalších 20 procent je nerozhodnutých. Očkování bude hrazené z veřejného zdravotního pojištění a bude dobrovolné. 

Od koho Česko objednalo vakcíny?

Česká republika objednala přes Evropskou unii tři typy vakcín od pěti výrobců. Nejnadějnější je vakcína společnosti Pfizer. Té by mělo Česko získat pro dva miliony lidí. Vakcíny od firmy AstraZeneca pak vláda objednala počet dávek odpovídající naočkování 1,5 milionu lidí. Dále by ještě země měla mít k dispozici vakcínu od firmy Moderna pro 950 tisíc lidí, J&J pro dva miliony a CureVac pro půl milionu obyvatel.

Blahuta akci označil jako největší logistickou akci českého a možná i československého zdravotnictví. „Přistupuji k tomu kriticky, samozřejmě o sobě pochybuji, protože nejsem žádný superman,“ podotkl.

Babiš s Blatným ověřovali připravenost nemocnic na očkování proti covidu

„Bude to dávka spíše symbolická, bude stejná pro všechny země EU,“ uvedl k očkování ministr Blatný. Země podle něj dostaly nabídku mezi tisícem a 10 tisíci dávkami vakcíny, takže Česko si požádalo o maximum. Jednomu člověku bude třeba aplikovat dvě dávky. Celkově má zatím Česko vakcínu objednanou prostřednictvím společné dodávky EU pro 6,9 milionu lidí. Od firmy Pfizer by měla být asi pro dva miliony osob.

Očkovací látka musí být skladována při minus 70 stupních Celsia a bude se dovážet ve větších baleních, očkovat s ní tak budou centra ve větších nemocnicích, nikoliv lékaři v ordinacích. 

Informační kampaň? Budeme mít štěstí v neštěstí

Blahuta se vyjádřil také o informační kampani ministerstva zdravotnictví, která nyní probíhá a kterou odborníci i veřejnost velmi kritizovali. Rámec kampaně je podle něj z vlastních sil a rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Cenově se „pohybuje v řádu jednotek statisíců“.

„Vím, že se nyní chystala zadávací dokumentace a mělo by se soutěžit o velkou a cíleně strukturovanou informační kampaň,“ doplnil Blahuta. 

Amatérismus, nesrozumitelnost. Leták o očkování Čechy nepřesvědčil

„My budeme mít štěstí v neštěstí v tom, že dodávky (vakcíny Pfizer, pozn. red.) v počátečním období se právě nyní přepočítávají z důvodu výrobních kapacit. Jestliže začneme s velkou částí informační kampaně v druhé půlce ledna nebo začátkem února, trefíme se do doby, kdy začne stoupat dodávané množství vakcín na český trh,“ doufá.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v minulosti řekl, že kampaň budí i pozitivní ohlasy. „Slyšel jsem i pozitivní hodnocení, že to sice není nejhezčí obrázek, ale že je dobře, že se něco děje. Držel bych se spíše tohoto hodnocení,“ uvedl Blatný.

Podle mluvčí resortu Barbory Peterové se nejedná o jediný způsob komunikace ministerstva zdravotnictví na podporu vakcinace proti covid-19. Ministerstvo spolupracuje s různými médii a grafické zpracování se vždy liší s ohledem na typ inzerce. Do reklamní kampaně jsou zapojeny zpravodajské i odborné servery.

Inzerát Ministerstva zdravotnictví k plánované vakcíně proti onemocnění covid-19


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video